Podzim a zima byly vždy jedním z nejplodnějších období publikování knih. Ovšem letos mi připadá, že množství knih, které se na čtenáře valí, je větší než kdy dřív. A samozřejmě mezi nimi mám své favority, o niž bude tento článek. Bylo by ale smutné zapomenout na knihy, které nemají takovou propagaci jako zahraniční bestsellery – například knihy českých spisovatelů. Někdo nad nimi ohrnuje nos jen kvůli tomu, že jsou to Češi píšící česky, což je hloupost, viďte? Kdysi byly knihy od českých spisovatelů tím jediným, co bylo pro běžného čtenáře k dostání. Více než kdy dřív tedy záleží na sdílení knih, u nichž vám přijde, že by si zasloužily větší pozornost, jejich doporučování a hodnocení na čtenářských databázích. Nám to zabere chvilku a knihám to opravdu pomůže.
Teď už ale pojďme na ony očekávané novinky. Pokud nevíte, jaké knihy budou vycházet, můžete se mrknout na příspěvek, kam jsem seskupila všechny ediční plány, které v poslední době vyšly. Vyberete si mezi nimi? Já tedy rozhodně ano!
Božští rivalové
Kniha Božští rivalové od Rebeccy Ross si v zahraničí pod názvem Divine rivals získala mnoho pozitivních čtenářských ohlasů. Mě zaujala hned jak jsem jí poprvé spatřila svou atmosféru navozující obálkou, která k mé radosti zůstala stejná i pro české vydání. V Božských rivalech zuří válka, a bratr osmnáctileté Iris musel narukovat. Doma s matkou živoří, a tak se Iris uchází o povýšení v práci. Pracuje v novinách, a není jediná, kdo by o povýšení stál. Místo je ale jen jedno, takže rozhodovat se bude mezi ní a jejím odměřeným kolegou Romanem. A teď přichází to zajímavé: aby Iris zahnala své chmury, píše svému bratrovi dopisy na starém psacím stroji. Neodesílá je, ale zasouvá pod dvířka, odkud vždy záhadně zmizí. Iris to neví, ale její dopisy končí u Romana. Nebojte se snad, že by Roman byl nějaký úchylák, co se k Iris vkrádá, tady za to může magie. Božští rivalové se totiž neodehrávají za druhé světové války, jak jsem já očekávala, ale v jakémsi fantasy světě, kde rozpoutali válku Bohové. Zaznamenala jsem, že velký počet čtenářů se nachytal stejně jako já. Já jsem ale upřímně ani netušila, o čem kniha je, dokud nevyšla oficiální česká anotace. Obálka zkrátka dělá hodně.
Tak dál: díky totožným magickým psacím strojům mezi sebou mají Iris s Romanem neobvyklé pouto. Otázkou je, zda přetrvá i po dobu války, která může rozhodnout o osudu lidstva.
V češtině kniha vyjde i s barevnou ořízkou, s nimiž se v poslední době takřka roztrhl pytel. Jsem si ohledně tohoto titulu trochu nejistá, protože o něm nevím vlastně vůbec nic. Jsou tu čtenářské ohlasy ze zahraničí, ale nebyla by to ani první ani poslední kniha, která se uchytila na sociálních sítích, ale ve skutečnosti za nic nestála. Neznám ani paní překladatelku Terezu Kupkovou, takže i ohledně překladu mi nezbývá než doufat, že se povede. Božští rivalové budou mít 368 stran (čekala jsem je delší) a vyjdou v měkké vazbě (doufala jsem v pevnou a dost mě to mrzí). A to 3. 10.!
Můžete si udělat předobjednávku za o něco výhodnější cenu.
Za katrem: historky, co utekly z basy
Za katrem od Kateřiny Míkové je pravděpodobně mou nejočekávanější knihou podzimu! Je tu několik pokračování, na které jsem zvědavá, to ano, ale na Za katrem se těším už tak dlouho, že to snad nic nepřekoná.
Kateřina Míková je v současné době učitelka, ale ještě před pár lety pracovala ve vězení jako vychovatelka. Vychovatel ve vězení není příslušníkem Vězeňské služby, ale civilním zaměstnancem věznice, a stačí mu kromě speciálního kurzu třeba vysoká škola pedagogická. S odsouzenými je v každodenním kontaktu, a právě na něj se odsouzený obrací, když má problémy s kolektivem, nebo řeší něco více praktického, jako třeba nedostatek ložního prádla. Vychovatel také připravuje program nebo odsouzeným kontroluje poštu. Katka si z vězení odnesla spoustu historek a zkušeností. A když se k tomu přidají ještě ty od jejího otce nebo manžela, kteří jsou oba „bachaři“, vydá to na knihu. 😁 Když jí Katka dopisovala, rozhodla se založit si Instagramový profil za_katrem, kde svým sledujícím vysvětluje, jak funguje vězeňský systém, zpracovává jejich dotazy, třeba jak to chodí, když je ve vězení těhotná žena, a poukazuje i na to, jak jsou věznice finančně podhodnocené, a jak vysoké procento recidivy v České republice je.
Já jsem Katku zaregistrovala právě na Instagramu, a s radostí jsem jí začala sledovat – to proto, že jsem vášnivou čtenářkou detektivek a vždycky mě zajímalo, co se s odsouzenými děje, když knižní detektivové případ vyřeší. Na Katčině Instagramu se, jelikož má skvělý smysl pro humor, vždy zasměju a příhody, které se opravdu staly, přímo hltám. Ale pravidelně se dozvídám i o věcech, na které by mě vůbec nenapadlo myslet – jako třeba na to, kde berou odsouzení po dobu výkonu trestu peníze.
Kniha bude mít dvě stě stran, takže počítám s tím, že jí zhltnu za jedno odpoledne, a pak mě to bude šíleně mrzet. Naštěstí už Katka začala pracovat na druhém díle…
Kromě pevné vazby bude kniha obohacena i o ilustrace, a vyjde 23. 9.
I zde můžete provést předobjednávku.
Rod plamene a stínu
Jelikož jsem už nějaký ten pátek čtenářkou Sarah J. Maasové, nemohu samozřejmě vynechat ani třetí díl její třetí série Půlměsíční město. Rodu plamene a stínu přímo předcházejí dvě knihy, ale třetí díl je navíc propojený i s dvanácti předchozími autorčinými knihami ze dvou samostatných sérií. Zdá se vám to komplikované? Ráda bych to vysvětlila, ale tím bych bohužel mohla leccos vyzradit. Přísahám, že pokud se do knih S. J. Maasové začtete, bude vám to hned o něco jasnější. 😅
Nebudu tu ani nijak popisovat děj, neboť bych tím opět něco vyzradila (konkrétně celý konec druhého dílu), ale bude to velké! Série Půlměsíční město si mě velice získala i přesto, že na první pohled byla úplně mimo mé čtenářské preference. Podle anotací by mě nikdy nenapadlo, jak moc mě může bavit a co pro mě bude znamenat.
Na blogu mám jak článek o autorce, tak recenzi prvního dílu Půlměsíčního města, Rodu země a krve. Druhý díl musím přečíst ještě před vydáním toho třetího, který by mělo vyjít na 7. 10., protože dobře vím, že jakmile mi kniha přijde, budu jí chtít hned začít číst. A abych si to udělala ještě slavnostnější, objednám si knihu v zážitkovém čtecím boxu od české firmy J&D book club. Protože mít od autorky přečteno celých třináct knížek je důvod k oslavě, ne? A navíc to je první kniha Sarah J. Maasové, na kterou jsem musela aktivně čekat – a teď je konečně tu. Už jsem od J&D Book clubu nějaké boxy měla, a rozhodně je doporučuji. Je to snad ten nejlepší dárek, který můžete čtenářce, kterou máte doma, dát.
Rod plamene a stínu bude mít, jako je u této série zvykem, papírový potah, laminovaný přebal, a úctyhodných 824 stránek. A mimochodem, překládala jej Jana Jašová, která nedávno dostala Magnesii Literu za detektivku Krutý měsíc.
Stejně jako další čtenáři Sarah J. Maasové doufám, že o ní letos neslyšíme naposledy. Když se nám totiž poštěstí, mohla by Sarah brzy oznámit vydání další knihy, tentokrát snad pokračování série Dvory o mých dvou nejoblíbenějších postavách.
Předobjednávku můžete provést například zde.
Zlatá grai
Nyní se přesuňme do Brna do nakladatelství Host Brno. Bude zde totiž vycházet čtyřdílná fantasy série Zlatá Grai od české autorky Kristiny M. Waagnerové. Autorka původně stihla vydat tři díly v nakladatelství E-knihy jedou, než si jí všimlo nakladatelství Host a vyjádřilo touhu vydat celou sérii v přepracované verzi znovu. A Host se ve věci české fantastiky rozhodně neodmítá. 😀Mě Zlatá Grai začala zajímat právě v době, kdy bylo oznámeno, že začne vycházet u Hostu, což už je nějaký ten pátek, takže jsem natěšená už poměrně dlouho, ale věřím, že se to vyplatí.
Ve Zlaté grai se dostáváme do světa divoženek. Královna divoženek Ymira je považovaná za nepředvídatelného šílence, jako ostatně všechny divoženky. Jejich mottem je: „Bojovat, krvácet, žít – a bezpodmínečně milovat.“ Divoženky ale nejsou jedinou rasou, která v tomto světě žije. A jak už to tak bývá, když je někde moc vysoce postavených, vždycky se najde někdo, kdo chce být ještě výš. A to se neobejde bez intrik. Ymira je přesvědčená, že má v rukávu eso, které už nikdo nepřebije, a to Arachné Isarell. Isarell pochází z pradávné rasy grai, díky čemuž má předpoklady pro to být nepřemožitelnou bojovnicí. Ale andělská rasa má čím odpovědět – princ Daimón je jedním z jejích nejslibnějších dědiců. V jeho službách se nachází i mladý Bastien Demnogonis, který se spolu s Isarell stává loutkou v nebezpečné politické hře. Když se navíc mezi lidskými kmeny začínají probouzet prastaré síly, je jasné, že buď na konci této hry stanou jako vítězové, nebo při ní zemřou.
Zlatá grai je posledních pár týdnů velkou součástí mých dní. Autorka totiž založila na Instagramu skupinu, kam posílá zákulisní informace o stavu knihy. Připadám si tam, jako bych přihlížela ultrazvuku v těhotenství, protože „miminko“ Zlatá grai (nebo spíš její přepracovanější a snad i lepší verze) ještě není na světě, ale já už toho o ní vím tolik (což je vtipné, protože Kristina M. Waagnerová je v běžném životě gyneokoložka)! Díky skupině například vím a nenápadně zde prozrazuji, že kniha bude obohacená o několik překrásných ilustrací…
Zlatá grai, první díl stejnojmenné ságy, bude v pevné vazbě, má 567 stran a vychází 31. 10.
Předobjednávka ještě nebyla spuštěná, ale snad je to otázka dní.
Bylo jednou jedno zlomené srdce
Na Bylo jednou jedno zlomené srdce od Stephanie Garberové jsem na rozdíl od ostatních knih, které bedlivě sleduji už od první zmínky o nich, narazila úplnou náhodou. Vídala jsem ji v angličtině na sociálních sítích, protože její růžová obálka je nepřehlédnutelná, ale nijak aktivně jsem na vydání nečekala. Až pak jsem ji jednou spatřila v předprodeji na e-shopu Knihy Dobrovský, jehož bratrské nakladatelství tuto knížku vydá. Pár pěkných recenzí mě přimělo si knihu předobjednat, obzvlášť, když byla v předobjednávce za téměř směšnou cenu, vezmeme-li v potaz to, že je to kniha v pevné vazbě a s barevnou ořízku.
Stephanii Garberové už v češtině vyšla kniha Caraval a její následné pokračování, nicméně kvůli nízkým prodejům v češtině nikdy nevyšly dva další díly. Snad to s Bylo jednou jedno zlomené srdce, což je trilogie, nedopadne stejně… Hlavní hrdinkou této „růžovky“ je Evangelína Ryšavá, dívka, která vždy věřila v lásku jako z pohádky. Jenže když se má něčí pohádková láska oženit s jinou, trochu mu to pohled na svět změní. Zhrzená a nešťastná Evangelína, o níž teď byla samozřejmě řeč, se rozhodne uzavřít nebezpečnou dohodu s krutým Srdcovým princem, který souhlasí, že jí pomůže překazit svatbu. Zda to bude za pomoci magie či nějakých jednodušších způsobů, jako třeba zvolání: „Námitka!“, anotace neprozrazuje.
Srdcový princ za to každopádně žádá tři polibky, což se zdá býti až podezřele laciné, takže to má samozřejmě háček. Princ si vybere, kam polibky dostane, a kdy je dostane. Evangelína na dohodu přistoupí, ale už po prvním polibku lituje, že se k něčemu takovému zavázala. Princ s ní má velké plány, které mohou skončit osudovou láskou na celý život, anebo strašnou tragédií.
Pokud mohu ještě něco konstatovat pouze z anotace, je to to, že se mi moc líbí překlad Evangelínina jména. Je to možná trochu kontroverzní názor, ale já mám překládání a počešťování jmen v knihách moc ráda. Bylo jednou jedno zlomené srdce bude mít 372 stran a vychází již 2. 10. Je podivuhodné, že se na ni, na knihu, kterou bych si nebýt té velké náhody nechala ujít, těším víc než na poslední zde zmíněnou.
Předobjednávka za onu „směšnou cenu“ je stále možná.
Železný plamen
Když je něco tak populární, jako romantasy Čtvrté křídlo od Rebeccy Yarros (ne Ross, jak se jmenuje autorka Božských rivalů zmiňovaných na začátku článku – pardon, pobavilo mě, jak podobná mají jména😅 ), hned k tomu mám trochu odpor. A to i když k němu nemám sebemenší důvod. Normálně bych se dané věci, respektive knize, vyhnula velkým obloukem, ale u Čtvrtého křídla jsem udělala výjimku. A bylo to dobře, neboť to bylo docela příjemné čtení (můžete mrknout na recenzi). Výhrady jsem měla, ale protože Čtvrté křídlo skončilo napínavě, na druhý díl, tedy na Železný plamen, jsem se těšila. Ale teď, když vycházejí první recenze čtenářů, kteří dostali recenzní výtisky, se spíš děsím – vypadá to totiž, že tento díl bude přesně o tom, co jsem na Čtvrtém křídle viděla jako negativa.
Hlavní hrdinka Violet Sorrengailová se celý život připravovala na to, že bude písařkou, ale pak její matka, děsivá generálka, řekla, že bude dračí jezdkyní jako všichni Sorrengailové. Violet kupodivu přežila první rok na Basgiathské válečné akademii a teď jí čeká druhý. Asi doufala, že už to bude jen lepší, ale opak je pravdou. Začal jí brutální a vyčerpávající výcvik, který jí ještě stěžuje nový zástupce velitele křídla. Ale je tu ještě něco: jak se Violet dokáže podívat všem velitelům, včetně své matky, do očí, když ví, jaké tajemství před celým světem ukrývají? Tajemstvím, které je může všechny zničit…
Železný plamen bude pravděpodobně, stejnou klišovitou fantasy slibující žhavé erotické scény, jakou bylo Čtvrté křídlo. A jistě si najde své čtenáře, nicméně já očekávám, že nebudu úplně nadšená (ale samozřejmě mě může kniha velmi příjemně překvapit). Snad si to užiji aspoň díky postavám, které jsem si v prvním díle oblíbila, a které by zde měly dostat větší prostor. Na co se ale vážně netěším je hlavní páreček Violet a její Xaden, mezi kterými to neskončilo úplně ideálně, co si tak pamatuji. A Rebecca Yarros je možná talentovaná co se budování světu týče, ale romantické linky jí dle mého opravdu nejdou. Nezbývá mi než se modlit k Bohu, aby to nebylo tak strašné, jak si představuji. 😄
Stejně jako první díl bude mít Železný plamen barevnou ořízku a půjde o „bichličku“; bude mít 752 stran. V angličtině v lednu vyjde třetí díl, který je mezi anglicky čtecími čtenáři již velmi očekávaný. Celkově by série měla mít pět dílů. A kdy že draci přiletí na pulty knihkupců? Brzičko – již 12.9. Předobjednávka se v tomto případě skutečně vyplatí.
Adam Dolník: Svět elitního vyjednávače
Tento článek už měl svou finální podobu a byl připravený ke zveřejnění, když Martin Moravec odhalil svou novou knihu. A ta tu rozhodně nemůže chybět.
Martin Moravec už dávno není jen redaktor v Mladé frontě, ale je i spisovatel. Na kontě už má čtyři knihy rozhovorů s muži, kteří mají nějakou zajímavou profesi. Po neurochirurgovi Vladimírovi Beneši, pilotovi Davidovi Heclovi, bývalém kriminalistovi Josefu Marešovi a lékaři letecké záchranky Marku Dvořákovi vyzpovídal vyjednavače Adama Dolníka.
U Moravcových knih platí, že je vezmete do rukou, a odložíte až jako přečtené. Nedá se od nich odtrhnout! Já (říkám já, ale u nás doma je četli všichni) jsem četla knihy o Josefovi Marešovi a Marku Dvořákovi. Oba dva poodkryli ty části svých profesí, které nás, běžnou populaci, obecně zajímají. Chceme slyšet historky, ať už tragické anebo vtipné, chceme nahlédnout za oponu toho, co je pro nás představitelné leda skrze seriály a knihy. A tohle všechno Moravcovy knihy nabízejí. Josef Mareš vyprávěl poměrně drsně a bez příkras, Marek Dvořák rovněž, ale protože je to veselý chlapík, působila na mě jeho kniha tak nějak odlehčeně. To se o té o Adamu Dolníkovu asi nebude dát říct. Adam Dolník běžně vyjednává o životy rukojmích držených teroristickými organizacemi, kriminálními skupinami, pirátskými gangy nebo povstaleckými skupinami. Získal si celosvětové uznání a pracoval už v Čečensku, Afghánistánu, Ugandě, Súdánu, Kongu, Kolumbii a v desítkách dalších zemích. V minulosti působil jako hlavní expert na vyjednávání únosů Protiteroristického Centra OSN v New Yorku a v současnosti spolupracuje mimo jiné s FBI, Velitelstvím speciálních operací Americké armády a newyorskou policií.
Těším se, ale zároveň mě už teď mrazí při pomyšlení, co vše asi Adam Dolník už zažil. Předpokládám, že to nebude lehké čtení, ostatně i sám Martin Moravec potvrdil, že lehké nebylo ani psaní. Abych vás ještě víc navnadila, dovolím si zde citovat anotaci: „Když mu zazvoní telefon, má jen pár minut na to, aby se sbalil a odletěl do Nigérie, Pákistánu, na Haiti… Jak se k takové práci dostal? Co všechno při ní zažil? Spoustu emocí, napětí a dramatických příběhů.“
Svět elitního vyjednavače vychází 14. 10. Stejně jako všechny ostatní si je Martin Moravec vydává sám. Kniha bude mít 328 stran a bude v pevné vazbě. Jistě se z ní stane bestseller, jako z předchozích Moravcových knih z této edice, a třeba bude tak dobrá, že za ní Moravec získá svou druhou Magnesii literu (první mu vynesla kniha rozhovorů s Markem Dvořákem)… Uvidíme, jisté ale je, že se jí nemohu dočkat.
Do tohoto článku jsem plánovala zařadit i volné pokračování moc povedené young adult hawthornské trilogie od Jennifer Lynn Barnesové, které mělo pod názvem Bratři Hawthornové vyjít v listopadu. Bohužel nakladatelství Yoli oznámilo, že vydání musí odložit a že by kniha měla vyjít až po novém roce.
Než jsem začala dávat tento článek dohromady, přišlo mi, že knih, které si chci určitě přečíst, je mnohem víc. Teď se mi to nezdá tak hrozné, takže možná dokonce nepřijdu na buben. A kdyby náhodou ano… tak aspoň budu mít, co číst.