Ti, kdo mě znají dobře vědí, že miluji knihy s příběhem. Takové knihy, které jsou všemožné ohmatané a pomuchlané, někdy už takřka nesehnatelné, a příběhy jejich majitelů jsou zajímavé stejně jako příběhy na stránkách knih. A co teprve poklady, které předchozí majitelé zapomenou založené mezi stranami! Jednou jsem v knize Vlčák Kazan našla čtenářský průkaz do knihovny ve Valašském Meziříčí z roku 1990! Samým štěstím jsem večer nemohla usnout.
Zároveň se musím zastydět a přiznat, že jsem také velký škudlil. Když jde o knihy z knihkupectví, chytám se každé slevy, která mi ušetří pár desítek korun. Tyto dva faktory mé osobnosti se dají skloubit při nákupech knih „z druhé ruky“. Jsem opravdu nadšená z toho, kolik krásných knih se dnes dá sehnat v internetových online antikvariátech. Ano, i antikvariáty už mají své e-shopy (i když se nic nevyrovná návštěvám kamenným antikvariátům, které jsou až po strop naplněny kupou knih bez jakéhokoliv systému řazení)!
V poslední době jsem si ale všimla, že vyloženě antikvariáty nejsou jediné, kdo vrací knihy v pěkném stavu do oběhu. Knihkupectví Martinus má ku příkladu u daného titulu uvedeno, zda není k dispozici již čtený výtisk za nižší cenu. A Knihy Dobrovský mají mimo svého „Dobro hraboše“ i nabídku defektů. Defekty jsou opravdu smutná záležitost, může jít totiž o knihy, které čekají v nejlepším možném stavu v knihkupectví, ale někomu upadnou a drobně se tak poničí jeden z rohů. Knížka není ani čtená, ale už jí nelze prodat. Možnost pořídit si za lepší cenu knihu, které vlastně nic není, jsem již párkrát využila.
V Česku jsou velmi známé dva internetové obchody, které neprodávají „jen“ staré knihy. Řeč je o Reknihách a Knihobotu, na jejichž stránkách najdete klidně i knihy vydané pár týdnů nazpět. A v jak pěkném stavu! Přijde mi proto jako velká škoda, když si mnoho mých bývalých spolužáků Knihobot spojovali jen s internetovou stránkou, kde seženou zaprášené knihy povinné četbu typu Kytice (a kterou dost možná stejně vůbec nepřečtou). S nákupem již čtených knih se také často pojí obava, zda bude kniha opravdu v takovém stavu, jaký je inzerován. Reknihy i Knihobot mají své pobočky, kde si můžete vyzvednout své objednávky a prohlédnout si, zda kniha odpovídá vaším představám. Knihobot to ale nedávno pozvedl na vyšší úroveň, a ze své pobočky na Strossmayerově náměstí udělal knihkupectví, které zboří všechny předsudky vůči knihám z „druhé ruky“.
Vždy, když jsem si vyzvedávala knihy v Knihobotu na Strossmayerově náměstí mi bylo líto, že nemohu nahlédnout do obrovského prostoru za pokladnou, kde se v mnoha regálech skladovaly knihy. Malý prostor, který byl vyhrazen pro zákazníky, už je ale minulostí. Nyní disponuje všemožnými tradičními a netradičními regály s knihami, křesílky a stolečky, a velmi hřejivou atmosférou.
V „Knihobotím“ knihkupectví to nově bzučí jako v úle. Někdo si jde vyzvednout knihy, další je přináší, jiní jdou na obhlídku zboží. I když je prostor vystavených knih poměrně velký, stále zbylo místo i na prostory skladu – jeden se nachází za prodejními pulty, druhý za prostory knihkupectví. Dohromady to tvoří velmi útulné a přívětivé místo, které bych se nebála nazvat knihomolským rájem.
Skrze Knihobot můžete své přečtené knihovny prodávat i vy. Přes webové stránky nahrajete fotku knih, a do dvaceti čtyř hodin vám přijde odpovědět, zda je Knihobot dokáže v současnosti prodat. (Skvělé je, že pokud nemáte možnost donést knihy na pobočku, můžete je zdarma poslat přes Zásilkovnu, nebo zanést do prodejny spřátelených Levných knih.) Místa pro přijímání a vydávání knih objednaných přes e-shop jsou nyní oddělené, a rovněž vzhledem velmi líbivé.
Avšak samotná lokace mi dělá velkou starost – nachází se totiž jen pár minut pěšky od místa mého bydliště. Obávám se, že v knihkupectví Knihobot budu pečená vařená. 😊
V Knihobotu zůstává i jedna starší „atrakce“, a tou je Rande naslepo. Podle popisku napsaného na zabalené knize si vyberete tu, která je podle vašich preferencí. A až pak zjistíte, jakou konkrétní knihu jste si koupili. Cena za tento zážitek, je padesát korun. Velmi se těším, až Rande naslepo jednou vyzkouším.
Mám velkou radost a doufám, že tento trendy prostor a knihy od českých i zahraničních spisovatelů v nádherném stavu, ukážou veřejnosti, že na už čtených knihách není nic špatného (stejně jako na oblečení ze second handu).
Na přiložených fotkách si můžete prohlédnout, jak to v ulici Dukelských Hrdinů 359/21 na Praze 7 vypadá, anebo se tam rovnou jakýkoliv den v týdnu mezi 8. ranní a 8. večerní zastavit. Já se své další návštěvy nemohu dočkat!