V minulém příspěvku jsem vás naučila hru v kostky. Dnes mám pro vás jeden pěkně uzrálý banán, který vás dokáže zabavit na hodiny a hodiny.
Řeč je o hře Bananagrams, kterou tvoří 144 písmen ve stylovém obalu, připomínající banán. Není tedy žádný problém si jej přibalit s sebou na výlet nebo dovolenou. Při hře si procvičíte slovní zásobu a potrénujete mozek, ale velmi zábavnou a nenásilnou formou (tedy k násilí může dojít, pokud spoluhráč už asi šestkrát zahlásil písmeno a vy si naberete G, F a Ů – tuto frustraci pochopíte, jen co se dočtete na konec tohoto článku).
Hra je až pro 8 hráčů a doporučený věk je 7 a více let.
Příprava hry
Hru si připravíte tak, že všechna písmena otočíte lícem dolů. (Můj spoluhráč tuto činnost nenávidí a vždycky spřádá plány na sestrojení automatické obracečky písmenek.) V pravidlech stojí, že se takto otočená písmenka nazývají Zásoba, budu to tedy dodržovat.
Nyní si naberte ze Zásoby následující počet písmen, který se liší podle počtu hráčů.
Při 2-4 hráčích si každý hráč vezme 21 písmen.
Při 5-6 hráčích si každý hráč vezme 15 písmen.
Při 7-8 hráčích si každý hráč vezme 11 písmen.
Průběh hry
Jakmile si hru odstartujete, pokusíte se co nejrychleji ze své zásoby složit slova do křížovky typické třeba pro Scrabble. Křížovku můžete kdykoliv během hry přeskládat. Klidně jí celou rozeberte, nebo jen odeberte předpony a přípony, nebo zrušte jedno dlouhé slovo a použijte ho na stavbu tří kratších.
TIP: Křížovku začínejte skládat s dostatečným prostorem okolo, ať vás pak o vítězství nepřipraví to, že vám dojde místo na stole. Já mám na neodhadnutí dostatečného prostoru talent a nejednou jsem celou křížovku musela přesouvat.
Povolena jsou všechna česká spisovná slova a dají-li se skloňovat, jsou povoleny i jejich tvary. Ovšem s výjimkou vlastních jmen, zkratek a citoslovce. Je ale jen na vaší skupině hráčů, jaká pravidla si nastavíte. Hrajete-li s dětmi, bude pro ně nejsnadnější skládat „Jana“ a další vlastní jména. Dobré je pracovat i s předponami NE-, VY-, NEJNE- atd.
Zásoba neobsahuje písmeno Ch na jedné kostičce, musíte si jej tedy vytvořit ze dvou kostiček C a H.
Hra ale není jen takhle jednoduchá. Jakmile první hráč využije do své křížovky všechna svá písmena, zahlásí „PÍSMENO!“ a všichni hráči si musí vylosovat další kostičku s písmenkem ze Zásoby. Jakmile hráč zakomponuje i nově nabyté písmeno, hlásí opět „PÍSMENO!“ a situace se opakuje. Takhle to jde po celou hru, dokud je dost kostiček v Zásobě.
Pokud si vylosujete písmeno, které nejste schopni nikde využít, můžete si ho vyměnit. Platí pravidlo 1 za 3. Vrátíte do Zásoby jedno písmeno a naberete si místo něj tři další.
Toto je základní postup při hře, existují ale další tři vtipně pojmenované variace s lehce upravenými pravidly.
Zrající banány
Když máte fůru času, sáhněte po svém banánovém pouzdře a zahrajte si tuto verzi hry. Všechna písmena umístěte rovným dílem mezi hráče, Zásoba tedy neexistuje, písmena si nedobíráte a neměníte. Snažíte se využít všechna písmena, ale pokud se nenajde ani jeden hráč, kterému by se to podařilo, vítězí ten s nejdelším slovem.
Dám vám tu inspiraci na nejdelší české slovo: NEJZDEVĚTADEVADESÁTERONÁSOBITELNĚJŠÍHO. Uf, jazyk se mi zamotá už když se to snažím vyslovit! Tohle slovíčko má 38 písmen, o jedno písmeno pozadu je slovo NEJNEZPRAVDĚPODOBNOSTŇOVÁVATELNĚJŠÍHO. Já si až do nedávna myslela, že nejdelším českým slovem je NEJNEOBHOSPODÁŘOVÁVATELNĚJŠÍHO, ale to má pouhých 30 písmen.
Banány v kavárně
Když jsem byla malá, chodili jsme s rodinou do restaurace, která dětem ukracovala čekání na jídlo omalovánkami. Když jsme starší, nikdo nám nic takového nenabídne a tak si musíme nosit svá písmenka v banánu! Zatímco čekáte v kavárně na banán v čokoládě, naberte si 21 písmen. Můžete si písmena vyměňovat stylem 1 za 3, ale zvolání „PÍSMENO!“ tu neplatí. Zvítězí ten, kdo všechna svá písmena poskládá do křížovky, na to, co zbývá v Zásobě se nebere ohled.
Sólo banán
Sólo banán je pro ty, kteří se chtějí „na tajňačku“ procvičit ve hře s písmenky a porazit tak všechny Bananagramové hráče na světě. Anebo pro ty, kteří zrovna nemají po ruce spoluhráče. Vylosujte si obvyklých 21 písmen a zkuste z nich poskládat co nejmenší počet slov. Můžete si taky nastavit časomíru a vyzkoušet, za jak dlouhou dobu se vám podaří všechna písmena zužitkovat.
Zaujala vás tato hra? Já jí hraju moc ráda, nejenže se odreaguju, ale trochu si procvičím češtinu. Jak vidíte na fotkách, s přicházející zimou a rychlým stmíváním se, jsme si doma zavedli tradici večerní hry při svíčkách. Svůj banán si pořídíte třeba zde.
Na závěr článku mám pro vás banánovou haiku: