V článku o knihách americké spisovatelky Taylor Jenkins Reid jsem se dotkla pojmu, který je především v americkém literárním světě nechvalně proslulý. Řeč je o Reese’s book club neboli Knižním klubu Reese Witherspoone. Reese jistě mnoho z vás zná jako herečku, jejíž nejslavnějším filmem je komedie Pravá blondýnka. Reese se ale věnuje i produkci filmů a podnikání – mimo jiné právě v knižní sféře. Dnes se podíváme na to, proč je Reese na americké literární scéně tak známá, a co vůbec její knižní klub představuje. Protože to není „jen“ prostředek, jak se miláček fanoušků Reese dělí o své knižní dojmy.
Reesin knižní klub je především marketingová značka, která zvyšuje prodeje vybraných knih. Herečka ho provozuje pod mediální společností Hello sunshine, jíž je spoluzakladatelkou, a každý měsíc doporučí jednu knihu z nejrůznějších žánrů. Knížka dostane nálepku „Reese’s book club picks“, která je u mnohých čtenářů vnímána jako záruka kvality. A když říkám nálepku, myslím tím opravdovou nálepku – to kulaté kolečko, která je součástí obálky, a protože se nedá sloupnout a narušuje svou existencí krásnou obálku, nemají jí esteticky založení čtenáři zrovna v lásce. Na českých knihách jsem nálepku „doporučeno knižním klubem Reese Witherspoonové“ ještě neviděla, ale jde o ty samé, jako jsou s logem společnosti Netflix například na knižní sérii Bridgertonovi se seriálovou obálkou (pokud stále nevíte, co mám na mysli, neboť mi přijde, že se vyjadřuji jako Čech na orientálním tržišti, koukněte na přiložené obrázky).
Knížky by údajně měla vybírat sama Reese, ale kdo ví, jak to je. Knižní klub má jak svoje webové stránky, tak Instagram, kde zveřejňuje výběr knihy na další měsíc a nejrůznější příspěvky s nimi – z části to, co dávám na svůj Instagram i já. K mému velkému zklamání se Reese na fotkách neobjevuje moc často, obvykle jen na začátku měsíce spolu s novým knižním doporučením. Já přesto (možná naivně) věřím, že se na nich aspoň podílí. A možná si i nějaké své doporučení občas přečte.
Reese je každopádně od doby založení jejího čtenářského klubu, což bylo v roce 2017, považována za „velkou podporovatelku ženských autorek“ (přímá citace z wikipedie). V tomto titulu nějak nevidím smysl, nepřijde mi, možná se ale pletu, že by ženské spisovatelky měly v dnešním době nějak znevýhodněnou startovní pozici, co se vydání knih týče. Naopak, velká většina beletrie pochází z pera žen. (Ale třeba na poli erotických a romantických knih jsou znevýhodněni spíše muži – kde je podpora mužských erotických autorů? 😀) Samozřejmě jde opět jen o marketing, protože jak svými knižními výběry, tak celou svou „image“ cílí knižní klub jasně na ženy. Na Instagramu Knižního klubu se dokonce píše, že Reese vybírá svá doporučení pouze z per ženských autorek, což mi ve světě, kde jedno kolečko zajistí obrovské prodeje, přijde vlastně jako diskriminace knih, které napsali muži. Přiznám se, že jsem na tyhle fráze vysloveně alergická, protože to zavání jen a pouze pózou, a touhou dát tuto svou pózu najevo okolí. Když už musíme něco podporovat, podporujme dobré knihy. Knihy, které mají skvělou zápletku a jsou dobře napsané – ať už je napsal kdokoliv.
Hodně knih, které se objeví ve výběru Reesina knižního klubu, jsou následně zfilmovány – třeba právě Daisy Jones & The Six od Taylor Jenkins Reid, o níž byla řeč na začátku článku. Není to náhoda, o produkci se totiž nestará nikdo jiný než společnost Hello sunshine, pod kterou patří provoz Reese’s book club a Reese jí spoluvlastní. Kdysi jsem na internetu četla, že když Reese vybírá své další „knihy měsíce“, řeší s nakladatelstvími rovnou i výhradní práva na filmové či seriálové adaptace. Nabízí se myšlenka, zda není celý Reesin knižní klub jen nástroj k propagaci filmů a seriálů podle knih z dílny Hello sunshine… Ale vzhledem k tomu, že jejich filmům a seriálům se dostává jen průměrným ohlasům, by to rovněž znamenalo, že tento plán se moc nevyvedl, a tak to je jen má konspirační teorie. 😁
Celý seznam knižních doporučení najdete na webu knižního klubu, nebo i na Databázi knih. Tam seznam není ani zdaleka kompletní, protože v Databázi knih naleznete pouze knihy v češtině nebo slovenštině. A velká část Reesiných doporučení v češtině zatím nevyšla.
A to je Reesin knižní klub v kostce – nástroj, který doporučuje knihy, čímž zvyšuje jejich prodeje, a zároveň se pak stará o jejich filmovou podobu. Zdaleka nejde o každoměsíční setkání v knihovně a diskusi nad knihou, kterou jste spolu se svými knižními přáteli vybrali na tento měsíc.1 Když na to ale nebudeme nahlížet tak cynicky, je to hezká představa: Reese Witherspoonová sedí u sebe doma, a před odchodem na plac anebo předávání nějakých cen zběsile dočítá knížku, protože je velmi napínavá a nevydržela by se celý večer usmívat do kamer či se snad soustředit na svůj herecký výkon, pokud nebude vědět, jak to celé dopadne.
- Nutností jsou samozřejmě buchty, které čtenáři napekli doma, a sem přinesli v platové dóze. Zbožňuji klišé užívané jak v knihách a seriálech, tak určitě i v běžném životě, kdy knižní klub představuje zástěrku ke sdělení drbů a pochutnání si na kávě a zákusku. ↩︎