Duchovní odříkal modlitbu, a když ukročil stranou, ukázal se za ním provizorní dřevěný kříž. Bryantovi se zadrhl dech. Jeho rozum chápal, kvůli čemu se tu sešli – za jakým účelem -, ale jeho mozek nebyl připravený spatřit to černé na bílém. Zrakem přeběhl po datech ke slovům, jež na dřevu stála.
Přes slzy v očích jméno přečetl a znovu si musel položit tutéž otázku:
Jak to krucinál mohlo zajít takhle daleko?
Na samém konci Uloupených dívek, v patnácté knize Angely Marsonsové, se objevil náznak, že by v dalším díle mohla mít naše oblíbená inspektorka Kim Stoneová znovu co dočinění se zločincem, kterého už jednou dostala do vězení. V Šesti rakvích, zbrusu nové knize Angely Marsonsové a šestnáctém díle do série Případy Kim Stoneové, tomu tak opravdu je, jen se Kim potýká s jiným zločincem, než byste po Uloupených dívkách možná čekali. Alespoň já jsem to tedy vůbec nečekala. Mimo něj řeší zapeklitý případ: byla povolána k požáru domu, ve kterém zemřela čtyřčlenná rodina. Na taková místa činu je volaná často a jejím úkolem je jen prohlásit, že jde o smrt bez cizího zavinění. To v tomto případě ovšem není možné, protože celá rodina, syn, dcera, otec i matka, byli zastřeleni. A podle všeho střílela právě matka, která po usmrcení své rodiny spáchala sebevraždu. Proč by proboha Helen Daynesová zabíjela celou svou rodinu? A hlavně, jak to vůbec mohla udělat? Po smrti jsou již čtyři lidé, ale do země bude nakonec spuštěno šest rakví. Na koho ještě čeká smrt?
Šest rakví je moc dobře promyšlená kniha, která rozvíjí příběhy z předchozích knih v sérii – konkrétně Tiché modlitby a Mrtvých vzpomínek, tedy třetí a desáté knihy. Minimálně je doporučuji mít přečtené, pokud se na Šest rakví chystáte. V obou knihách se skrývají velice brutální příběhy, především zmiňovaná třetí kniha, Tichá modlitba, se pohybovala na hranici toho, co v thrillerech a detektivkách ještě snesu. Vzhledem k tomu, že v Šesti rakvích je stejný záporák jako v Tiché modlitbě, hranice brutality a násilností tu byla dosti podobná. Některé pasáže se mi navíc kvůli tomu, co jsem při čtení řešila v osobním životě, četly hodně těžce, a musela jsem tuto knihu prokládat jinou. I přesto to ale byla moc dobrá kniha, plná napětí od první do poslední stránky. V prologu se totiž nacházíme na šestém pohřbu ze šesti. A jedna zásadní postava nám tam chybí. Znamená to, že je v oné rakvi? Vše tomu napovídalo, ale já jsem tomu odmítala uvěřit a celou knihu přemýšlela, kdo jiný by to měl být. Snažila jsem se pochopit hlavní myšlenku knihy co nejdřív a stejně se mi to povedlo až tři stránky před koncem (a to nepřeháním).
„První výstřel jsem uslyšela asi ve tři ráno.“
První výstřel – syn, Lewis Daynes.
„Druhý se ozval krátce nato.“
Druhý výstřel – dcera, Rosalind Daynesová.
„Třetí asi po minutě.“
Třetí výstřel – manžel, William Daynes.
„A před čtvrtým výstřelem byla ještě delší pauza. Nejmíň pět minut, možná víc. Tak dlouhá, že jsem si už myslela, že žádný další nebude.“
Čtvrtý výstřel – sama Helen Daynesová.
Po prologu se v příběhu přesouváme o třináct dní do minulosti a před čtenářem se v tu chvíli začne odvíjet velice tragický příběh plný křivd, bolavých srdcí a zničených životů. Je mi smutno, když si uvědomím, jak zbytečné smrti to byly. Takový příběh nám autorka mimochodem neservíruje poprvé a musím říct, že na psaní tohoto typu zápletek má talent. Ovšem něco mě v této knize emočně rozkládalo ještě mnohem víc.
Stejně jako byly rozvíjeny zápletky a příběhy z předchozích knih v sérii, autorka tu hodně rozvinula také charaktery postav. Protože i po šestnácti knihách je toho v charakterech hlavních i vedlejších postav stále co ke zkoumání. V této knize vzhledem ke starému známému na scéně všem detektivům tečou nervy, nejvíc ovšem Kim a seržantu Bryantovi. Kim nadává jako špaček, vzteká se, protože v rámci ochrany svého vlastního života se k pátrání po onom vězni, který uprchl z vězení, nesmí ani přiblížit. A navíc nesnese, že by kvůli ní měl někdo přijít o život a vyčítá si každý cizí zkřivený vlas. Bryant zase cítí, jak ráda by se Kim zapojila do vyšetřování a že by na zmaření vrahových plánů klidně obětovala svůj život. Jenže jí má strašně rád, je jeho šéfová i kamarádka, a i kdyby nebyla, nikdy by ji to nenechal udělat. Líbil se mi obzvlášť jeden moment, kdy mu dojde, že se stal malér, a sprostě a přímo hystericky křičí do telefonu na Leanne Kingovou, kterou známe ze Spletitých lží a v Šesti rakvích měla Kim chránit. V tu chvíli jsem bezprostředně cítila jeho emoce, jeho paniku i touhu, aby to vše byl jen zlý sen, a celou scénu jsem v duchu viděla tak jasně, jako by se odehrávala přímo přede mnou.
Celá kniha má hodně vypjatou atmosféru, ale ne nepříjemně vypjatou, takovou, která by vás nutila dočíst knihu co nejdřív, abyste jí už měli za sebou a nemuseli se do té atmosféry vracet. Šest rakví chcete dočíst co nejdřív sami od sebe, abyste zjistili, jak příběh dopadne, protože hned na začátku si vás autorka „zaháčkovala“ a napíná vás jako gumu. Velkou výhodou knih o Kim Stoneové je, že jsou dobře napsané a mají krátké kapitoly, díky čemuž se čtou opravdu rychle. Mám doma všechny díly z této série a mohu ji vřele doporučit! Na jedné z obálek předchozích knih stojí, že jde o nejlepší kriminální sérii ze současnosti – a já s tím naprosto souhlasím, stejně jako s titulkem z obálky Šesti rakví: „Krimisérie, od níž se neodtrhnete“. Teď už jen čekám na další a další díly, ale když jsem sérii začínala číst, tak jsem se do ní zakousla, že během jednoho měsíce jsem byla schopná přečíst pět dílů za sebou. Všechny knihy o Kim mimochodem vychází u nakladatelství Kalibr, Šest rakví vyšlo v prosinci minulého roku a má krásných tři sta třicet tři stran.
„Symesi, jestli jim zkřivíte jen vlásek na…“
Cvaklo to. Spojení se přerušilo.
Stejná hrůza, jakou sama cítila, se odrážela i ve tvářích Bryanta a Leanne.
„Jak na tohle krucinál nemám reagovat?“ vykřikla. „Co mám do prdele dělat?!“
Kromě dobře vymyšlené a vysvětlené zápletky, autorčina dramatického stylu psaní a napětí, nechybí Šesti rakvím ani nečekané rozuzlení, vtip či dojetí. U Kim Stoneové se nejčastěji dojímám právě u postav detektivů z Kimina týmu a důležitých momentů v jejich životech, protože už jsem s nimi strávila tolik času, že svým způsobem jsou to pro mě staří známí. Hodně jsem toho s nimi prožila a hodně toho spolu jistě ještě prožijeme – loni totiž v angličtině vyšel už jednadvacátý díl. Na český díl číslo sedmnáct, který by nejspíš mohl vyjít letos (žádné zprávy o tom nemám, jen to předpokládám), se vážně těším, protože už z konce tohoto dílu je jasné, že to bude zase úplně jinak laděná kniha než ty předchozí. Abych neprozrazovala moc o Šesti rakvích, napíši jen, že Kim bude čekat další boj s jejími vnitřními démony. Ale je to Kim, holka naše šikovná! Když zvládla běs a hrůzu Šesti rakví, určitě se zvládne vyrovnat i s jejími následky. Protože tentokrát si Kim prožila čirou bezmoc na všech frontách.
„Byla bych fakt ráda, kdybyste kurva vypadla.“
„Abych přišla o všechnu tuhle zábavu? Ani náhodou. Komu přesně ten váš pocit viny pomůže? Vaší sousedce, její dceři, doktorům, sestrám, co se o ni starají? Technikům, co se snaží najít nějakou stopu? Těm holčičkám? Detektivům, kteří po nich pátrají? Komu to pomáhá, Stoneová? Komu to sakra pomáhá?“
„Mně!“ zaječela ji Kim do tváře.
„A máme to tady, dámy a pánové. Takhle to doopravdy je. Detektiv inspektorka Stoneová hledá důvod, aby se mohla ještě více užírat výčitkami a trestat se.“
Šest rakví se mi nehodnotí snadno. Jsou tu všechna ta pozitiva, která jsem v tomto textu zmínila, nedokážu si vybavit jediné negativum, ale bylo tu zkrátka dost věcí, které mi kvůli mému tehdejšímu rozpoložení nedělaly dobře. Nedokážu tak na knihu pohlížet s takovým nadšením, jaké by si zasloužila. U předchozích knih s Kim se mi to stávalo docela často, vybavuji si například druhý díl, Ďábelské hry, který jsem málem odložila. Dobře, že jsem tak neučinila! Když na čtení Šesti rakví vzpomínám, cítím, že bych měla dát deset bodů, ale nepřipadá mi to správné, necítím, jak do sebe puzzlíky zapadnou… Nakonec jsem k nějakému číselnému hodnocení dospěla, ovšem vězte, že je zcela subjektivní.
Hodnotím 9/10.
Tuto stále ještě horkou novinku seženete zde, ale i u všech ostatních dobrých knihkupců.