Tento měsíc se spoustu českým čtenářkám splní velké přání: Julii Caplinové, autorce série knih Romantické útěky, které spojují poznávání cizích zemí, krásné popisy jejich kultur, památek i flóry a fauny, vyjde v češtině v pořadí již dvanáctý Romantický útěk, který bude o Praze! Na Julii jsem narazila někdy během karantény, kdy jsem se po dlouhé době vypravila do knihkupectví. Koupila jsem si tehdy dvě skvělé knihy, z nichž jedna byla Kavárna v Kodani. Kavárna v Kodani je v této sérii první kniha, ale vzhledem k tomu, že jde o volně navazující sérii, nemusíte ji číst jako první. Kavárna má, stejně jako všechny Romantické útěky, nádhernou, atmosféru zachycující, obálku. Právě tou mě kdysi v knihkupectví zaujala. Byla jsem šokovaná, jak moc na mě při pouhém pohledu začala působit atmosféra knihy a proto jsem si ji šetřila na deštivý a sychravý den zachycený na obálce. Když ten den konečně nastal, přečetla jsem během něj celou Kavárnu, tak moc mě bavila. Vzhledem k tomu, že jsem, podobně jako postavy v knize, nepohrdla teplou dekou a hrnkem čaje, bylo to krásné čtení s přesahem. Byl to vážně zážitek! Od té doby jsem přečetla dalších deset Romantických útěků, vytvořila si pěknou sbírku a dvakrát dokonce byla Julii na autogramiádě. Její knihy mám moc ráda, takže se na Romantický útěk z Prahy moc těším.
Jak už bylo zmíněno, knihy ze série na sebe volně navazují. A to tak, že se v určitých knihách objevují vybrané postavy z ostatních knih. Nemusíte si tedy lámat hlavu nad pořadím čtení, stačí sáhnout po zemi, na jejíž návštěvu máte právě náladu. Tento článek bych ráda věnovala právě spojitostem mezi jednotlivými knihami a také představení jednotlivých knih a jejich krátkému zhodnocení. Romantické útěky jsou totiž snad to nejlepší, co romantická literatura může nabídnout. Předem upozorňuji, že se v tomto textu mohou vyskytnout drobné spoilery typu kdo s kým skončí. Mě osobně zrovna takové spoilery nevadí, protože to je obvykle očividné, ale pro jistotu to zmiňuji. 😇
Julii Caplinovou v češtině vydává nakladatelství Cosmopolis spadající pod nakladatelský dům Grada. Pro česká vydání se nepřejímají originální obálky, ale speciálně pro Česko je kreslí Kateřina Čermák Brabcová. Dokonce i Julie Caplinová říká, že máme jedny z nejhezčích obálek ze všech jazyků, do kterých se její knihy překládají.
Kavárna v Kodani
Má první kniha od Julie a stále je to pro mě ta nejlepší kniha série. Ještě se mi nestalo, abych přečetla tolik knih a stále se mi jako nejlepší zdála ta úplně první. Ale ona to už není tak úplně pravda, protože Vila v Itálii, poslední dosud vydaný Romantický útěk, se mi líbila zrovna tak. Abych se nemusela rozhodovat, která je lepší, tudíž nejlepší, stanovila jsem si vítěze letních Útěků a zimních Útěků; a vítězem zimních útěků je stále Kavárna.
Kniha vypráví o Londýňance Kate, která pracuje v PR agentuře. Taková PR agentura se zabývá promováním firem a značek. A v rámci jednoho takového proma Kate pro vybrané novináře organizuje výlet do Kodaně. Cílem je nasáknout hygge, dánský styl života, a promem v televizi a novinách zajistit vlídné přijetí anglické pobočky jedné dánské firmy. Nesejde se zcela ideální partička lidí, naopak se jeví dosti nekompatibilně, ale ukáže se, že díky svým rozdílům dokáží poměrně snadno najít společnou řeč. Všichni… až na Kate a Benedicta, který je i podle ostatních jednoduše hulvátský podivín. Jenže Kate Benedicta už jednou v Londýně potkala a choval se k ní velice mile, dokonce dával najevo, že se mu líbí, tak proč najednou ta nenávist? Inu, ať jsou jejich soukromé problémy sebevětší, život se hned zdá lehčí, když trávíte čas v příjemně vytopené pekárně popíjením horkých čajů a jedením ještě teplého sladkého pečiva.
Moje stručné hodnocení zakončené číslem: Kavárnu bych doporučila každému, kdo nad Juliinou tvorbou uvažuje. Pro mě to je velice speciální knížka, právě díky výše popsanému zážitku. Spojuje vše, co mám ráda (tedy nečas, chladné počasí a kontrast s vytopenou místností, kde během toho trávím čas) a atmosféra z ní přímo dýchá. V rámci žánru jednoznačných 10/10.
Pekárna v Brooklynu
Hlavní hrdinka Pekárny v Brooklynu je Sophie, jedna z pozvaných novinářek na výlet do Kodaně. Už v Kavárně Kate s dalšími dámami probírala, že Sophie zjevně hodně „visí“ na svém příteli Jamesovi a že se jim zdá, že během krátké chvíle bez něj rozkvetla. Sophie po návratu domů doufala, že jí James konečně požádá o ruku, ale její prosby nebyly vyslyšeny – naopak, jejich vztah končí za dramatických okolností rozchodem. Sophie tedy kývne na nabídku své šéfové, aby odjela na stáž do jednoho newyorkského gastronomického časopisu, kam by se jí jinak vůbec nechtělo. Sophie se ubytuje nad pekárnou sympatické Belly, která nemá problém jí zasvětit do tajů pečení a vaření, v nichž Sophie nijak zvlášť nevyniká. V pekárně rád tráví čas i Bellin bratranec Todd, šarmantní a ženami neustále obletovaný mladík. Vzhledem k tomu, že Todd nehledá vážné vztahy a Sophie má zlomené srdce, stanou se přáteli. Todd a Bella Sophii ukazují New York a Sophie, jinak zvyklá na pokojnou Anglii, tomuto nespoutanému a chaotickému městu propadne. A jak si asi dokážete domyslet, nejen jemu.
Moje stručné hodnocení zakončené číslem: Pekárna mi přišla o něco slabší než Kavárna a ani jsem si jí tolik neužila, nejspíš i proto, že New York mě cestovatelsky zrovna dvakrát nepřitahuje. Ovšem příjemné čtení to rozhodně bylo, byť bych po knize už podruhé nesáhla. Proto hodnotím 7/10.
Čajovna v Tokiu
V Čajovně se setkáváme s další účastnicí výletu do Kodaně, blogerkou Fionou.
Fiona je mimo to i nadaná fotografka a poprvé od školy se odvážila jedny ze svých fotografií využít i jinak než pro blog; poslala je do soutěže, kde vyhrála čtrnáctidenní pobyt v Japonsku pod křídly uznávaného fotografa. Jenže hned na letišti Fiona zjistí, že její mentor musel na pár dní odcestovat a mezitím se o ní bude starat jeho asistent Gabe. Fiona však Gabea dobře zná – je její první a poslední chybou. Kvůli němu před deseti lety přišla o svůj vysněný život. Jejím jediným štěstím je, že jí Gabe nepozná. I tak se k ní ale chová povýšeně a dává jí najevo, jak ho obtěžuje, že se jí musí věnovat. Fioně to ale vynahrazuje třígenerační japonská rodina, u níž bydlí. Každá z žen v této rodině je jiná, každá přistupuje jinak k dědictví své země, ale všechny se s ní o něj svým osobitým způsobem podělí. A zatímco se Gabe přestává postupně chovat jako idiot, historie se opakuje a mezi ním a Fionou to znovu začíná jiskřit.
Moje stručné hodnocení zakončené číslem: Čajovna dokazuje, že i když se všechny Romantické útěky zdají být téměř stejné, není tomu tak. Fiona je zcela jiná než předchozí hrdinky, její mužský protějšek zrovna tak. Celá kniha je jinak strukturovaná a je to příjemné čtení. Julii se zde mimo obvyklých krás daného místa podařil zachytit i kontrast mezi Japonskem pro turisty a Japonskem pro jeho obyvatele. Popisy japonských zahrad, krásně vyšívaných kimon a čajových obřadů byly tak živé, že mi přišlo, jako bych tam přímo byla. Hodnotím 8,9/10.
Cukrárna v Paříži
Na tomto místě končí pomyslná první řada Romantických útěků. S Cukrárnou přicházejí noví hrdinové a nové příběhy, které se po další tři knihy budou opět prolínat.
Hlavní hrdinka Nina, rovněž Angličanka, za svůj život vyzkoušela již pěknou řádku povolání. Nyní jí táhne na třicet a živí se jako servírka. Když ale její restauraci zničehonic zavřou, Nina vezme první práci, která se naskytne: pomáhat s cukrářskými kurzy v jedné cukrárně v Paříži. Cesta do Paříže je pro Ninu nejen příležitost, jak poznat svět a vydělat si nějaké peníze, ale i se osamostatnit od své početné rodiny, v níž je benjamínkem, a která jí stále vnímá jako malou holčičku. Kurzy v Paříži vede rodinný přítel Sebastian, velice úspěšný kuchař a cukrář, který si před nedávnem zlomil nohu. Nina mu dělá v podstatě zdravotní sestru a poskoka, což je ještě o to nepříjemnější, jelikož je Sebastian strašný morous. Nina do něj kdysi byla zamilovaná a takového si ho rozhodně nepamatovala. Naštěstí je tu Sebastianův kamarád Alex, jeho pravý opak, který Nině pomůže najít si k Sebastianovi cestu a navíc se nabídne, že jí město ukáže.
Moje stručné hodnocení zakončené číslem: Cukrárna je pro mě stále jedním z nejslabších dílů série. Hlavní hrdinka mi vůbec nesedla, což samo o sobě stačilo, abych měla otrávený celý příběh. Ještěže Julie píše ze třetí osoby, být v Ninině hlavě bych nesnesla. Zde bohužel hodnotím 3/10.
Pláž v Chorvatsku
V Romantických útěcích najdeme jistý vzorec – mladá Angličanka odjíždí do ciziny, kde kromě znalostí kultury pozná i nějakého příjemného muže, do kterého se zamiluje. Tím to ale končí; stejně jako nás u každé další knihy Julie překvapí tím, jak jí strukturuje a jak pojme příběh či soukromé trable hlavní hrdinky, které jí vyšlou do dané země, v druhé „sérii“ Romantických útěků představuje nové a rafinované spojení mezi jednotlivými knihami.
Nina z Cukrárny v Paříži, toho času již šťastně zadaná, dohodí práci své kamarádce Maddie. Tedy Ninin bratr Nick ji jí dohodí, protože jeho bohatá přítelkyně modelka pořádá pro své přátele plavbu na jachtě, ale vypadla jí hosteska. Maddie vystudovala dějiny umění, ale jako výtvarnice se nedokázala prosadit. Být hosteska na luxusní jachtě je pro ni tedy skvělá letní brigáda. Hosté na jachtě jsou opravdu zhýčkaní a Maddie má co dělat, aby jejich požadavkům vyhověla, ale díky své přirozeně milé povaze a vlastnosti nepropadat chmurům si dokáže užít i azurové moře a nádherná chorvatská města. To Nick, byť je na lodi hostem, rozhodně tak šťastní není. Pochází z obyčejné farmářské rodiny a se svou přítelkyní se seznámil, když u nich na farmě fotila pro nějaký módní časopis. Ovšem teď, když má šanci ji poznat v jejím přirozeném prostředí, to mezi nimi začíná skřípat. A když si Nick ze snobského prostředí čím dál častěji utíká popovídat za Maddie, Maddie si proti své vůli uvědomí, že se do něj začíná zamilovávat…
Moje stručné hodnocení zakončené číslem: Pláž byla pravým opakem Cukrárny. Jde o jeden z nejhezčích Romantických útěků a já jsem si jej moc užila, i když pro mě Chorvatsko není neprobádaným krajem. To hezky ukazuje, že pro dobře napsanou knihu tohoto typu, kterou si čtenářky užijí, nejsou třeba ty nejexotičtější destinace. Stačí milá hlavní hrdinka (jakou byla Maddie), příjemný hlavní hrdina (třeba jako Nick) a zápletka, která bude mít šmrnc (ano, i ta se vyskytuje v Pláži v Chorvatsku 😀). Třešničkou na dortu je, že byť je Nickova rozmazlená přítelkyně Tara v tomto příběhu spíše „záporačkou“, není přemrštěnou karikaturou. A i na konci knihy je navzdory svým negativním vlastnostem tak lidskou postavou, že jsem si zprvu myslela, že dostane svou vlastní knihu. Mé hodnocení je 9,5/10 (protože na ty nejlepší knihy ze série jí ještě chloupek zbývá).
Hotýlek na Islandu
V Hotýlku na Islandu Julie rozbila další úzus Romantických útěků, tedy, že postavou, která se prolíná z předchozí knihy, je vždy žena. Na Island kromě hlavní hrdinky, úzkostné ale schopné Lucy, míří i Alex z Cukrárny v Paříži. Ninino srdce se mu bohužel nepodařilo získat, ale nepanuje mezi nimi zlá krev.
Lucy by se po okolnostech, za kterých byla vyhozená z práce a její vztah skončil, nejradši zavřela doma. Ale úspory se jí tenčí a pokud nechce jít bydlet k rodičům, musí něco dělat. Aby nemusela čelit bývalým známým v Londýně, přijme práci ředitelky hotelu na Islandu, na které personální agentura dlouho nemohla nikoho sehnat – ne každý totiž chce pracovat v malé vesničce, kde pro stálé obyvatele není téměř nic k vidění. Po příjezdu na Island začne Lucy pochybovat, ale stačí jedna polární záře, aby jí došlo, že to je to nejkrásnější místo, jaké kdy viděla. Musí se pustit do práce, aby hotel, který dlouho neměl toho správného ředitele, opět postavila na nohy. Hotel má špatné hodnocení a téměř nikdo do něj nejezdí, ale Lucy se za chvíli nemůže zbavit dojmu, že to není chyba hotelu jako spíš někoho, kdo mu škodí. Brzy pojme podezření, že by tím někým mohl být barman Alex – a i když je Alex moc milý a s Lucy si začíná být čím dál bližší, trápí ho, že Lucy není daleko od pravdy…
Moje stručné hodnocení zakončené číslem: Výběrem destinace se mi Julie rozhodně trefila do vkusu. Zimní krajiny mi jsou bližší než ty letní, právě kvůli pohodě a útulnosti, kterou můžeme okusit za oknem nějaké té vytopené místnosti, kam přijdeme po dni stráveném v mrazu. Lucy mi nejprve moc sympatická nebyla, ale zhruba v půli knihy jsem si ji oblíbila. Alexe jsem měla ráda už v Cukrárně v Paříži a nechtělo se mi věřit, že by tu byl za „křiváka“. Ale…no, však si o tom přečtěte. Každopádně vám mohu prozradit, že konečně našel své štěstí. Hodnotím 8,9/10.
Chata ve Švýcarsku
A zde začíná třetí série. Nejprve se podíváme na chladnější místa, ale skončíme v teple…
Potravinová technoložka Mina se vydala do horské chaty své kmotry Amélie poté, co se konec jejího posledního vztahu stal virální po internetu. Svůj život si chce dát dohromady jen co se Amélii vypláče na rameni a vypije trestuhodné množství Améliiny proslulé horké čokolády. Ale už cestou vlakem Mina všechna svá předsevzetí o tom, že teď si dá na chvíli od vztahů pauzu, téměř zahodí – její spolucestující Luke je totiž sympatický, i když poněkud nečitelný, kvůli čemuž to k němu ale Minu o to víc táhne. A když se ukáže, že mají společnou nejen cestu vlakem, ale i do Améliiny horské chaty, je to začátek příjemného přátelství. A časem možná i něčeho víc.
Moje stručné hodnocení zakončené číslem: I když mi Mina jako postava přišla nemastná – neslaná, byla Chata poměrně originálním příběhem v sérii. Mina sice bydlí v příjemném hotelu své kmotry, ale tím místem, pro každou knihu v sérii typickým, kde se bude věnovat přípravě něčeho dobrého, se pro ni stane čokoládovna, kam vyrazí na výlet s Lukem. To byl docela nečekaný vývoj, který jsem si užila, a rozhodně v příběhu nebyl jediný. U ostatních knih možná uhodnete, jak se budou vyvíjet, ale u Chaty ve Švýcarsku to minimálně na první dobrou neuhádnete. Navíc je pro mě poslední odstavec snad tím nejhezčím koncem z celé série. Hodnotím rovnými 9/10.
Domek v Irsku
Tentokrát se žádné dohazování práce nekoná a Domek v Irsku s Chatou ve Švýcarsku spojuje pouze to, že Mina a Hannah jsou sestry. Hannah se sice v Chatě neobjevila, ale mnohokrát tam byla zmiňovaná. Až donedávna byla Hannah úspěšná právnička. Ale zjistila, že v takovém životě není šťastná. Pustila se do plnění svých dávných cílů, které kvůli kariéře odložila a jedním z nich bylo naučit se pořádně vařit. A tak se Hannah vypravila do Irska na šestitýdenní kurz vaření u televizní kuchařky Adrienne Byrneové.
Během cesty na místo kurzu přespí jednu noc v Dublinu a snad v rámci pocitu neohroženosti, který po výpovědi z práce nabyla, stráví noc s pohledným Connorem… zkrátka Connorem, ať už se dál jmenuje jakkoliv. Jakmile ale začne její kurz, Connor se na scéně objevuje znovu – mezi ním a Hannah ovšem hned dojde k nedorozumění, a tak se není pokračování jejich vztahu třeba obávat. Hannah se na farmě Byrneových, kde se kurz pořádá, moc líbí, parta kuchařů, která se zde sešla, je moc příjemná, ale v noci v ní farma moc jistoty nevzbuzuje. I tak se zde ale Hannah zamiluje – zda to bude i do Connora, to si musíte přečíst, ale do Irska rozhodně ano!
Moje stručné hodnocení zakončené číslem: Konečně jsme se ocitli v krajině, kam bych se v budoucnu ráda podívala! Svými popisy Irska Julie ještě více podpořila moji touhu po studeném pobřeží, ledovém větru, černém irském pivě a irské kultuře. Vzhledem k tomu, že se příběh odehrává v průběhu velkého kuchařského kurzu, ztratil Domek na komornosti, která se mi u předchozích knih tak líbila, ale plusové body nahnal Connor svou příjemnou povahou. I tak to ale není z nejsilnějších Romantických útěků – něco mu zkrátka chybělo. 9/10.
Hrad ve Skotsku
Hrad ve Skotsku vyšel v roce 2022 a já ho téhož roku pořizovala k Vánocům své babičce, která je rovněž velkou Juliinou čtenářkou. Aby to ale byl speciální dárek, zašla jsem nechat knihu podepsat do Knih Dobrovský na Pankráci, kde měla jedno prosincové odpoledne Julie autogramiádu. Prahu za účelem autogramiády navštívila už při vydání Domku v Irsku a během úvodního rozhovoru před křtem Hradu ve Skotsku zazněla i otázka, zda Julie někdy neplánuje napsat Romantický útěk z Prahy. Tehdy nebylo nic jisté, takže Julie odpověděla poněkud vyhýbavě, ale přiznala se, že Praha jí učarovala. Julie na mě tehdy působila jako typická okouzlující Angličanka hovořící s krásným britským přízvukem. Byla moc milá a ochotně podepisovala klidně všechny knihy v sérii.
Hlavní hrdinkou Hradu ve Skotsku je Izzy, která se zúčastnila kurzu vaření v Irsku proto, že zdědila po svém prastrýci hrad, který chce s matkou předělat na hotel. Je z ní sice hradní paní, ale rozpočet tomu rozhodně neodpovídá. Aby vydělaly na opravy hradu, zařídí Izzyina rázná a roztržitá matka Xanthe první klienty. I když to Izzy tak nějak zapomněla říct, už zanedlouho budou pro jednu bohatou rodinu pořádat vánoční pobyt. Aby to bylo vůbec možné, potřebuje Izzy k ruce spoustu pomocníků, jak své přátele z kurzu Fliss a Jasona, tak spisovatele Rosse, kterého její matka na hradě ubytovala – opět bez Izzyina vědomí.
Moje stručné hodnocení zakončené číslem: Dlouho jsme si počkali na Romantický útěk s vánoční tématikou. A stálo to za to, byť jsem čekala něco ještě lepšího. Jak to celé skončí se dá poměrně snadno odhadnout, některé postavy mě vytáčely, ale příjemné bylo, že i když byla Xanthe někdy velmi otravná a já bych na ní nejspíš byla nepříjemná, na žádná rodinná dramata nedošlo. Tedy v jejich případě. 😁 Hrad ve Skotsku mi navíc v několik bodech potvrdil, že Romantické útěky jsou stále stejně okouzlující a romantické a že se do nich zaplať pánbůh nepromítnou některé současné „trendy“ romantické literatury. Hodnotím jej 7/10.
Vinice ve Francii
Pamatujete si, jak jsem zmiňovala, že Izzy chystá na svém hradě oslavu Vánoc pro jednu bohatou rodinu? Šlo o rodinu Carter-Jonesových, a součástí této povedené famílie je i Hattie. Hattie si Vánoce ve Skotsku moc užila, krásně si tam odpočinula od všedních starostí. Doma jich má více, ale tou největší je její přítel Chris, který je hrozný mamánek. Tedy byl jejím přítelem – Chris si nedokázal vybrat mezi svou hádavou matkou a Hattie, na což už Hattie neměla nervy. Rozhodla se využít nabídku své sestřenice Gabby, aby jí odjela do Francie, do pronajaté vinařské usedlosti, připravit svatbu, kde bude několik stovek hostů. Hattie si myslela, že jí čekají dva měsíce plné pohody, ale po příjezdu na místo zjistí, že usedlost byla jejich rodině pronajatá jen ze známosti a žádné svatby se tam běžně nepořádají. V domě navíc dlouho nikdo nebydlel, a tak hospodyně Solange některá místnosti nechala zpustnout. Hattie si před svatbou pořádně mákne, ale jak by jí to mohlo vadit, když je léto, na kole si může dojet pro croissanty s výbornou marmeládou a zpět do domu se stěhuje i pohledný syn nikdy nepřítomných majitelů Luc, který Hattie říká s francouzskou výslovností, tedy bez H na začátku?
Moje stručné hodnocení zakončené číslem: Nikdy by mě nenapadlo, jak moc mě tento příběh bude bavit. Francie mě turisticky nijak neláká, navíc jsem se s ní už jednou spálila, a to s Cukrárnou v Paříži. Zkrátka se našlo mnoho důvodů, proč po knížce nesáhnout. Došlo na ní až téměř před rokem, kdy mi v těžkých časech posloužila jako dokonalý útěk z reality. Důležitou součástí děje byli kromě Hattie a Luca i hospodyně Solange a její dvě dospělé děti: Alfonse a Yvette, která se bude rovněž vdávat. Celý příběh měl krásnou rodinnou atmosféru, byl plný jídla, na které se mi sbíhaly sliny, a plusem byly i kapitoly z pohledu Luca, který v Hattie od první chvíle našel zalíbení. Mé hodnocení je 9,8/10.
Hattie nebyla ve Vinici ve Francii jedinou postavou ze třetí série Romantických útěků – hostinu na svatbě zajišťovali Fliss s Jasonem z Hradu ve Skotsku, kteří nikdy nebyli hlavními postavami, ale i tak jsme mohli vidět hezký vývoj jejich profesního i soukromého vztahu. A setkali jsme se zde i s Ninou a Sebastianem ze druhé série.
Vila v Itálii
Vila v Itálii je posledním Juliiným Romantickým útěkem, který vyšel letos v červnu – ovšem už ne nadlouho. Julie jej přijela představit na Svět knihy, kam jsem vzala i babičku a došly jsme si pro podpis. Sice se na něj stála dlouhá fronta, ale stály jsme ve frontě s dalšími Juliinými čtenářky, se kterými jsme si mohly popovídat – a já jakmile se zapovídám o knihách, ztrácím pojem o čase. 😀 Vilou v Itálii každopádně započíná již čtvrtá série Romantických útěků!
Hlavní hrdinka Vily Lia je textilní výtvarnice, která právě přišla na to, že její otec není její biologický otec. Přišla na to úplnou náhodou, a i když jí maminka vše vysvětlovala, tatínek o tom stejně celou dobu věděl a sestra to bere v klidu, s ní to pořádně zamávalo. Rozhodla se vyhledat svého biologického otce, kterým je slavný italský herec Ernesto Salvatore. Lia se v Anglii spojila s jeho manažerem, ale ten jí vyhodil ze dveří, aniž by si cokoliv nechal vysvětlit. A tak si Lia udělá dovolenou na překrásném pobřeží Amalfi, kde Ernesto přes léto žije. Lia se na pláži potká se sympatickým Leonardem, čiperným Italem, který jí hned seznámí i se svým bratrem Raphaelem. Oba jsou v šoku – Lia proto, že Raphael není ani tak Ernestovým manažerem jako spíš nevlastním synem, Raphael proto, že má Liu za fanynku, která se na Ernesta pověsila a nezdráhá se ho pronásledovat až na Amalfi. A ještě se hned pověsila i na Leonarda, jistě proto, aby se dostala k Ernestovi! Jakmile ale Lia dokáže, že je skutečně Ernestovou dcerou, setkává se s jeho početnou rodinou a je pozvaná, aby zbytek své dovolené strávila v jejich letní vile. Navzdory prvotnímu nedorozumění to mezi Liou a Raphem začne jiskřit, ale Raphovi nějakou chvíli potrvá, než se zbaví podezření, které ohledně Lii stále má…
Moje stručné hodnocení zakončené číslem: Vila v Itálii je Julie Caplinová v té nejlepší formě! Po dlouhé době se nějakému Romantickému útěku povedlo dorovnat míru nadšení, jakou jsem pociťovala při čtení Kavárny v Kodani. Vila je skvělým čtením na léto; já jsem ji v létě četla a rozhodně to doporučuji dále, protože při popisech krásného počasí a vůně moře se vám bude chtít skočit do nejbližší vody – což jde v zimě trochu hůř. Oblíbila jsem si jak Liu, tak Rapha, jehož úhel pohledu je v tomto příběhu velmi důležitý, takže jsem ráda, že mu Julie nechala dostatek prostoru, i jejich početnou rodinu. Amalfi mi skrze popisy učarovalo a rozhodně bych se tam někdy ráda podívala. Kdo se ale stal v tomto příběhu mou nejoblíbenější postavou, byl Leonardo, Raphův bratr a Liin první italský kamarád. Už když jsem knihu dočítala, doufala jsem, že by Leo mohl dostat více prostoru ve vlastní knize. A skutečně tomu tak bude, Leo se totiž již brzy podívá do Prahy! Vilu hodnotím 10/10 a moc se těším na Leovu návštěvu našeho kraje.
Povídky
V rámci Romantických útěků napsala Julie ještě dvě krátké povídky pouze pro české čtenáře. Byly k dostání během autogramiád a předobjednávek knih, ale nedávno jsem je viděla i na Knihobotu, pokud by někomu unikly.
Povídka Nejkrásnější dárek vyšla spolu s Hradem ve Skotsku. Popisuje trampoty Avril, další novinářky z Kavárny v Kodani, které má s vyměněnými kufry. Nakonec se ale trampoty změní v požehnání, když muž, který jí „ukradl“ její kufr, ukradne i její srdce. Mou jedinou výtkou, respektive otazníkem, k tomuto bonusovému materiálu je rozpor mezi koncem Kavárny v Kodani a dějem Nejkrásnějšího dárku. Avril totiž byla na konci Kavárny v Kodani šťastně vdaná a těhotná. Jistě, manželství se může rozpadnout, ale tady o tom, ani o děťátku, nebyla jediná zmínka. Přinejmenším podivné…
Povídka Potkáme se v Praze vyšla spolu s Vinicí ve Francií. Alice letěla z Londýna do Prahy kvůli prvnímu rande, což se jeví trochu šíleně, to ano, ale kdo ví, jestli to nebyl ten pravý. Mohl jím být, ale nejspíš nebude, protože z rande musí už v půli večera odejít do práce. Alice jde zapít žal do hotelového baru, kde si brzy uvědomí, že večer ještě není u konce. Nakonec jí čeká procházka zimní Prahou se svařákem v ruce a příjemná společnost. Hezké, atmosféra ze stránek přímo sálá. Na obsáhlejší hodnocení by bylo potřeba přidat na formátu, tohle bylo ale to, co jsem od povídky očekávala, tudíž jsem spokojená.
Juliina další tvorba
Romantické útěky nejsou Juliinou jedinou rozepsanou sérií. Pod pseudonymem Jules Wake jí vychází série „S láskou“, která čítá knihy Pozdrav z Itálie, S láskou z Paříže, S láskou z Říma, S láskou z Riviéry, S láskou z Londýna, Nottinghill pod sněhem a S láskou z parku. Já jsem zatím žádnou z těchto knih nečetla, ale pokud by vás zajímalo, jak se líbí další Juliině čtenářce, přidám sem odkaz na video mého oblíbeného Knihánkova, kde mají knihy Jules Wake moc rádi.
Mimo jakékoliv série Julie napsala ještě dva romány: jako Jules Wake Trable s láskou a jako Julie Caplinová Útěk na Venkov. Mám přečtený Útěk na venkov, kde se potkáváme s ilustrátorkou Ellou, která udělá přesně to, co říká název knihy. Byla to první kniha od Julie, kde jsem si přečetla její líčení anglického venkova (což byla jediná nevýhoda Romantický útěků: hrdinky této série vždy utíkají z Anglie, tudíž mě mrzelo, že na mou milovanou Anglii nedojde) a byla jsem moc spokojená. Dále jsou klíčovými prvky útulná vesnička, pěkná příroda, milí sousedé a láska ke zvířatům. Mám ráda snad všechna zvířata, nejvíce ovšem pejsky, kteří jsou tu zmiňovaní nejvíce. Ale Ellin mužský protějšek je veterinář, takže o více druhů nebude nouze. Díky všemu zmíněnému jde o knihu, kterou bych rozhodně hodnotila 10/10. Na mém žebříčku Juliiných knih je velmi vysoko a její čtení jsem si nesmírně užila. Opravdu hodně tu udělali pejsci a hlavní hrdina, který je má rád. 😊
Julie je velice plodná autorka, od které se jistě ještě mnoha knih dočkáme. Její knihy jsou moc příjemným odreagováním a způsob, jakým na stránkách knih procestovat celý svět. Jak už jsem říkala, jde podle mě o jedny z nejlepších knih romantické literatury, které na trhu najdete, a myslím si, že s nimi potěšíte každou ženu, která má ráda oddechovou literaturu a romantiku – třeba pod stromečkem.
Všechny Juliiny knihy, včetně novinky vycházející 22. 11., si můžete pořídit na e-shopu grada.cz
Comment