Trilogie o trilogiích je třídílný seriál na pokračování, ve kterém se nevěnuji ničemu jinému než trilogiím. Ne těm, které právě aktivně čtu, jako třeba husitská nebo hawthornská trilogie, které jsem na blogu už podrobně zrecenzovala, ale těm, u kterých je to už nějaký ten pátek, co jsem je četla. Ale stále na ně ráda vzpomínám a místo na blogu si rozhodně zaslouží! Každá ze tří trilogií, které vám postupně představím, je žánrově odlišná, tudíž je dost pravděpodobné, že tu načerpáte nějakou inspiraci pro čtení. Minule jsme se podívali na zoubek Kronikám Kaninu od Amandy Hocking – článek si můžete přečíst pod tímto odkazem.
Dnes bych vás ráda seznámila s paní Grimmovou od Josefa Bernarda Prokopa.
Josef Bernard Prokop je český spisovatel. Ale nejen jím – je i autorem více než dvou set rozhlasových her, učitelem v ZUŠ a hráčem na varhany, který koncertuje po Evropě (když jsem toto zjistila v rámci rešerší, nestačila jsem zírat, jak fascinující život pan spisovatel vede). Co se týče knih, tak je autorem jedenácti historický románů. Kromě osobnostmi jako jsou Mariel Terezie, Karel IV., nebo Zikmund Lucemburský věnoval jednu knihu i Sámovi, franském kupci, o kterém jste se jistě učili v dějepise. Nás ale dnes bude zajímat detektivní trilogie, kterou jsem přečetla v roce 2021 během dlouhodobé hospitalizace v nemocnici, kde mi báječně zvedala náladu. Pokud by vás zajímaly i další autorovy knihy, jejich seznam najdete na Databázi knih.
Baronka Kornélie Marie Terezie Anna Grimmová žije v Kostelci na zámku, který patří její rodině od nepaměti, spolu se svými přáteli. Všichni už mají svůj věk, a co je hezčího, než se na stáří usadit na zámku? Zlé jazyky proto zámku přezdívají domov důchodců. Ale nikdo z místního osazenstva rozhodně není vetchým staříkem či stařenkou, udržovat takový zámek není jen tak! Kromě obyčejného úklidu a práce na zahradě se občas musí přistoupit i k větším opravám. A při jedné takové se na zámku v Kostelci objevila mrtvola.
Ovšem nemusíte mít strach, že by snad vrahem byla barončina věrná přítelkyně Hermína, kuchařka paní Marie či snad správce Martin. Tahle mrtvola musela ve sklepení ležet desítky let. Ovšem i přes její stáří se dá jasně konstatovat, že daný člověk nezemřel při nějaké nehodě. V lebce mu totiž chrastí kulka…
Paní Grimmová odjakživa ráda četla detektivní romány, takže když zjistí, že se na jejím zámku před lety stala vražda, začne se pídit po tom, co se stalo. Inspektor Jindřich Chval, který byl k mrtvole přivolán, v inteligentní a bystré paní Grimmové brzy rozpozná dobrého spojence, i když se mu pranic nezamlouvá, aby se sympatická stará dáma zaplétala do nebezpečí…
Jak jste asi poznali, paní Grimmová je taková česká slečna Marplová. Protože slečnu Marplovou a další detektivy z pera Agathy Christie zbožňuji, jsem z trilogie o paní Grimmové nadšená! Nejenže jde o skutečně skvostnou klasickou detektivku, ale ještě se odehrává u nás v Čechách! Co víc si přát? Snad jen, aby měla tahle série víc dílů. Pro to bych snad i vraždila!
První kniha o paní Grimmové se jmenuje Paní Grimmová se představuje aneb Případ zapomenuté vraždy. Jak je psáno výše, paní baronka (jak jí znám, laskavě by mi připomenula, že na titul si nepotrpí) v ní na svém milovaném zámečku objeví desítky let staré ostatky. A i když se to nezdá, může tento muž stále v lecčems ovlivnit přítomnost. Na Případ zapomenuté vraždy navazuje kniha Paní Grimmová a případ mrtvého lichváře aneb zimní případ. I kdybyste si nepřečetli dodatek následující po „aneb“, tedy, že jde o zimní případ, zaručeně to poznáte podle obálky. Z celé trilogie je právě ta k druhému dílu moje nejoblíbenější. Dýchá z ní na mě pravá zima na Vysočině, mráz, že by ani psa nevyhnal a mlha, kvůli které si pomalu nevidíte na špičku nosu. Přesně takové počasí je i Kostelci v době, kdy se tento příběh odehrává.
Na zámku paní Grimmové nikdy není nuda, jen kvůli nepříznivému počasí život sklouzl do monotónních kolejí. Spolu s inspektorem Jindřichem Chvalem ale přijede na zámek i nové vzrušení… Na polní cestě byl nalezen muž. Místní v něm okamžitě poznali místního lichváře, nepříliš spravedlivého člověka. Protože si mysleli, že utrpěl infarkt, převezli ho do nemocnice, kde zemřel. Až tam vyjde najevo pravda, tedy, že mu vypovědělo srdce, ale kvůli bodné ráně, kterou do něj utrpěl. Lidí, kteří si přáli jeho smrt je mnoho, proto Jindřich uvítá pomoc bystré paní Grimmové, která zná místní obyvatele jako svoje boty. Jindřich vedle tohoto případu řeší ještě jiné srdeční záležitosti – je zamilovaný. Jenže, jak se zdá, jeho vyvolená o něj nestojí. Kdo by se ale po událostech Případu zapomenuté vraždy divil… Pokud chápete mé drobné náznaky, je vám jasné, že Jindřichovou milou je někdo ze zámku (a rovnou říkám, že Jindřich je mladý, takže paní Grimmová je z kola venku 😂). Tuhle nenápadnou romantickou linku jsem si zamilovala, a byla příjemným okořeněním i jinak úžasné detektivky.
Knihy o paní Grimmové jsou vedle detektivních případů hodně i o životě. O tom úžasně idylickém životě na zámku, kde večer, co večer můžete sedávat na rustikálních pohovkách, a s hrnek čaje, či sklenkou něčeho ostřejšího, se bavit s hodnými lidmi, kterých je tam tolik, že minimálně s jedním budete mít nějaký společný zájem. Nebudu lhát, že jsem nefantazírovala o tom, jak by můj život na zámku v Kostelci vypadal. S paní Grimmovou na zámku nežijí jen důchodci, ubytovává či na brigádu bere i velmi mladé lidi (většinou vnoučata či neteře a synovce stávajících obyvatel), tudíž bych tam měla své vrstevníky, ale myslím si, že se svým starosvětským přístupem k životu bych si vystačila i konverzací s Hermínou nebo paní Grimmovou (ach, kéž by mi nabídla, abych jí říkala této Nelly 😃).
Poslední kniha, kterou Josef Bernard Prokop o paní Grimmové napsal (a já nepřestávám doufat, že by mohla vyjít další) se odehrává na jaře, a paní Grimmová je v něm postavena před případ továrníka na penzi. Zabit byl tentokrát neznámý mladík. Nikdo ho nepoznává, a nikdo ho snad ani nehledá. Ještě zvláštnější je ale místo, kde byl nalezen: ve skříni starého známého paní Grimmové, který přijel na malířský festival! Ale nebojte, paní Grimmová si za pomoci svých přátel poradí i s tímto případem.
Milé, a často i vtipné postavy, zámecká atmosféra, hlavní hrdinka a detektivní zápletky ve stylu Agathy Christie. Tak co, nalákala jsem vás? Trilogie o paní Grimmové vyšla v nakladatelství Fortuna Libri (minulý rok jsem přečetla hodně knih z tohoto nakladatelství, třeba mé milované Dokud neustane vlnobití, a nesmírně jsem si jej oblíbila), ale kromě e-shopu nakladatelství si jí můžete pořídit třeba v Levných knihách. Já vám tuto sérii z celého srdce doporučuji. A jak tak dopisuji tento text, mám velkou chuť si knihy s paní Grimmovou znovu přečíst. Takže i kdybych nenalákala nikoho jiného, tak sebe ano. 😊
Podtrženo sečteno: moje hodnocení této trilogie je 9,9/10.
Paní Grimmová nebývá jen v Kostelci, je i na zmiňovaných Levných knihách.