Vánoce se blíží mílovými kroky. V obchodech už hrají vánoční písničky, reklamy na dárky tu máme už od října. Ani já vás neochudím o trochu toho vánočního šílenství. A protože kniha je nejlepším dárkem, přináším vám tu seznam tipů, kterými jistě potěšíte své příbuzenstvo a knihkupce ušetříte muk, které následují po otázce „Co byste doporučila pro osmdesátiletou babičku?“. Při této otázce se totiž dost často zapotíme😅. Máte-li tu možnost, rozhodně se podívejte na tento článek na počítači. Obsahuje totiž obrázky, které by se vám v mobilu nemusely správně zobrazit.
Pro malé čtenáře
Vybrat knihu pro dětičky, kterým přijde čtení nuda, je nesnadný úkol. Mám pro vás proto pár tipů na knihy, které budou bavit jak děti, tak rodiče, kteří budou sami do čtení tak zabraní, že budou jistě rádi, když je dítko požádá o čtení před spaním.
Knihy od Ladislava Špačka
Dědečku, vyprávěj, prosí malá Viktorka. Já jsem se celé dětství těšila na dědečkovo vyprávění zrovna jako ona. Ladislav Špaček je známý odborník na etiketu, který jí v knihách o dědečkovi a Viktorce hravým způsobem předává dětem. Napočítala jsem, že zatím z této série vyšlo devět knih, jejichž obsah roste spolu s Viktorkou. Viktorka postupně začne chodit do školy a dědeček jí bude vyprávět i o Praze nebo o Orientu. Mám moc ráda i audioknihy, které namluvil sám pan Špaček. A pokud vím, knihy se dají koupit rovnou i s CD. Dědečku, vyprávěj rozhodně doporučuji a věřím, že s nimi Ježíšek potěší mnoho dětiček.
Holčičky od Ivany Peroutkové
Jako dítě jsem milovala knihy od Ivany Peroutkové. Dokonce jsem si jednu knihu nechala i podepsat! Byl to můj první křest a doteď vzpomínám a lituji, že s sebou paní autorka nemohla přivést i pejska Huga, který vystupuje v jedné z knih.
Peroutková má sérií hned několik, první, kterou mám přečtenou celou je ta o Aničce. Anička je devítiletá holčička a zažívá mnoho dobrodružství se svými kamarády a kamarádkami, ať už na horách nebo na vodě, s rodiči byla v Egyptě a Austrálii a spolu se spolužákem Tarkem (který se jí trochu líbí) hraje loutkové divadlo. Tohle všechno s mnohem více se dočtete v sérii, která začíná knihou Anička a její kamarádky. Mohu opět doporučit i audioknihu načtenou Marthou Issovou.
Druhá holčička, o které Peroutková píše, se jmenuje Valentýnka. Valentýnka má pejska Huga, ráda hraje na klávesy a vůbec má hodně koníčků, které se často mění, stejně jako to, co by Valentýnka chtěla jednou dělat. A o tom je tato série, kdy své kapitolky dostali i její kamarádi Péťa, Zuzka a Jonáš. V momentě, kdy tyto řádky píšu má série pět dílů.
Pro starší holčičky nyní vychází knížky s Isabelou. Zatím s nimi zkušenost nemám, ale věřím, že budou mít stejně krásné ilustrace a příběh jako Anička a Valentýnka.
Knihy od Thomase Breziny
Teď už se posouváme ke starším dětem. Thomas Brezina píše napínavé detektivní knihy, které mě rovněž provedli dětstvím. Avšak jsou stále aktuální a vychází nové a nové díly různých sérií. Série Klub tygrů vypráví o kamarádech Biggy, Patrickovi a Lukovi, kteří mají detektivní klub – hádáte správně – klub tygrů. Jejich dobrodružství je tolik, že se začátku nedá dobrat. Ať začnete od jakékoliv knihy, na začátku každého dílu je vždy představení hrdinů s tím, co například rádi jedí – dá se tedy začít od jakéhokoliv dílu. V knížce je vždy detektivní červená lupa, protože na konci každé kapitoly je hádanka o tom, co se v ní událo. Po přiložení červené lupy se odhalí správná odpověď a čtenář si připíše body do své karty člena klubu tygrů, která je na konci knihy. Po přečtení knihy zjistí, jak dobrý je detektiv. A o zábavu je postaráno. Série Čtyři kamarádi v akci funguje na stejném principu, jen je pro o malinko starší děti a bez lupy. Mnoho knih ze série (má 69 dílů!) vyšlo s novou obálkou, první knihy ze série už budou nejspíš jen jako antikvariátní kousky. Tuto sérii ale miluji stejně, možná více, než Klub tygrů a moc jí doporučuji.
Poirot pro děti, to je detektiv Klubko
Knihy o detektivu Klubkovi od Ursela Shefflera v sobě mají také detektivní lupu a fungují na principu „co kapitola, to případ“. Detektiv Klubko má knír jako mrož a obrovskou smůlu – protože kam přijde, tam je případ k vyřešení. Tyhle knihy mě tak nesmírně bavily! Děti z nich budou nadšené.
Luštění s Vrťapkou
Komisař Vrťapka vystupuje nejen v knihách s hádankami pro děti, má i klasické knihy. Jak hádankovou knihu, tak klasickou můžu jen a jen doporučit. Když se luští s Vrťapkou, luští u nás celá rodina!
Velké čokoládové spiknutí
Po celém světě se začala ztrácet čokoláda. A teď se mluví o tom, že úplně dojde! Želinka a její rodina jsou vyděšení, ostatně všichni jsou! Lidé se s čokoládou začínají loučit, zbývají poslední čtverečky, a Želinka s babičkou pátrají, protože jim na celosvětovém konci čokolády něco nesedí. Stopy vedou do luxusního obchodu s čokoládou. A jak to dopadne se musíte dočíst. Věřte mi, že budete u knížky sedět jako přikovaní, dokud tento poutavý příběh nedočtete. Stále ale nevíme, zda jde o podvod, nebo čokoláda vážně dojde.
Na další dvě knihy, Čarodějův klobouk z mumínské série a Bastien a jeho nečekaný příběh, vás odkážu na tento článek.
Pro náctileté
Trilogie Prašina
Konečně je tu série, na kterou jsem lákala na začátku: jednoznačně totiž chytne i rodiče! Prašina je místo v Praze, kde nefunguje elektřina a vše elektrické se okamžitě vypne. Svítí se tam petrolejkami a každý, kdo tam žije, vypadá divně. Jirkova máma odtamtud pochází a jeho dědeček tam stále žije. Při jedné návštěvě dědečka, odstartuje obrovské dobrodružství, které na Prašině zažije Jirka s kamarády Tondou a En. Prašina nezná slitování a rozhodně nebere ohledy na lidské životy. Novodobé Rychlé šípy, to je trilogie od Vojtěch Matochy. A je doplněna i několika komiksy. Moc doporučuji.
Země příběhů
Moje nejoblíbenější série, ideální pro přechod mezi dětským věkem a dospíváním. Vychází z klasických pohádek bratří Grimmů a vypráví příběh dvojčat Connora a Alex, kteří po smrti tatínka nemají v životě moc radosti. Maminka se snaží, ale musí hodně pracovat, dokonce i na jejich narozeniny. Naštěstí mají babičku, která se vytasí s fantastickým dárkem: pohádkovou knihou, ze které jim v dětství předčítala. Jenže když začne kniha zářit a dvojčata se do ní propadnou… nu, darovanému koni na zuby nehleď. Skvělá série, která obsahuje i jakéhosi průvodce s krásnými ilustracemi. Doporučuji si tuto bonusovou knihu přečíst až po poslední knize.
Chris Colfer je i autor knihy Těžko uvěřitelný příběh, která je také skvělým dárkem! Čtyři nejlepší přátelé, každý má ale své tajemství. Právě se chystají na svůj dlouho plánovaný road trip, poslední společný čas než přijde vysoká škola. Dohromady je spojila láska k seriálu Dětská esa, kde účinkuje i Cash Carter, který se překvapivě stává pátým členem výpravy. Kniha se dotýká LGBT témat, sebepřijetí a přísloví „sdílená starost – poloviční starost“.
Když ne Harry Potter, tak Magistérium
Rozmohl se nám tady takový nešvar: děti si myslí, že Harry Potter je trapný. Harry. Potter. Trapný. To sotva! Harry Potter trapný nikdy nebude a protože je potřeba děti vyvádět z omylu, vezmeme to oklikou přes Magistérium. Magistérium má určité rysy podobné k Harrymu, přesto je tak jiné. Callum Hunt ví, že mágové jsou špatní. A protože nic nešlo podle plánu, studuje teď v Magistériu, škole v podzemí propletené tisíci chodbami, kde se jí houby. A ty houby chutnají třeba jako pizza nebo čokoláda! Svět mágů je nesmírně zajímavý a poutavý, je ale i nebezpečný. Venku číhá Nepřítel, nejobávanější mág chaosu. V Magisteriu se totiž pracuje s pěti živly: s ohněm, s vodou, se vzduchem, se zemí a chaosem. A chaos znamená temnotu a smrt. Tuto sérii si každé dítě přeje najít pod stromečkem, jen to ještě neví. A rozhodně zabaví i rodiče. A protože věřím, že po jejím dočtení nebudete mít dost, Harry Potter bude další na řadě
Zápisky z Rosewoodu
Pro holky, které na detektivky neužijí, tady mám romantickou, napínavou sérií, Zápisky z Rosewoodu. Lottie měla vždycky ráda princezny. Je prakticky sirotkem, ale štěstí se na ní usmálo a dostala stipendium na internátní škole Rosewood. Ellie je princezna. Král a královna, její rodiče, jí nikdy neukázali světu a ona toho trochu zneužívá a chová se – podle nich – nevhodně. Tyhle dvě spolu skončí na pokoji a po sérii událostí dostává Lotiie od královské rodiny nabídku: budeš předstírat, že jsi princezna, že jsi Ellie, dokud nebude připravená se ukázat před světem? Princezna v utajení odstartuje tajemství, které se rozvíjí v celkem pěti knihách. Věřím, že takřka žádné dívčí srdce neodolá Jamiemu, partyzanovi přidělenému k Lotiie.
Případy pro W+W: detektivní série pro mladé dámy ve stylu Agathy Christie
První díl této série, Zločin slečnám nesluší, byl tak napínavý, že jsem zapomněla odejít ze školy. To myslím naprosto svědčí o čtivosti knihy. Hazel a Daisy se na dívčí škole Deepden nesmírně nudí. Rozhodli se proto, že si založí detektivní klub. Jenže co na tak poklidné škole vyšetřovat? Do karet jim nahraje, když Hazel najde v tělocvičně mrtvou učitelku! Pustí se do vyšetřování, a od té doby je už vyšetřování neopustí, minimálně na dalších šest knih. Moc vám tyto knihy doporučuji, obsahují graficky pěkně vyvedené poznámky o vyšetřování a celá kniha je psaná z pohledu Hazel, která jakožto tajemnice detektivního klubu vše zapisuje.
Nejlepší dílo fantasy královny Maasové
Skleněný trůn je velmi obsáhlá série, která zahrnuje magii, víly, čarodějnice a boj o to, co bylo odcizeno. Celaena je odsouzena k doživotní práci v pracovním táboru Endovier. Je totiž jedna z nejnebezpečnějších vražedkyň v Adarlanu. Jednoho dne si jí zavolá velitel vojska Chaol Westfal a korunní princ Dorian, kteří pro ní mají zajímavou nabídku. Série se prodává v nádherném boxu, který ovšem neobsahuje prequel Krvavé ostří. Doporučuji jej číst až po dočtení série, která je s každým dílem lepší a lepší. Čtenáři mohou s přibývajícím věkem pokračovat sériemi Dvory a Půlměsíční město, které ovšem obsahují explicitní scény. Všechny knihy, které Sarah J. Maas napsala, jsou propojeny, proto se vyplatí je přečíst všechny.
Akční fantasy z českého rybníčku
Převzetí, od Vojtěcha Záleského, je skvělá kniha! Napsala jsem o ní tento článek, kde vás seznámím se světem této urban fantasy. Doporučím jí pro kluky i holky, zkrátka všechny, kteří hledají napínavou a akční knihu.
Pro milovnice romantiky
Na žhavou romantiku mě neužijí, následující knihy ale zaujaly i mě.
Nejlepší romantická kniha, kterou jsem letos četla
Láska po španělsku byla velmi opěvovaná kniha na sociálních sítích a v zahraničí. Zpracovává velmi populární téma falešného randění: hlavní protagonisti jsou nuceni předstírat vztah. Hlavní hrdinka Catalina pracuje v Americe, ale rodinu má ve Španělsku. Její sestra se právě vdává za bratra Catalinina největšího omylu, který jí málem zničil život. Aby nevypadala jako zoufalec, tvrdí rodině už delší dobu, že má přítele. Kterého ovšem nemá, a tak musí vymyslet, jak to teda udělá, když za pár týdnů letí na svatbu. Nejhorší a jediná možnost, je její kolega Aaron. Arogantní, protivný a překvapivě ochotný. Při čtení Lásky po španělsku trvá asi 70 stran, než se začtete, ale pak je to už úžasně vtipné a hlavně romantické.
Když se mě dotkneš…
EVER je moc pěkná kniha. Abbi má po nehodě panický strach z bolesti. Čeká jí ale dlouhá rehabilitace, která se bez posouvání prahu bolesti neobejde. Její otec, významný politik, jí dokáže najít nejlepší doktory, Abbi chce ale jediné: z nemocnice pryč. Otec požádá jednoho z ošetřovatelů, který má na Abbi zázračné účinky, zda by byl ochoten s ní cvičit doma. David ty peníze potřebuje, ale Abiina otce nesnáší. Jeho srdce ovšem nedovolí, aby se kdokoliv z pacientů trápil bolestí a tak přijímá. Rozvine se mezi nimi vztah? Co myslíte? Ústřední motivem knihy jsou origami a vzkazy, které zvládnou předat. A už vyšel i druhý díl, BLUE, do kterého se pravděpodobně také pustím. EVER se mi totiž moc líbila a doporučuji jí.
Světoznámá Cizinka
Neuvěřitelně dlouhá a poutavá je historická série Cizinka. Claire se přenese v čase a z doby těsně po druhé světové válce do osmnáctého století ve Skotsku. Čtenářky po celém světě milují zrzavého a laskavého Jamieho a nesmírnou čtivost knih.
Zde je ideální místo, aby vám řekla o J&D book club. Vendy a Tom z J&D dělají zážitkové knižní boxy, kdy si při čtení na určitých stránkách otevíráte dárky, které k ději knihy naprosto skvěle sedí! Vendy je velkou milovnicí Cizinky, proto věřím, že box Cizinky bude nejvíce vymazlený ze všech! V nabídce J&D boook club najdete mnoho knih, v angličtině i češtině, novinky i klasiku. Já jsem měla tu možnost prožít s boxíkem knížku Knihomolové a bylo to zkrátka úžasné! Vězte, že každý, koho obdarujete, bude nadšený a nebude boxík chtít vůbec otevřít, jaká nádhera to je. Na jejich stránky se podívejte pod tímto odkazem.
Romantické útěky
Julie Caplin miluje cestování, poznávání nových kultur a psaní. Série knih Romantické útěky obsahuje už deset knih a plánují se minimálně dvě další, z nichž jedna bude o Česku. Autorka nás už dvakrát navštívila u příležitosti autogramiád, a já se už moc těším na další knihu. Její knihy jsou propojené způsobem, kdy vedlejší postava z jedné knihy bývá hlavní postavou v další knize. V takřka každé knize odjíždí mladá žena z Londýna do krásných míst typu Kodaň, Chorvatsko, Francie, Irsko nebo Švýcarské hory. A zamiluje se. Její knihy jsou na sebe volně navazující, můžete je tedy číst i zvlášť. Já doporučuji začít od první knihy, Kavárna v Kodani, která je ideální k horké kávě a něčemu dobrému na zub.
Autorka vydává i další knihy, pod pseudonymem Jules Wake. Pod svým jménem ale vydala i samostatnou knihu z anglického venkova, Útěk na venkov, o ilustrátorce Elle a spoustě psí lásky. Moc moc se mi líbila a věřím, že při ní strávíte hezký čas.
Biografie
Deníky Alana Rickmana
Osobní deníky legendárního herce letos vyšli jako obsáhlá kniha a velmi intenzivní pohled do jeho života. Psala jsem o nich ZDE, ale není to kniha pro každého. Odkážu vás na článek, tam se dozvíte více.
Když už jsme u toho vzpomínání…
V říjnu nás všechny opustil přítel, Matthew Perry. Všichni ho známe jako vtipného a sarkastického Chandlera Binga z Přátel, málokdo ale ví, jak se v soukromém životě trápil. „Ahoj, jmenuji se Matthew, ale možná mě znáte pod jiným jménem. Přátelé mi říkají Matty. A měl bych být mrtvý.“ První věta z knihy, kterou napsal po přežití prasknutého střeva, zatím nejzávažnějšího důsledku jeho pití a braní léků na bolest. Nyní dostává celá kniha úplně jiný nádech.
Život v poznámkách pod čarou
Smrt Terryho Pratchetta zdrtila mnoho čtenářů po celém světě. Když umíral na Alzheimerovu chorobu, diktoval svému asistentu Robovi část této knihy. Zbytek už musel dopsat jeho asistent, Rob Wilkins. Nesmírně dojemné vzpomínání, to nám tato kniha přináší. Rob a Terry si padli do noty hned od začátku, a Rob se stal brzy součástí Pratchettovy rodiny. Z Robova vyprávění přímo sálá cit, který choval k Terrymu. Já jsem se dozvěděla mnoho věcí o svých oblíbených knihách, usmívala jsem se u pasáží, které citují mně dobře známé knihy ze Zeměplochy, a pocítila jsem ještě větší lásku k odkazu, který nám tu zanechal. Jeho knihám. Je tak smutné, že ta část, která dělala Terryho Terrym, jeho mysl, byla právě tou, která jej zradila. Terryho biografie je stejně skvělá, jako jeho romány. Doporučuji ji všem fanouškům legendárního spisovatele.
Rapovej deník
Lukáš Kouřil je nejmladší český promotér hiphopových koncertů. Jeho kariéra započala už ve čtrnácti letech, a v dalších letech se mu ne-vždy dařilo. V Rapovým deníku přináší čtenářům své neskutečné a nesmírně vtipné příhody psané ve slangu rapové kultury. Více v recenzi ZDE.
Amerika hledá topmodelku, český knižní trh už jí našel
Pavlína Pořízková je nejznámější česká topmodelka. Po emigraci z Československa do Švédka se z chudoby dostala až na obálku magazínu Sports illustrated, jako nejmladší modelka vůbec. V patnácti letech se sama přestěhovala do Paříže, kde byla vystavena vlivům showbyznusu a později zasedla i v porotě soutěže Amerika hledá topmodelku, kterou moderovala Tyra Banks. Dlouhodobě žije v USA a tento rok jí vyšla sbírka esejí No filter. Píše o přijetí sebe jako ženy, začátcích v modelingu, smrti manžela a své úzkostné poruše. Nechá nás nahlédnout i do témat, o kterých se média dohadovala. Poměrně útlá knížečka má v sobě čtení, které by si měla přečíst každá žena. Pavlína je inspirující a ve skutečnosti úplně normální žena, žádná namyšlená modelka.
Ženské romány
Soukromé problémy čtyř sourozenců
Hana Repová, slovenská autorka, už na mě skrze své knihy z knihkupectví koukala déle. Když jsem se do jejích knih pustila, byla jsem v šoku, jak čtivé její knihy jsou. Tina, Lilly, Denis a Sebastian jsou nuceni se po smrti rodičů nastěhovat do rodného domu. Jinak by ho museli prodat, protože by nezvládali platit hypotéku a ještě svá bydlení. Každý má své problémy, ale na své sourozence se můžou vždy spolehnout. Jedná se o těžká témata, která mohou potkat každého z nás. Zatím v češtině vyšly knihy ‚Tina‘ a ‚Lilly‘. Na mužské osazenstvo sourozenecké čtyřky z Německa se už moc těším.
Život lidem nakládá jen tolik, kolik unesou
U Emilky od Ivany Fajnorové si řazením do ženských románů nejsem jistá. Jedná se o příběh jedné rodiny, jedné holčičky, později ženy. Emilky. Nádherný román o životě, nejednou mě dojal a jsem si jistá, že se najde i mnoho mužů, kteří si příběh z časové doby okolo první světové války, také přečtou.
Jazz, svobodu a dobré auto
Holky z Detroitu od Tori Whitaker, v sobě už od pohledu mají to, o čem ráda čtu. Tedy dvacátá léta dvacátého století, hříšnou dobu Jaye Gatsbyho. Příběh se odehrává jak tam, tak i v přítomnosti, v roce 2018. Melanie se ze svého všedního života podívá do minulosti, prostřednictvím deníku své praprapratety Violet. Violet jí navíc odkázala své auto, takže musí vymyslet, co s ním. Je to opravdu milý román s inspirujícími myšlenkami. Odkážu vás na podrobnější text zde.
Překvapivé vynikající Steelová
Danielle Steel je autorka, která má na kontě nespočet romantických knih a filmů podle nich. Vždy jsem vůči ní byla zdrženlivá, ovšem jen do té doby, než se mi do rukou dostala kniha V otcových stopách. Jakob a Emanuelle se potkali v koncentračním táboře. Na pokraji sil, za deset dvanáct, je osvobodila americká armáda. Rozhodnou se pokusit začít nový život v Americe, kde se z chudoby vypracují na úroveň slušného života. Narodí se jim syn Max, který zažívá to, co jeho rodiče nikdy nepoznali. V otcových stopách vypráví dojemný příběh dvou generací, který vžene slzy do očí.
Světovka, česká literatura i klasika
Sedmkrát a dost?
Bestsellerová autorka Taylor Jenkins Reid má u mě v knihovně místo hned třikrát. Poprvé za fiktivní biografický román Daisy Jones & the six, podruhé za román Malibu v plamenech a potřetí za Sedm manželů Evelyn Hugo, o kterých vám tu dnes poreferuji. Autorka si v těchto třech knihách vytvořila svět fiktivních celebrit, přičemž všechny knihy jsou mezi sebou pospojované. Otec sourozenců z Malibu v plamenech je zároveň i jeden ze sedmi manželů Evelyn Hugo. Ano, Evelyn měla doopravdy sedm manželů. Jak a proč se tato filmová ikona z minulého století pustila sedmkrát do manželství, se dozvíte skrze její vzpomínky. Stárnoucí Evelyn se totiž poprvé po mnoha letech rozhodla poskytnout rozhovor. Vybrala si novinářku Monique, která by pravděpodobně nebyla volbou takového Brada Pitta. Proč si Monique Evelyn vybrala a co se tenkrát událo ve světě filmu a neřesti? Evelyn je maximálně čtivá a určitě svými ikonickými zelenými šaty udělá pod stromečkem parádu.
Brontëovi jsou stále v kurzu
Klasickým dílem, který pod stromečkem potěší nejednu ženu, je jednoznačně jedno z mnoha od sester Brontëových. Budu vypadat naprosto tuctově, když doporučím dílo, o kterém slyšel snad každý: Na větrné hůrce od Emily Brontë. Abychom nevynechali ani druhou sestru, Charlotte, zmíním další, již dekádami prověřené dílo, Janu Eyrovou. A protože sestry jsou tři, doporučuji i můj nejnovější objev: Dvojí život Heleny Grahamové od Anne. Článek zaměřený přímo na Helenu jsem již vydávala, najdete tam ale i pár zajímavostí ze života talentovaných sourozenců.
1984 krát a stále jako poprvé
Pro ty, kteří by rádi něco možná trochu složitějšího, tu mám doporučení na nestárnoucí a snad nejslavnější dystopické dílo všech dob: 1984 od George Orwella. Popisuje přímo děsivé události, které nastávají ve válce mezi dvěma Stranami. Orwell psát prostě umí! A to, jak přesně popsal komunistický útlak, ač dílo dokončil o necelých čtyřicet let dříve, je neuvěřitelné.
Brilantní Čapek
U utopie (se kterou pracuje i 1984) ještě zůstaneme. Karel Čapek a jeho Továrna na Absolutno jsou humorný, místy až absurdní román. Když je vynalezen stoj, který na svůj pohon používá energii místo páry, nepočítá se s tím, že bude zároveň i produkovat božské Absolutno. Způsobí tak historické převraty, a jak to tak v utopiích bývá, nedovede to lidstvo nikam jinam, než na dno. Věřte, že Čapkova díla jsou stále aktuální a za mě je krásnou položkou na seznamu povinné četby. (Pokud toto čte nějaký středoškolák, skočte po něm!)
Nobelovou cenou oceněný autor
Kazuo Ishiguro je mistrem mezi spisovateli! Naprostým právem získal Nobelovu cenu za literaturu, a já vám tu dnes chci doporučit jednu jeho knihu, která se vymyká celé jeho předchozí tvorbě. Klára je nesmírně inteligentní robotka, jedna ze série těch, kteří se snaží podobat člověku co nejvíce to jde. Klára ale není jednou z mnoha, na rozdíl od jiných robotů, kteří zkrátka plní svou roli společníka, chce Klára nejen do světa zapadnout, ale i ho pochopit. Klára a Slunce je opravdu milý román, který nutí k zamyšlení. Již jsem o něm psala a stále jej hodnotím 10/10.
Parta studentů řečtiny, to nevěstí nic dobrého
Tajná historie od Donny Tartt je budoucí klasikou. Richard Papen nám popisuje události, které nastaly, když se připojil k velmi uzavřené společnosti studentů na univerzitě. To, do čeho se to namočil, mu dojde zanedlouho, cesta zpět už ale nevede. A cesta zpět nevede ani zpět do reality od čtení této knihy. Věřte, že vás pohltí a nepustí. Většina událostí se navíc odehrává v zimě, tak to je přímo ideální nadělit jí pod stromeček. Doporučuji velmi povedený český překlad, který byste si neměli nechat ujít ani pokud preferujete originály. Donna užívá krásných květnatých spojení, která neskutečně doplňují ponurou atmosféru, tzv. DARK ACADEMII.
Ikonický účes Mii Farrow
Možná slavnější, než knižní předloha, je film Rosemary má děťátko, ve kterém hrála Mia Farrow. Rosemary a její manžel Guy se stěhují do nádherného domu, který má ale vraždami pošramocenou pověst. Rosemary a Guy na to nehledí. A pak se není co divit, že Rosemary se má co nevidět narodit malý ďábel! Možná se najdou tací, kteří se jen vřele usmějí, protože každé děťátko si umí „zaďábličit“. Rosemary ale opravdu ve svém lůně nosí Satanova potomka. Román s hororovými prvky a poměrně znepokojivou atmosférou, má i pokračování, jmenuje se Rosemary a její syn. Jedno ale zůstává: to ta čtivost!
Můj objev roku mezi klasickými autory
Ptáte se kdo jím je? Je jím Thomas Hardy. Silně věřící muž, jehož srdce je pohřbeno vedle milované ženy, ale tělo v Poet’s corner (hřbitově všech anglických literárních velikánů). Umí naprosto mistrovsky popsat malebné vesnické prostředí a nebál se postavit tehdejší společnosti. V románu Tess z d’Urbervillů skloubil obojí a vzniklo něco úžasného a silného. Tess Durbeyfieldová je mladičká dívka, jejíž rodina náhle zjistí, že je potomky šlechtického rodu d’Urbevillů. Protože mají Durbeyfildovi dětí jako smetí, vyšlou Tess vyprosit finanční výpomoc od jediných žijících příbuzných. Tam je Tess sebráno dětství a po návratu je navždy uvržena do života v hanbě. Nebo nemá proč? Thomas Hardy se právě touto problematikou zabývá.
Tess z d’Urbervillů ukazuji ve své recenzi v kabátku od nakladatelství CooBoo. Cílem této ediční řady je přitáhnout pozornost mladé generace ke klasickým dílům. Pokud vás nevšední styl obálky zaujal jako mě, podívejte se i na další tituly. Ale pozor, může tak vzniknout nutkání, které neustane dokud nebudete mít sbírku kompletní…Recenzi s Tess najdete pod tímto odkazem.
Takřka Cimrmanovský vtip
Podivuhodný život Augusta Marche je prvotinou Aarona Jacksona. Vypráví příběh doslova divadelního dítěte – August March se narodil v divadle a strávil tam celé dětství. Slečna Butlerová, divadelní pradlena, ho jednou našla jako novorozeně mezi špinavým prádlem, a tak se ho ujala. Už jí ovšem nenapadlo vzít si ho domů – mateřská láska, ale vocamcať pocamcať! Augustus tedy dlouhou dobu nebyl nikde mimo divadlo, Jeho učiteli byli Oscar Wilde nebo Shakespeare. Augustovi životní eskapády jsou nesmírně vtipné. Takřka cimrmanovské! Moc jsem se bavila a je to kniha i pro nečtenáře – má pouze lehce přes dvě stě stran.
(Malý) Velký Gatsby
Jillian Cantor přináší pro všechny fanoušky Velkého Gatsbyho z pera Francise Scotta Fitzgeralda nový pohled na smrt Jaye Gatsbyho. Co když, to nebyl George Wilson, ale jedna z Gatsbyho tří osudových žen? Je to nesmírně poutavé čtení, které mimořádně potěší i ty, kteří viděli pouze film s DiCapriem.
Kdo by si ale chtěl přečíst i původní klasický příběh, jen v trochu jiném provedení, Naše nakladatelství vydalo v ediční řadě Gate komiksové zpracování. Velký Gatsby vypadá na první pohled jako grafický román úžasně, sama doufám, že jej objevím pod stromečkem.
Detektivky a thrillery
Nejlepší krimi série, kterou jsem letos četla
Série Případy Kim Stoneové je velmi dlouhá série na pomezí detektivky a thrilleru. Vypráví o případech, které řeší detektivní inspektorka Kim Stoneová se svým týmem. Autorka Angela Marsons má na kontě v češtině už čtrnáctou knihu, a já jsem si dala za úkol se k té čtrnácté knize pročíst, než vyjde další. Knihy o Kim jsou ohromně čtivé a napínavé, a skvěle propracované. Kim má navíc tajemnou a smutnou minulost, která je nám postupně odkrývána. Kim je skvělá postava, které v každé knize ze srdce fandím. Na blogu mám již několik článků o Kim, ZDE je recenze na první díl. A protože je série tak dlouhá, máte vystaráno na dárky třeba i na narozeniny.
Bestsellerový autor žijící na Slovensku
Robert Bryndza je anglický autor, který si vzal muže ze Slovenska. Už vám dává smysl to podivné příjmení, že? Má na kontě dlouhou sérii o vyšetřovatelce Erice Fosterové, několik samostatných románů, a ještě jednu sérii o bývalé policistce Kate Marshallové. Prozatím má čtyři díly, které jsou velmi napínavé, a i docela děsivé. Jak jinak, když se první díl jmenuje Kannibal z Nine elms, že? Bryndza je jeden ze skvělých autorů, na kterého jsem letos narazila, a jsem za to nesmírně ráda. A věřte, že zápletku Kannibala z Nine elms, neuhádnete.
Ledová královna ze severu
Máte rádi severské krimi? Pak jste jistě narazili na Yrsu Sigurðardóttir. Tahle autorka je známá pro mrazivé prostředí svých knih. Se svými hororovými prvky jsou její knihy ideální čtení na tmavé zimní dny. Pokud si je rozbalíte pod Stromečkem, věřím, že do Silvestra máte dočteno. Já vám doporučím jednu z jejích knih, první kterou jsem od ní kdy četla, a to Kořist. Vypráví (nejen) o horské záchranářce Johanně, která se svým kolegou při pátrání po ztracených turistech objeví zamrzlé tělo. Mimo jiné prožíváme i děsivý příběh těchto turistů, o kterých mi možná víme všechno, ale horští záchranáři ani neví jistě, kolik jich bylo. Ledové vichry fičí a těl přibývá. Kdo z partičky turistů bude objeven jako další?
Úplně beze stopy!
Beze stopy je prvotina české autorky Evy Brykner, kterou ovšem můžete lehce pokládat za knihu jednoho ze světových autorů žánru psychothriller. Noře se před rokem zhroutil svět. Její manžel byl nalezen mrtvý v děsivém Černém lese. Zůstala sama, jen se svým synkem Maxem, opuštěná a těhotná. Na den přesně zažívá za rok další hrůzy: její dceruška Ema byla unesená přímo z postýlky. Nora neví, komu má věřit, protože policejní detektiv se svými vlastními démony, podezírá i její nejbližší přátele. A čtenář zjišťuje, že také neví, co je vlastně pravda a co lež. Kniha nemá ani dvě stě stran, střídá se vyprávění z pohledů jednotlivých postav, což je nesmírně zajímavé, ale i to čtenáře pěkně mate. Kdo má teda Emu! A není již pozdě?
Autorku můžete sledovat na Instagramu, kde uveřejnila i pár kratších povídek, a kde zveřejňuje informace o dalších dvou chystaných knihách.
Skvělá nenásilná detektivka
Dívka v přestrojení je kniha od známé autorky historických románů, například Dívka číslo 99 nebo Polární běsy – Greer Macallister. Kniha vypráví o první ženské agentce v Pinkertonově detektivní kanceláři. Kate Warnerová skutečně žila a Dívka v přestrojení se drží kostry určitých historických faktů, ale zbytek je fikce. Protože Kate byla tak dobrou detektivkou, že se o ní nedá zjistit skoro nic. Je to svižný příjemný román s prvky detektivky a ukazuje Ameriku v době občanské války. Knihu vám moc doporučuji, je velmi zajímavé číst o všech přestrojení, které Kate užívá. Svět agentů, šifrovaných telegramů, kde občas musíte předstírat, že jste manželský pár, je zkrátka úžasný!
Dokonalá série
Poslední knihy, které vám doporučím v tomto žánru, jsou knihy od Helen Fields. Série knih od inspektorovi Lucu Callanachovi, který se po skandálu u Interpolu stěhuje do Skotska, země jeho otce. Potkává se s šéfinspektorkou Avou Turnerovou a vyšetřují ty nejbrutálnější případy sériových vražd. Série, které se přezdívá „Dokonalá“, protože se knihy jmenují Dokonalé stopy, Dokonalá kořist, Dokonalá smrt, ticho, zločin, tma a lítost. Všichni, kteří jí přečetli celou, doufají, že vyjde i další, osmý, díl, který by nám osvětlil, jak to všechno dopadne. Knihy, které Fieldsová napíše, jsou vždy napínavé, brutální a násilné, ale také plné přátelství a osobních vztahů, mezi hrdiny. Nechybí ani vtip, o který se vždy postará seržant Livley.
Tip: první dva díly seženete v měkké vazbě v Levných knihách. Za fajn cenu máte dva skvělé příběhy. Dokonalé stopy v Levných knihách Dokonalá kořist v Levných knihách
Pokud jste milovníky klasických amerických hororů, rozhodně si najdete něco ke čtení v nakladatelství Golden dog. Založil jej Martin Štefko, spisovatel právě v žánru, který rozšířil v Česku. Rozhodně navštivte jejich stránky, kde si můžete vybrat, co si přečíst, když se chcete bát. www.goldendog.cz
Fantasy a sci-fi
Hororový král King kraluje i ve světě fantasy!
Letos vyšla kniha, která se okamžitě stala jednou z nejprodávanějších na trhu. Pohádka od Stephena Kinga vypráví příběh Charlieho Reeda. Charlie je hodný chlapec, který si prošel už lecčíms. Když ovšem pomůže starému panu Bowditchovi, netuší, jak se jeho život změní. V kůlně se totiž skrývá vchod do jiného světa… O knize jsem už psala, je to jedna z nejmilejší a nejhezčích fantasy, která pracuje na motivy klasických pohádek. Pro přečtení článku klikněte zde.
Ach, ta Anima!
Anima od Jaromíra Vondry se pro mě stala jednou z těch nejlepších knih, které jsem kdy četla. O knize, která obsahuje plno nádherných výroků, jsem již psala. Ona sama je psaná naprosto odlišně, než běžné knihy. Autor má širokou slovní zásobu, kterou užívá v nádherně stavěné věty. Číst to, je jako hladit samet. O tom, o čem kniha vypráví, bych mohla psát hodně dlouho, odkážu vás proto na tento text: www.pockejdoctustranku.cz/recenze/jaromir-vondra-anima/
Věž bláznů
Andrzej Sapkowski je polský bůh fantasy! Vytvořil svět legendárního zaklínače Geralta z Rivie. To, že umí psát tedy víme. V Narrenturm ale ukázal, že má široké znalosti a dokáže s nimi pracovat. Vytvořil ságu, odehrávající se v době husitských válek. Při vyprávění příhod Reinmara z Bělavy, užívá polské, české, německé i latinské výrazy, a zapojuje do dění i reálného postavy z dob husitství. Reinmar z Bělavy, řečený Reynevan, je mladý medik, který si tak trochu zahrává s magií. I proto po něm jde mnoho vlivných osob. A tak Reynevan zdrhá. Ale nejen před nimi, z nějakého důvodu jej pronásledují i nebezpeční černí rytíři. Naštěstí existují i lidé, kteří Reynevana (aspoň trochu) snesou a pomohou mu. Boje Reynevana a jeho druhů, sledujeme v celkem třech knihách.
Samozřejmě doporučuji i ságu o Geraltovi a Ciri, i povídky o Geraltovi. A i když je Zaklínač skvělý, husitská trilogie se mi líbila o trochu víc😉.
Nejlepší dívčí hrdinka: Tonička Bolavá
Ve vesmíru pluje želva. Na želvě jsou v každém rohu sloni, kteří na svých hřbetech drží velkou plochu. Ta plocha, to je Zeměplocha. A na Zeměploše leží Křída. Na Křídě jsou čarodějky zakázané, ale stejně je Křída na výchovu čarodějky moc měkká. Na ovčí farmě tam žije rodina Bolavých. Tonička je přesvědčená, že její babička čarodějkou byla. Jenže babička už je mrtvá, a tak si Tonička musí poradit se spoustou věcí sama. Třeba s Jenny Zelenozubou, která má hlavu velkou jako polévkový talíř (tedy dvaadvacet centimetrů, Tonička si to musela změřit – „Proč to tam prostě nenapíšou.“ vrtěla hlavou). Ale jsou tu mnohem větší problémy, třeba Nac Mac Fíglové, které se kolem Toničky pořád motají a nedají pokoj. První kniha o Toničce Bolavé, Svobodnej národ, je prostě skvělá. Stejně tak další čtyři knihy z pera Terryho Pratchetta. Pobaví jak děti, tak dospělé.
Z žánru non-fiction
Máte modrou krev?
V České republice stále žijí potomci starých šlechtických rodů. Komunisté jim všechno sebrali, takže tady nejde o žádné nafoukané aristokraty. Ti, kteří stále žijí v Česku se povětšinou snaží hospodařit na pozemcích jejich rodů, nebo obnovit rodinná sídla. Na motivy oblíbené cyklu České televize Modrá krev vznikla tato obsáhlá, ale velmi čtivá publikace. Provází nás historií rodů, které v českých zemích hospodařili klidně tisíce let. Kniha obsahuje nádherně zpracované rodokmeny i další obrázky. A stejně jako každá epizoda cyklu, kterým provází František Kinský, končí i každá kapitola knihy otázkou na šlechtice daného rodu: „Máte modrou krev?“
Moje případy 1. oddělení
Novinář Martin Moravec vydal již dvě úspěšné knihy rozhovorů se zajímavými muži. Vyzpovídal neurochirurga Vladimíra Beneše a pilota Davida Hecla, a tentokrát si popovídal s bývalým šéfem mordparty, Josefem Marešem. Mareš se podílel třeba na vyšetřování případu orlických vražd, nebo dělal odborného poradce při natáčení seriálu Případy 1. oddělení. Kniha je psaná formou rozhovoru, který je tak čtivý i proto, že si Mareš a Moravec sedli. Je zajímavá nejen pro fanoušky Případů 1. oddělení, potěší i všechny čtenáře detektivek – je zajímavé porovnat knižní policejní práci s tou reálnou.
Moravec nyní vydal i čtvrtou knihu, tentokrát s leteckým záchranářem Markem Dvořákem. Já jsem jí ještě nečetla, protože mi udělá radost právě pod stromečkem.
Od Šílených korektorů
Pište správně česky je ta nejzábavnější jazyková příručka. Bratrské duo Dalibor a Petr Behúnovi pracují jako korektoři. Při nejrůznější práci s texty se setkali s opravdovými lahůdkami, před kterými se snaží varovat i čtenáře jejich publikace. Lidsky vás seznámí s gramatikou, od nejjednodušších jazykových jevů, až po ty pro fajnšmekry. Pište správně česky má už dvě vydání – samozřejmě doporučuji to druhé, aktuálnější. Letos vyšlo Šíleným korektorům (jak si bratři říkají na internetových platformách) druhá publikace, tentokrát nesoucí název: „Pište čtivě a srozumitelně“. Behúnovi bratři se tedy věnují tomu, co umějí nejlépe, tedy stylistice textu. Za sebe bych nejraději doporučila Pište správně česky do každé školy, případně domácnosti. Jednotlivá témata jsou velmi přehledně popsána v obsahu, stačí tedy jen nalistovat příslušnou stránku. Tato kniha jsou zkrátka dobře investované peníze.
Snad jsem vám dala alespoň nějakou inspiraci, kterou můžete uplatnit na dárky pro své blízké. A když už jsem tu zmínila ty Vánoce, na knižním trhu už se objevilo mnoho knih s vánoční tématikou. Na jednu takovou vám už zítra přinesu recenzi. Tušíte, o kterou jde?
Comment