Musíš se se mnou vrátit do podzimu roku 1827, milý Halforde.
Anglie, -ské hrabství1. Život tehdejších obyvatel naruší příchod mladé vdovy, paní Grahamové. Ta se spolu se svým synkem a služebnou nastěhuje do sídla Wildfell do podnájmu k majetnému panu Lawrencovi. Není nijak zvlášť družná, možná by dokonce seděl výraz tajemná, což okamžitě naláká všechny drbny z blízké vesničky. Brzy se s ní setká i majitel sousedícího hospodářství Gilbert Markham, kterému učaruje. I přes počáteční odpor paní Grahamové se stanou přáteli, ale pak se začnou šířit klepy o Helenině minulosti, které Gilbertovi nasadí brouka do hlavy.
Dvojí život Heleny Grahamové napsala úžasná spisovatelka Anne Brontëová. Jde o jeden z jejích dvou děl (první byl román Agnes Greyová). Pocházela z šesti dětí, přičemž všichni zemřeli mladí či relativně mladí. Sestry Brontëovy jsou pro mě naprosto fascinující. Kromě Anne byly v rodině ještě dvě spisovatelky, Emily a Charlotte. A všechny tři napsaly stěžejní díla anglické romantické literatury, Emily Na větrné hůrce, Charlotte Janu Eyrovou a Anne právě Dvojí život Heleny Grahamové, který je považován za jeden z prvních závanů feminismu vůbec.
Všechny sestry byly kritizovány za své názory ohledně ženských úloh a pocitů a byly nuceny vydávat svá díla pod mužskými pseudonymy. Například Dvojí život Heleny Grahamové byl původně vydán pod jménem Acton Bell. Anne zemřela velmi brzy, v pouhých 29 letech, ani její sestry se stáří nedožily. Emily zemřela ve 30 a Charlotte ve 39. Tuto tragédii ještě umocňuje fakt, že jejich otec přežil všechny své děti (včetně syna Patricka, jehož jméno vám asi nic neřekne, ale rodinou byl považován za nejtalentovanějšího z nich. Byl malířem a zemřel ve 31 letech). Tato rodina mě nikdy nepřestane fascinovat, tolik talentovaných duší!
Anne byla poslední, od které jsem zatím nic nečetla. Příběhy o Janě Eyrové a Kateřině Heatcliffové jsem si zamilovala, stejně jako nyní i ten Helenin. V této knížce máme dvě linie vyprávění. Nejprve je naším vypravěčem Gilbert Markham, majitel hospodářství, kde žije se svou matkou, sestrou a bratrem. Gilbert v dopise svému příteli Halfordovi popisuje události tehdejší doby. Poté, co Gilbert spatří paní Grahamovou, utíká čím dál častěji od svých povinností na polím k Wildfell Hall, kde Helena žije, aby jí mohl náhodou potkat. Jak bylo zmíněno, bezhlavě se do ní zamiluje, a to, proč je jeho láska beznadějná se dozvíme spolu s ním z druhé dějové linky: z deníku paní Grahamové.
Svou nápaditostí mě knížka opravdu překvapila! Genialita, s jakou je vše nakonec propojené, mě dostala do kolen. Na první pohled to může být prosté, na druhý je to ale velmi hluboké, přesto prosté jako sám život. Příběh je protkán trápením a prolitými slzami. Ve své době musel být přímo skandální, protože jde nejen přímo proti viktoriánským společenským konvekcím, ale i proti tehdy platnému britskému právu! Helena je neuvěřitelně silná žena, které fandím nejen celou deníkovou část, ale i dlouho poté. Nenapadá mě nic, co bych mohla vytknout. Upozorním ale raději na občasné archaické způsoby vyjadřování, které já osobně miluji, ale vím, že někteří čtenáři mu nejsou zrovna nakloněni.
Dvojí život Heleny Grahamové se dočkal i divadelního zpracování.
Pro milovníky klasiky je to to pravé ořechové. Pokud mezi ně patříte, byla by obrovská chyba, kdyby vás Dvojí život Heleny Grahamové minul. Mne k přečtení ponoukla zmínka v young adult historické fantasy sérii Pekelné stroje, kde je tato knížka (stejně jako mnohá další význačná literární díla devatenáctého století) zmiňována. Tyhle náhody, kdy se dostanu ke knihám, které si zamiluji, oklikou, mě nikdy nepřestanou bavit.
Tak tedy brzy na shledanou!
Gilbert Markham
Stanigley, dne 10. června 1847
Podtrženo, sečteno: moje hodnocení je 10/10.
V případě, že byste se rozhodli si knížku pořídit, doporučuji hledat po antikvariátech. K běžnému dostání už bohužel není. Tady je třeba navlas stejný výtisk jaký vlastním.
- Brontëová svůj román nezasadila na žádné konkrétní místo, proto je v knížce hrabství označováno jako -ské. ↩︎
Comment