„Od svého odchodu z Úřadu veřejných obhájců před dvanácti lety jsem nikdy neměl vlastní kancelář, Patricku. Svou kancelář mám v autě. Vlastním ještě dva lincolny, jako je tenhle. Pravidelně je střídám. V každém z nich mám tiskárnu a fax a v notebooku mám kartu pro bezdrátové připojení. Všechno, co se normálně dělá v kanceláři, dokážu udělat vzadu během přesunu na další místo. Po okrese Los Angeles je roztroušeno více než čtyřicet soudních budov. Takže nejlepší způsob podnikání v téhle branži je být mobilní.“
Michael Haller je advokát obhajoby, tedy ten, který u soudu často maří státu odsouzení zločinců. Policisté z detektivek, které obvykle čtu, nemají jeho ani jemu podobné příliš v lásce. Michael Haller, kterému všichni říkají Mickey, si s tím ale hlavu nijak neláme. Občas ho sice zamrzí, že má více vinných klientů než těch nevinných, ale to je asi holt život. Přezdívá se mu „advokát z lincolnu“, protože nemá kancelář, ale úřaduje na zadních sedadlech svého auta. O tento hektický, ale z hlediska kariéry více než úspěšný život ho ale před dvěma lety málem připravili…
Nyní se Mickey po dvou letech konečně víceméně zotavil z následků střelného poranění a návazných komplikací, a chystá se vrátit do práce. Plán pomalého a klidného návratu mu ale naruší smrt Jerryho Vincenta, jeho kolegy advokáta, který mu odkázal svou praxi. Vincent ovšem nezemřel jen tak: byl zavražděn. Mickeyho počet klientů se během chvíle zvedl z nuly na třicet jedna, ale stojí to za to, když Vincent kvůli některému z nich dost možná zemřel? Vrah má Vincentův počítač, kde měl cenné podklady pro případy, takže Mickey musí zapojit všechen svůj důvtip, aby se připravil na obhajobu Waltera Elliota, filmového magnáta, který měl zabít svou ženu a jejího milence. Mickeyho čeká vyčerpávající soud, při němž mimo jiné odhaluje justiční machinace, a ještě si musí poradit s komplikovaným detektivem Boschem, který vyšetřuje Vincentovu smrt.
Vytáhl jsem mobilní telefon, zavolal Lorně Taylorové a požádal ji, ať mi vyhledá adresu Jerryho kanceláře. Lorna mi ji sdělila a já jí řekl, ať tam na mě počká a cestou koupí dva sendviče.
„Proč?“ zeptala se.
„Protože jsem nic neobědval.“
„Neptám se tě na jídlo. Proč jedem do kanceláře Jerryho Vincenta?“
„Protože jsem zpátky ve hře.
Druhá kniha ze série s Mickeym Hallerem od Michaela Connellyho mi potvrdila, že vysoká úroveň Obhájce, prvního dílu, rozhodně nebyla náhoda. Jistě, mohla jsem si to domyslet podle počtu knih v jeho ostatních sériích a jejich úspěšnosti, ale já si radši dělám svůj názor. A ten nyní zní, že Connelly je génius!
Do Rozsudku ráže 9 jsem se začetla o poznání rychleji než do Obhájce. I když je Mickey na začátku druhého dílu ve zcela jiné pozici než v díle prvním, jsou si obě knihy dost podobné. Poměrně dlouhou dobu jsem si říkala, že případy, které si v Obhájci i Rozsudku ráže 9, žádaly největší díl Mickeyho pozornosti, jsou si až moc podobné. A možná to byl i Connellyho záměr, ukolébat čtenáře a nechat ho pohybovat, dokud mu nezasadí ránu v podobě Mickeyho velkého odhalení! Zápletka z této knihy se mi líbila o hodně více než ta z Obhájce. Nemohla jsem věřit vlastním očím, když jsem četla rozuzlení. To by mi nebýt autorova ohromného vypravěčského talentu mohlo připadat překombinované, ale nepřipadalo, a tak jsem vážně nadšená!
Když už jsem u srovnávání první a druhé knihy, musím podotknout, že v Rozsudku ráže 9 jsem nalezla i pár pravopisných chyb (na rozdíl od Obhájce, který byl bez poskvrnky). První ze tří chyb je přehozený slovosled, druhá je ve slově zatím, které je příslovečnou spřežkou, a v daném kontextu se píše dohromady a ne zvlášť, jak je uvedeno v knize. A do třetice tu mám chybu, která pravděpodobně vznikla při překladu a při další práci na knize nebyla odstraněna (netuším, jak ji správně popsat, proto přikládám obrázek). Tyto chyby mi ale při čtení vůbec nepřekážely a nijak mé čtení nenarušily, což je zvláštní, protože obvykle se kvůli tomu rozčiluji. Vysvětluji si to tak že Rozsudek ráže 9 je tak dobrá kniha, že to přebije i malé nedostatky.
Michael Connelly je vážně jedinečný spisovatel. Dokáže do své knihy zapojit tolik odborných záležitostí, na kterých postaví celou zápletku, že byste mu hádali kariéru u policie nebo v advokacii, a ne „pouze“ zkušenosti z investigativní novinařiny. Při psaní se nesoustředí na popis toho, jak se jeho postava v dané chvíli cítí, nebo jakým tónem danou větu pronesla. Někdo by mohl říct, že z emočního hlediska píše povětšinou velmi stroze. Connelly mnohem radši nastíní situaci, a pak zkrátka nechá své postavy hovořit (tato jeho „šablona“ je dobře vidět na úplném začátku článku v textu v kurzívě). Jeho postavy jako by si jednoduše žily vlastním životem! Jako by se Harry Bosch, hrdina jeho první a nejdelší série, jen tak rozhodl vydat do jiné série. Jako by ho k vyšetřování vraždy advokáta, který shodou okolností odkázal svou praxi Mickeymu Hallerovi, zavedl sám život.
Prostředí soudu a pozice obhajoby byly stejně jako v prvním díle napsány poutavě. V prvním díle jsem pochytila mnoho z právnického slangu, nyní jsem se dozvěděla více o samotném soudním procesu. Autor to podává tak, že více než na samotném právu záleží na vystupování, správném načasování a drobné podvědomé manipulaci. Začíná to už při výběru poroty, kdy se Mickey musí pokusit dostat do ní občany, kteří se raději přikloní na stranu obhajoby než obžaloby. Justiční systém v Americe mě vždy fascinoval, zejména co se týče poroty. (Soudní procesy v Americe fungují na tvrzení, že každý má právo být souzen sobě rovným. Takže ten, kdo vynese verdikt vinen či nevinen, není soudce, ale dvanáct náhodně vybraných občanů. Soudce pouze řídí a usměrňuje předkládání důkazů a výslechy, a stará se, aby porota všemu rozuměla. Zasednout v porotě se považuje za občanskou povinnost.) Ale úplně vše, co je popsáno v Rozsudku ráže 9 je nesmírně zajímavé.
V podstatě se dá říct, že já osobně si při jakémkoliv procesu nepřeji nic jiného než zaujatou porotu. Chci, aby byla zaujatá proti státu a policii. Chci, aby se předem klonila na mou stranu. Musím přiznat, že férový a nestranný člověk je tím posledním, koho si v porotě přeji. Místo něj si tam přeji porotce, který už dnes stojí na mé straně nebo se tam dá snadno dostrkat. Chci mít v porotě dvanáct ovcí. Porotců, kteří půjdou, kam jim ukážu, a budou vystupovat jako převodová páka obhajoby.
I když je autor brilantní vypravěč, objevila jsem přeci jen jednu drobnost, která by se dala označit za výtku, a sice, že nechává chudáka Mickeyho, aby se během jednoho dne pořádně naběhal. Popis, jak ráno vyrazí k soudu, pak jde do kanceláře Jerryho Vincenta, to ještě není ani jedenáct hodin odpoledne, zamíří na vyměřování trestu, a u soudkyně, kde byl ráno si vyzvedne nějaké lejstro a běží zase jinam, zabere poměrně dost času. S tím vůbec žádný problém nemám, spíš je mi zatěžko uvěřit, že v tak poměrně dlouhém úseku knihy se odehrála pouze půlka jednoho dne. Jsem potom vždy zmatená ze systému, jakým v Mickeyho životě funguje čas.
Tato kniha poprvé vyšla v roce 2009 v nakladatelství Slovart, a má 406 stran. Série s advokátem Mickeym Hallerem v hlavní roli má celkem 6 knih. Ovšem můžeme sem zařadit i osmnáctý díl ze série o detektivu Harrym Boschovi, kde se objeví i Mickey Haller, a který je považovaný za prequel v Mickeyho sérii (nebo také za díl 0). Nemohu se dočkat, až se pustím do třetího dílu, do Zrušeného rozsudku! Konec knihy ani zdaleka nenaznačuje, jako to s Mickeym nyní bude, takže jsem jako na trní.
Můj verdikt je 10/10! Moc vám doporučuji skočit po prvním dílu z této série a přičichnout k úžasné osobnosti Mickeyho Hallera.
V knihách Michalea Connellyho najdete pohled do právního a vězeňského systému v Americe, ale pokud vás zajímá, jak to funguje u nás v České republice, dovolím si vás odkázat na instagramový profil za_katrem. Za_katrem vytváří bývalá vychovatelka z jedné české věznice, a předává skrze svůj profil teoretické i praktické poznatky z této oblasti. Pro mě, jako pro čtenáře detektivek, je velmi zajímavé porovnat fikci s realitou. A pokud nemáte Instagram, mohlo by vás potěšit, že autorka profilu vše sepsala i do knižní podoby, která vyjde v září. Už se moc těším, až si knihu zpoza katru přečtu.