Jak asi víte z Měsíčníku, zbožňuji hru v kostky. Každý víkend nahrajeme doma s rodinou desítky her. Není se tedy čemu divit, že po nějaké době jsme začali přemýšlet, jak to provést, aby nám tato skvělá hra nezevšedněla. A protože máme několik sad kostek, jedny bílé a další černé a červené, napadlo nás zkusit hrát ne se šesti, ale s dvanácti kostkami. To vám padají čísla! Poté, co ve skoro každém hodu hodíte postupku, se ke hře se šesti kostkami vrací těžko. Ale i přes toto nebezpečí dočtěte až nakonec, čeká tam na vás totiž soutěž!
Připomeňme si základy
Než se vhrneme k výkladu pravidel pro hru s dvanácti kostkami, zopakujme si tu se šesti. Způsobů, jak hrát v kostky, je mnoho, já tu napíšu ten postup, podle kterého doma hrajeme. Pokud potřebujete podrobnější rozpis, doporučuji si přečíst první článek v rubrice Kostky jsou vrženy. 😇
Když hodím kostkami, koukám se jako první po pětkách, za které je padesát bodů, nebo jedničkách, z které je sto bodů. Jsou to jediná čísla, která samostatně něco znamenají.
Pokud hodím naráz tři kostky stejného čísla, například tři trojky, je to za tři sta (ovšem dvě trojky by nic neznamenaly). To samé s ostatními čísly, až na jedničky, protože jednička sama o sobě už je sto, takže tři jedničky jsou za tisíc. Každá další kostka stejného čísla, to znamená například čtyři kostky se stejným číslem, znamená násobení dvěma pro stávající hodnotu (čtyři čtyřky = 400 x 2, pět čtyřek = 400 x 2 x 2 atd. ).
Také se mi může povést hodit postupka, to znamená číselná řada od jedničky do šestky – v takovém případě si připíši na své konto dva tisíce. Při hře se šesti kostkami musíte při svém hodu naházet minimálně 350 bodů. Jakmile máte naházeno 350, můžete už svůj hod ukončit. Pokud ale chcete víc, a stane se, že vám nepadne nic (například vám padne na dvou kostkách dvojka a čtyřka), přijdete o všechny body, které jste se si v tomto hodu naházeli. Když se ale rozhodnete zariskovat, a vyjde vám to tak, že máte na každé ze šesti kostek nějaký bod, házíte takzvaně „do plných“, tedy všemi šesti kostkami ještě jednou. Body, které naházíte, se vám samozřejmě počítají k těm, které už máte z předchozího hodu, kdy jste „vyházeli“ všechny kostky.
1. Minimum
Hra s dvanácti kostkami je v podstatě stejná. Velký rozdíl je jen ve třech bodech, ale těch malých je víc; například se vám málokdy stane, že nehodíte vůbec nic, čistou nulu (ovšem také se to děje). Mnohem častěji se hráči pouští do risku, který samozřejmě musí v určitou chvíli zarazit, jinak by také mohli o všechno přijít. My jsem si jako minimum, které musíme mít na kontě, než můžete svůj hod ukončit, stanovili 700 bodů. Na obrázku je znázorněno, jak může vypadat sedm set bodů na pěti kostkách.
2. Postupky
Když hrajete s tolika kostkami, stává se až příliš často, že vám padne postupka. Proto jsme si ustanovili pravidlo, že kostky s postupkou se nám počítají pouze pokud házíme s dvanácti nebo se šesti kostkami. Pokud máte sakra kliku, a hodíte s dvanácti kostkami dvě postupky najednou (a to se stává, mějte oči otevřené a pozorně si prohlížejte své kostky), započítáte si 8 000 bodů. Pozor, toto neplatí v případě, že hodíte nejprve jednu postupku, a pak se šesti kostkami druhou! Opravdu musíte s dvanácti kostkami hodit obě dvě naráz.
3. Cíl hry
Abyste zvítězili, musíte hodit minimálně 20 000 bodů. Když se tak stane, necháte házet i hráče, kteří hází po vás, jsou-li nějací, aby měli všichni shodný počet hodů. Hráči za vámi se vás mohou pokusit přehodit, já v takových chvílích hraju metodou všechno nebo nic – riskuji až do poslední kostky, a buď vyhraju, nebo si píši nulu.
Proč hrát se dvanácti kostkami?
Hra s dvanácti kostkami daleko rychleji odsýpá, a je proto výhodná pro neklidné hráče. Rovněž se při ní stále něco děje, nestane se například, že dvě hry za sebou nehodí nikdo u stolu slušně řečeno ani prd.
Doporučené herní strategie
Z pravidel, která by se nějak lišila pro hru s dvanácti kostkami od té se šesti kostkami, je to vše. Dovolím si vám sem ale napsat i pár osvědčených tipů, který jsem za dobu, kdy hrajeme tuhle upgradovanou verzi, pochytila.
- Nestyďte se vzít si z dvanácti kostek jen jednu. Občas vám kostky nepřejí, a než si vzít například sedm kostek, ze kterých mi „kápne“ jen necelých tisíc bodů, to už si být vámi vezmu jen stovku v jedné kostce a házím s jedenácti zbývajícími, kde mi může hned v dalším bodu padnout dva tisíce ve čtyřech jedničkách. Občas se to vyplatí, občas ne. Takový postup jsme si překřtili na „piplačku“.
- Buďte dvakrát tak pozorní. I ve hře se šesti kostkami můžete přehlédnout postupku. Ve dvanácti kostkách toho ale můžete přehlédnout mnohem víc. Tak třeba trojky. Když se vám zdá, že jich máte nějak podezřele moc, přepočítejte si je! Pět trojek už dělá 1 200 bodů, tedy jako tři šestky, a to není vůbec zlé. Stejně tak nenáviděné dvojky se ve větším počtu stávají vítanou součástí hry. Jednou se mi jich povedlo hodit šest, což dělá 1 600 bodů, a kdo jsem, abych tím pohrdala!
- Nikdy neztrácejte naději. Při hře s dvanácti kostkami je víc než když jindy pravděpodobné, že hráče, který dosáhl 20 000, přehodíte. Moje babička jednou hru ukončila ve chvíli, kdy hodila přes deset tisíc. A to jí proto, že měla sama na kontě deset tisíc, nikdo za hrozbu nepovažoval.
- Připravte se na rychlou hru. Asi budu znít jako mistr Shifu z Kung-fu panda filmů, ale naslouchejte kostkám. Nalaďte se na stejnou vlnu! Když vašemu protihráči dvakrát po sobě padají až podezřele vysoká čísla, berte i to málo, co padlo vám. Je dost možné, že v dalším tahu už bude někdo z vašich spoluhráčů finišovat. Jindy si zase můžete dát na čas a brát nulu třeba třikrát za sebou, protože stačí jediný hod, a jste ve vedení.
SOUTĚŽ
I když píši především knižním blog, vyčítám si, že tak málo píšu o stolních hrách. Na každý ze tří článků, které jsem tu zatím uveřejnila, mi vždy přišla moc pěkná odezva, a proto jsem si řekla, že když už tu píši o speciální verzi, jak hrát kostky, udělám to ještě speciálnější: vyhlašuji doslova a do písmene kostkovou soutěž.
- Pokud mi do komentáře pod tento článek napíšete, jaké číslo dostaneme, sečteme-li všechna čísla na jedné hrací kostce (to znamená 1+2+3+4+5+6) a přihlásíte se k odběru novinek (díky tomu mi vás systém blogu zapíše do databáze, a já tak budu moci dohledat váš e-mail, abych vás v případě výhry kontaktovala + budete upozorněni, když zveřejním na blogu nový článek), můžete vyhrát jednu sadu šesti hracích kostek, a knížku Poslední aristokratka od Evžena Bočka. Tu jsem vybrala, protože se odehrává na hradě Kostka. Já sama jí nemám přečtenou, ale čtenářské recenze jsou velmi pozitivní, proto věřím, že se vám trefím do vkusu.
Soutěž končí 20. června.
Narážka na Kung-fu pandu se mi líbí, pojďme proto tento článeček ukončit v jejím stylu. Přiložme pěst pravé ruky do dlaně levé ruky, pokloňme se. Přijde mi to málo dramatické, tak u toho prosím vyluďte nějaké bojové heknutí, děkuji pěkně. A teď… Nechť promluví kostky!