Ze série Případy Kim Stoneové jsem přečetla už jedenáct knih. A nyní nastal čas vrátit se zase na začátek. Dvanáctým dílem z detektivní série Angely Marsons, Vražednou myslí, totiž celá moje obsese Kim začala…
Už ani nevím, jak se to stalo, ale před dvěma lety, když jsem dávala dohromady seznam knih, které bych si přála k narozeninám, jsem na něj napsala i Vražednou mysl. Snad jsem vůbec nečetla anotaci, jinak si neumím vysvětlit, proč jsem si řekla svým blízkým o dvanáctý díl série, v níž na sebe knihy volně navazují. Ale stalo se, a já začala číst Vražednou mysl. Nechápala jsem souvislosti a narážky, ale přesto jsem si styl psaní i postavy Angely Marsonsové hned zamilovala. Usmyslila jsem si, že jednou celou tuhle sérii přečtu od začátku. Chvíli to trvalo, ale nakonec jsem tak učinila – a prožila spolu s Kim a jejím týmem neuvěřitelné případy! A teď jsem zase tady, u Vražedné mysli. Jak se mi líbila napodruhé?
Už od chvíle, kdy inspektorka Kim Stoneová oznámila manželům Brownovým, že jejich dcera Samantha spáchala sebevraždu, má pocit, že jí Brownovi neříkají všechno. Zpočátku se to dalo přisuzovat šoku, ale čím víc se Kim zabývá Samanthiným životem, tím podezřelejší jí její smrt přijde. A když jí na stole přistane další vražda, je jasné, že se Samanthina smrt musí překlasifikovat ze sebevraždy na vraždu. To ale není jediné, co jí vrtá hlavou. Seržant Bryant, její parťák, ale i kamarád, který při ní vždy stojí, se trápí desítky let starým případem brutálního znásilnění. Když sleduje, jak odsouzený pachatel opouští brány vězení, vzpomíná na jeho oběť, mladičkou dívku, která měla ještě celý život před sebou, a u jejíhož zohaveného těla ještě v uniformě hlídkoval. Právě tehdy se rozhodl dát ke kriminálce. Kim se mu snaží být dobrou kamarádkou, ale musí se i plně soustředit na vyšetřování, které jí staví před šokující zjištění: mají snad v Black Country co dočinění se sektou?!
„Veškeré důkazy s nějakou hodnotou jsme ztratili ve chvíli, kdy jste to s Keatsem prohlásili za sebevraždu. Nepořídily se fotografie místa činu, nedodržely se forenzní postupy, nemluvě o tom, že Keats už ji určitě umyl a připravil k identifikaci, čímž zničil všechno, co mělo nějakou cenu.“
Tento díl Kim Stoneové není speciální jen tím, že jsem jej už jednou četla, a že mě ke Kim přivedl; je to i první z knih o Kim, kterou mám ve fyzické podobě! Jako fyzickou knihu mám ještě čtrnáctý, dosud poslední vydaný díl, zbytek jako e-knihy ve čtečce. Bylo velmi zajímavé moci si prohlédnout rozložení textu na stránkách, které ve čtečce přeci jen vypadá pořád stejně. Kniha je trochu většího formátu, než bývá zvykem, ale díky pevné vazbě to ničemu nevadí (mám zkušenost s knihou ve stejném formátu ale v měkké vazbě, která se při čtení moc dobře nedržela). A co vám budu vyprávět, obálka je naživo ještě krásnější než na fotce! Být milionářka, pořídím si fyzicky celou sérii. 😁
Teď už ale k příběhu – jak bývá u autorky zvykem, jde o zapeklitý případ s mnoha neznámými. Vražedná mysl mi přišla o něco napínavější, než bývá u Angely standardem, asi kvůli tématu, kterým se knížka zabývá, a nervozity, která pramenila z Kim. Povím vám, že takhle nervózní jsem Kim nezažila už dlouho!
Hlavní téma knihy hodně pracuje s psychologií, takže bylo zajímavé studovat pomocí poznatků z knih sebe samou. Povím vám, že z toho studia nevycházím nijak pozitivně. (Pro jistotu – nevycházím z něj jako jasný budoucí vrah, téma knihy je jiné. Ale nebudu jej prozrazovat, jen si hezky to velké odhalení prožijte sami!) Vražedná mysl je plná nečekaných zvratů a stejně nečekaného vývoje postav – na něco jsem si z prvního čtení skoro nepamatovala, takže jsem byla šokována, jako bych to četla poprvé. 😅
Zhluboka se nadechl a vytáhl telefon – skutečný důvod, proč nechal ženu v autě. Sjel v seznamu na požadovaný kontakt a otočil se ke zdi. Přesně jak čekal, ozvala se hlasová schránka. Počkal a znovu se nadechl.
„Sammy je mrtvá,“ řekl a pak hovor ukončil.
Jak už jsem v anotaci (psané mými slovy – raději si je píšu sama, protože oficiální anotace podle mě ne vždy vystihují příběh) nakousla, Bryantovi před očima ožívá ten nejstarší kriminální případ, u nějž byl přítomen jako policista. Jeho linka mě moc bavila, a i když se jedná o případ, který ani trochu nesouvisí s tím, který v současnosti vyšetřuje spolu s Kim, v něčem si podobné jsou: u obou je nástrojem k páchání zla lidská mysl. Díky tomu mi spojení těchto dvou dějových linek ve Vražedné mysli přijde doslova harmonické! V autorčiných předchozích knihách se mi už mockrát stalo, že byla vedlejší dějová linka tak odlišná od té hlavní, že mi přišla přímo zbytečná. U Vražedné mysli tomu, ale tak není.
Ve Vražedné mysli se trochu nakousnou i osobní životy detektivů, což mě v kombinaci s nešťastným osudem dvou postav z Bryantova případu dojalo téměř k slzám. Možná byste to u knížky, v jejímž názvu je slovo vražda, a která zapadá do série knih plné krve a násilností nečekali, ale Vražedná mysl mi tímto dodala jakousi naději. Po dočtení knihy jsem měla moc příjemný pocit. Přečetla jsem příběh s prvotřídní detektivní zápletkou, a načerpala z něj sílu. K tomu danému momentu, kvůli kterému jsem stále tak trochu naměkko, se budu ještě nějaký čas vracet a připomínat si, že tihle dobří lidé, kteří pro své milované udělají i nemyslitelné, jsou i v realitě mezi námi…
„Řekls jí pravdu?“ zeptala se Kate a začala pěchovat vysoký polštář do čerstvě vypraného a vyžehleného povlaku.
„Ne,“ odpověděl a opřel se o zárubeň.
Pokud jste sem na blog, na němž najdete už jedenáct (teď dvanáct) recenzí na Kim Stoneovou, zavítali poprvé, a říkáte si, zda dát Kim šanci, neváhejte! Případy Kim Stoneové jsou napínavou, často ale i dojemnou sérií, v níž si vytvoříte vztah jak k vyšetřujícím detektivům, tak k obětem a mnohdy i vrahům. Angela Marsons skvěle pracuje s lidskou psychikou, pohrává si s neotřelými motivy k vraždám a často staví své hrdiny až na pokraj jejich sil. Drama ale vyvažuje vtipnými pasážemi, při jejichž čtení se za břicho popadám.1 Za mě jde o nejlepší krimi sérii ze současnosti, kterou můžete v knihkupectvích nalézt. Jen to nedělejte jako já, a začněte prvním dílem. Ten dvanáctý si nechte opravdu až jako dvanáctou knihu. 😃
Podtrženo, sečteno: moje hodnocení je 10/10.
Za pěknou cenu můžete dvanáctou Kim Stoneovou koupit třeba tady…
- A jako velký bonus se nemusíte bát, že by v Angeliných knihách sem tam ustoupila detektivní zápletka ve prospěch romantiky – hlavní hrdinka Kim není zrovna sociálně obratná, a na vztahy nemá ani pomyšlení. ↩︎
Comment