(poznámka: doporučuji zobrazení na počítači, článek obsahuje mnoho obrázků.)
Věřím, že mezi čtenáři těchto řádků se nenajde nikdo, kdo by alespoň neslyšel o polském fantasy bohovi Andrzeji Sapkowském. Nebo snad ano?! Tak odříkat dvacetkrát otčenáš a zapamatovat si, že jde o autora Zaklínače. Zaklínač je legendární fenomén, to pravé fantasy a jedna z nejpopulárnějších knižních sérií vůbec. Hlavním hrdinou těchto knih je zaklínač (vědmák) Geralt z Rivie. Být zaklínačem znamená být nájemným lovcem příšer a nestvůr. Zaklínači užívají elixíry, které jim dodávají různé schopnosti, například noční vidění. Lidmi a čarodějkami jsou proto pohrdlivě zváni mutanty. Tento článek se bude věnovat tomu, jak šel čas s vydáními knih o Geraltovi, od povídek přes ikonická bílá vydání, až po nynější zmatek s tím, co je vlastně prvním dílem Ságy.
První kniha, ve které se Geralt z Rivie objeví, je Stříbrný meč, v češtině poprvé vydaný v roce 1992. Předtím psal Sapkowski o Geraltovi pouze krátké příběhy do časopisu Fantastyka. Stříbrný meč je povídková kniha, která obsahuje povídky Zaklínač (což je i první povídka uveřejněná v časopise Fantastyka, Zrnko pravdy, Menší zlo, Otázka ceny, Cesta, z níž není návratu. V roce 1993 vyšli další dvě povídkové knihy, Věčný oheň a Meč osudu. Čtenáři, kteří nebyli v roce vydání ani na světě, tyto tři knihy pravděpodobně znají jako Zaklínač I. – Poslední přání, a Zaklínač II. – Meč osudu. Filutové v nakladatelství totiž povídky z tří samostatných povídkových knih spojili a vydali poprvé v roce 2006 jako dvě knihy, první dva svazky z finálních sedmi. Čtete-li tedy svazky I. až II., stále nečtete ságu o zaklínači. Od toho vás ale dělí jen kousek.
Sága o Geraltovi a Ciri. Epický příběh, který má počátky už v povídce Otázka ceny. Cirilla Fiona Elen Rhiannon, zvaná Lvíče z Cintry a bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie, zvaný Bílý vlk. S Geraltem je Ciri spojena sudbou a poprvé se potkávají v povídce Meč osudu. V prvním díle ságy o Geraltovi a Ciri zvaném Krev elfů, rok vydání 1999, se ocitáme v pevnosti Kaer Morhen, kde probíhá výcvik zaklínačů. Cvičí se zde i Ciri, tedy až do doby, kdy se zjistí, že je nejen slibná bojovnice, ale i Zřídlo (tedy nadaná čarovnými schopnostmi). Od té chvíle se rozehraje příběh o osudu, který byl dán už před mnoha lety. Další díly z celkem pěti dílné ságy jsou Čas opovržení, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní jezera. V nových vydáních známé jako svazky III. – VII. Když vám tedy někdo říká, že svazek III. je prvním díle ságy, nemá o kolečko navíc.
Krev elfů, Čas opovržení, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní jezera začali tenkrát, v roce 1999, vycházet s bílou obálkou doplněnou pár obrázky. Bílá vydání zaklínače jsou dnes již více než vzácná a je všeobecně předpokládáno, že jednou budou mít pro sběratele nedozírnou cenu. Pokud tedy někdy objevíte na půdě zaprášenou bílou knížku podobnou těm na fotkách, rozhodně jí nevyhazujte.
Všechny knihy obsahují překrásné ilustrace. Ve vydání svazku I. z roku 2015 byla i mapa kontinentu, upřímně nevím, zda to bylo u tohoto vydání standardem. Jak tak plynul čas, a Zaklínač byl stále více populární, začali vznikat různé adaptace. Bohužel se vyobrazení postav často rozchází s původními ilustracemi, například v seriálu od Netflixu (dovolte abych si pohrdavě odfrkla) je Geralt vyobrazen jako alfa, největší silák a zabiják. To je jeden z důvodů, proč se držím původní knižní série a nečtu komiksová vydání, mangy, a bůhvíco ještě.
Když přišli vývojáři poprvé s tím, že by vytvořili počítačovou hru Zaklínač, ptali se Sapkowského, zda chce procenta z následného prodeje, nebo částku za práva předem. Sapkowski je stará škola a nevěřil, že se něco takového uchytí, proto si řekl o částku za práva. Později, když se ze hry Zaklínač stal hit, a částka, kterou by dostal za procenta z prodeje mnohonásobně převýšila částku za práva, se o tomto dozvěděli fanoušci. Někdo ošidil jejich modlu, tvůrce fantastického Zaklínače! Na jejich popud tak vývojářská firma připsala Sapkowskému i procenta z prodeje, která vynáší doposud.
Asi jste si všimli, že nemám v lásce Netflixový seriál. Je to téma, u kterého bych dokázala obsáhnout několik desítek řádků, shrnu to pouze tak, že se seriál nedrží předlohy, i když je tak prezentovaný. Kdyby byl prezentovaný jako seriál inspirovaný Zaklínačem, nebo řekněme na motivy Zaklínače, nevytáčelo by mě to asi tolik. Lidé z Netflixu by si zkrátka mohli přečíst aspoň jednu knihu, případně si vyhledat popis s bojovou výstrojí Nilfgarďanů, než do světa vypustí do světa něco takového! (Přiložený obrázek mě moc pobavil).
Co se mi ale zamlouvá, je polský film Wiedzmin z roku 2001. Na youtube ho najdete dokonce celý, byť v polštině. Krásně ztvárněny jsou tam i Pavetta a Calanthé. Zde přikládám odkaz.
Zaklínač je zkrátka něco, co zbožňuji tak moc, až se to stalo součástí mě. Pokud jste nečetli knihy, rozhodně se do nich pusťte. Jen, prosím, neočekávejte knihy typu Sarah J. Maasové. S tím, že je to úplně jiná, cituji „divná a nudná“, fantasy, než ta od Maas, jsem se bohužel setkala na Instagramu. Sapkowski dále napsal husitskou trilogii, u které mám přečtený první díl a jsem z něj u vytržení! Narrenturm je ještě lepší než Zaklínač, i když jsem nevěděla, že to vůbec jde!
Poslední dosud vydanou knihou o Geraltovi z pera Sapkowského je Bouřková sezóna, která je brána jako prequel k Sáze. Události z Bouřkové sezóny tedy nenavazují na Paní jezera a neposkytují nám vytoužené pokračování (i když s tím koncem… no nevím nevím jestli po pokračování vážně toužím). Nedávno také vyšla Encyklopedie, která „ilustruje a dešifruje svět Andrzeje Sapkowského“. Napsal jí Alain T. Puyssegur a mě zklamala ilustracemi, které postavy ztvárňují docela jinak, než původní ilustrace (a osobně mi kazí podobu postav v mých představách). Nezbývá než spoléhat na knihu, kterou Sapkowski nově píše! Bude to opět něco jako Bouřková sezóna, nejde tedy o pokračování Ságy. Více informací zatím nemáme. Nesmírně se na tuto knihu těším.
V České republice i ve světě vzniklo i mnoho podcastů, které se věnují příběhům o Geraltovi. Mezi mé oblíbené, které si čas od času poslechnu patří Zaklínač podcast. Věnuje se rozboru knih a povídek, a nejrůznějším zajímavostem z kontinentu. Mohu vám ho jen doporučit.
Doufám, že vám byl tento článek aspoň něčím k užitku. A jestli ne, snad vás aspoň potěšil náhled do původních zaklínačských knih a docela obstojně jste si početli. Již brzy se tu objeví článek o prvním díle husitské trilogie, kterou byste ze svého čtecího plánu neměli vynechat, ať jste nebo nejste fanoušky zaklínače. Dovolím si se s vámi rozloučit potřesením rukou, stejně jako se tak děje na obrázku vpravo.
A poznatek nakonec: součástí povídkových knih byly i objednávkové archy, dříve byly typickou součástí knih. Stačilo vytrhnout, vyplnit, poslat a máte objednáno!