Když vyrazil cambridgeský profesor latiny a staré řečtiny, jistý pan Colin Dexter, na dovolenou do Walesu, nikoho by nenapadlo, že tam napíše detektivní román. Psal se rok 1975 když vyšla kniha Poslední autobus do Woodstucku, která představila nesmírně inteligentního a svérázného vyšetřovatele, nyní již legendární postavu britské krimi, inspektora Morse.
Protože Poslední autobus do Woodstucku se těšil ohromné popularitě, Dexter se brzy pustil do vymýšlení a psaní dalšího případu pro svého hlavního hrdinu. Nakonec z toho vzniklo 13 knih, které jsou právem považovány za jedny z nejlepších klasických britských detektivek, na které můžete narazit. Na motivy těchto knih vznikly seriály Inspektor Morse z roku 1987, který je rovněž velmi populární, a navíc skvěle natočený a obsazený, a Endeavour z roku 2012, který nadělal v českých končinách tak trochu zmatek. Ale i když nadělal zmatek, který bych se ráda pokusila dnes trochu vysvětlit, je to stále můj nejoblíbenější seriál. Než se ale pustím do uvádění věcí na pravou míru, pojďme si nejprve říct, kdo to ten Morse vůbec je.
Endeavour Morse je postarší policista žijící v Oxfordu. Až moc kouří a pije, ale jeho láska k pivu je silnější než jakékoliv lékařské doporučení. Také rád poslouchá operu, čte knihy a luští křížovky s nejvyšší obtížností. A občas je to trochu bručoun – o tom by vám mohl vyprávěn seržant Lewis, který je Morsovou pravou rukou.
Morse zásadně neužívá své křestní jméno. Čtenáři až do dvanáctého dílu netušili, jak zní, teprve tam je odhaleno (kdyby vám připadalo to jméno nějaké povědomé, jmenuje se tak loď kapitána Cooka, britského cestovatele). Morse občas napůl v žertu prohodí, že jeho křestní je inspektor. Už z dálky ho poznáte podle jeho auta. Červený jaguár (model jaguar mark II.) se stal jeho poznávacím znamením.
Když byl malý, jeho rodiče se rozvedli a matka brzy poté zemřela. Jeho otec byl taxikář, a když se podruhé oženil, narodila se Morsovi sestřička Joyce. Se svou nevlastní matkou Morse nikdy nevycházel, ale sestřičku měl rád.
Morse se nikdy neoženil, i když se zamiloval nespočetněkrát. Povětšinou to byla nešťastná láska a párkrát se mu i stalo, že svou vyvolenou nakonec za nějakou vraždu zatkl. Studoval na Oxfordu (kde jinde, že?). Vysokou školu nedokončil, a mnoho jeho spolužáků i profesorů říká, jaká je to škoda. Prý měl šanci získat červený diplom. Poté nastoupil na vojnu, kde sloužil u spojařů, a po skončení války nastoupil k policii.
O Morsově talentu a inteligenci netřeba pochybovat. I on sám o nich dobře ví, a často je frustrován, že v policejních sborech jimi jenom mrhá. Na postup v kariérním žebříčku ale nemá dost ambicí. Jeho kolegové o něm často říkají, že je špatný policista, ale velmi dobrý detektiv.
Dexter do osobnosti inspektora Morse vložil mnohé ze sebe: svou zálibu v pivu, křížovkách, ale i své zdravotní problémy v podobě cukrovky. Viděla jsem dokonce i články, které tvrdí, že žádná literární postava není tolik podobná svému autorovi, jako Morse Dexterovi. V Dexterově stylu psaní se zračí jeho intelekt a inteligence, které předal i Morsovi. Na rozdíl od mnoha dnešních spisovatelů, jejichž detektivové přežívají všemožné pády s autem ze skály, se Dexter nebál nechat Morse zemřít. Stane se tak v třinácté, tedy poslední knize, a vymstí se mu jeho „dobrý sluha, ale špatný pán“, alkohol.
Po vydání třinácté knihy Dexter prohlásil, že málokterý člověk po sedmdesátce podává dobrý výkon – mluvil o Morsovi, i o sobě. Když přemýšlel, jak skončí sérii, měl několik možností: Morse se ožení (což bychom mu všichni moc přáli), odejde do důchodu, nebo zemře. I když to pro něj bylo, jako by zemřela část jeho samého. Tenkrát řekl něco, co podle mě skvěle dokazuje, jak svou literární postavu miloval.
„Je mi přirozeně líto, že se musím rozloučit s melancholickým, citlivým, zranitelným, nezávislým, nevděčným, podlým Morseem. Žije se mnou už více než čtvrt století.“
K Morsovu první kroku mimo stránky knih došlo v roce 1985, kdy byl Poslední autobus do Woodstucku zadaptován do podoby rozhlasové hry. Pak ale přišlo něco, co Morse i Dextera vystřelilo do výšin. Seriál Inspektor Morse.
Když v roce 1987 vtrhl Morse na televizní obrazovky, okamžitě začal trhat rekordy ve sledovanosti. Má celkem tři série, které tvoří třiatřicet dílů, a každá z těchto dvou hodinových epizod přináší jeden Morseův případ. Diváci byli unešení! Chtěli víc Morse, a tak i ti, kteří běžně nečetli, začali číst knihy, podle kterých byl seriál natočen. Po uvedení seriálu čísla prodeje knih ohromně stoupla (i když už předtím byla vysoká). Role inspektora Morse se brilantně zhostil John Thaw. Jeho nejznámější role jsou právě Morse, nebo inspektor Reegan ze seriálu The Sweeney, a seržanta Lewise si zahrál Kevin Whately.
Jako každá televizní adaptace, ani Inspektor Morse se neobešel bez pár změn v předloze. Tou největší je pravděpodobně seržant Lewis, který je tu výrazně omlazen, a připraven o své velšské kořeny. Colin Dexter ale tvrdí, že seriálový Lewis je ještě lepší než ten původní. Pak můžeme hovořit také o samotné Morsově smrti, která je v seriálu způsobena „pouze“ pitím, a ne cukrovkou v důsledku pití. Jinak seriál s knihami nádherně kooperuje. (Abych se přiznala, vždy, když čtu v knihách něco, co jsem viděla v seriálu, culím se jako měsíček na hnoji.)
Colin Dexter se na seriálu také podílel. I když přímo nenapsal scénář, byl s ním často konzultován, a navíc se objevil v třiceti epizodách z třiceti tří v malých či komparzních rolích. Herci, především pak John Thaw, k němu vzhlíželi. Zatímco se točil seriál, stále ještě vycházely poslední díly knih. John Thaw se v roce 1999, když v originále vyšla kniha Den pokání ve které Morse zemře, nechal slyšet, že „je mu to nemírně líto, ale když Colin Dexter řekne, že je Morse mrtvý, tak se tak stane“. Také se zapřísáhl, že jakmile Morse zemře i v Inspektoru Morsovi, už ho nikde nebude hrát. A tak se také stalo. Krátce předtím než v roce 2002 John Thaw zemřel jej diváci zvolili za nejpopulárnějšího britského herce. Thawovi bylo pouhých šedesát let. Dexter si zoufal, jaká tragédie to je, že ho přežil o patnáct let.
Seriál Inspektor Morse byl v roce 2018 zvolen tou nejlepší britskou kriminálkou vůbec. Cykly Slečna Marplová z let 1984-1992, a Hercuile Poirot s Davidem Suchatem, který se vysílal v letech 1989-2013, skončily až na sedmém a osmém místě. Ceny ale nesbírali jen herci, seriál nebo samotný autor. V roce 2020 vyhrál Morsův seriálový červený jaguár cenu za nejoblíbenější automobil z britských televizních pořadů všemožného stáří a žánrů. (Více v tomto článku.)
Co se týče mého názoru na tento seriál, nedokážu hovořit jinak než v superlativech. Miluji klasické detektivky, ať v knižní nebo televizní podobě, a ty britské mají v mém srdci obzvlášť velké místo. Inspektor Morse je tu zobrazen jednoznačně dokonale. Snad ale proto, že jsem první viděla seriál Endeavour, pak četla knihy a až pak zhlédla jejich adaptaci, najdou se klasické kriminálky, které mám radši. Jako například zmiňovaný Endeavour, kterému se budu věnovat již za okamžik.
Ještě předtím totiž musím zmínit, že po skončení Inspektora Morse v roce 2000 vznikl ještě spin-off Lewis (spin-off je podle všeho něco jako velmi volné pokračování daného seriálu). Ten jsem neviděla, proto vám na něj nemohu říct svůj názor, ale obecně se ví, že vypráví o Morsově někdejším „pomocníkovi“ Robbiem Lewisovi, který se vypracoval až na inspektora. Lewise hraje, stejně jako v Inspektoru Morsovi, Kevin Whately. Objeví se tu i několik tváří z Inspektora Morse, například Clare Holmanová jako patoložka Laura Hobsová. Seriál skončil po deváté řadě, protože Whitakely došel k názoru, že Lewis už toho zažil dost. Počet epizod je symbolicky shodný s Inspektorem Morsem, tedy třiatřicet.
Inspektoru Morsovi vděčíme ale nejen za to očividné. Po úspěchu, jaký zaznamenal, se televizní producenti jali hledat další klasická krimi díla, která by mohli přetvořit do seriálové podoby. Díky Morsovi tak byly objeveny romány Caroline Grahamové, o kterých jste již jistě slyšeli pod názvem Vraždy v Midsomeru, nebo série knih od Alana Huntera o vyšetřovateli jménem George Gentley (ten mimochodem také zbožňuji, a ráda o něm i v budoucnu něco napíšu, bude-li zájem).
Okolo roku 2012 byla stále větší poptávka diváků a čtenářů inspektora Morse, kterou se rozhodli vyslyšet televizní producenti. Poprosili Colina Dextera (v té době již vyznamenaného Řádem britského impéria, tudíž sira) zda by znovu nenapsal něco o Morsovi. A protože Dexter nechtěl Morse jako takového vzkřísit, rozhodl se, že se s ním vrátí do minulosti. Díky tomu jsem se s Morsem poprvé setkala.
Seriál Endeavour u nás občas vysílá Prima krimi, nebo také Epic Drama, můj nejoblíbenější televizní kanál plný především historických detektivek, ale i historických dramat jako Poldark, nebo rodinného seriálu Všechny velké a malé bytosti natočeného podle knih Jamese Heriota. Díky Endeavourovi máme šanci poznat velkého inspektora Morse z úplně jiného úhlu pohledu. Je stejně inteligentní, ale i mladý, nezkušený, a v mnoha věcech naivní.
Pilotní epizoda se odehrává v roce 1965, a představuje konstábla Morse, který se právě chystá skončit u policie. Pak se ale ztratí mladá dívka a mnoho policistů z menších měst je povoláno do Oxfordu, aby ji pomohli hledat. Mezi nimi samozřejmě i Morse. Návrat do Oxfordu pro něj není nijak snadný, přeci jen školu před lety nedokončil (tenkrát přišel o stipendium a rodiče, příslušníci dělnické třídy, mu nemohli zaplatit školné). Mladý Morse se díky tomu setká s šéfinspektorem Fredem Thursdayem, který v něm vidí inteligentní mladíka a bere ho pod svá křídla. Morse na konci zhruba dvou hodinové epizody u policie samozřejmě zůstává. Nejen u policie, ale i v Oxfordu.
Na konci pilotní epizody, po které následovalo devět sérií, je pocta věnovaná Inspektoru Morsovi. Mladý Morse, kterého hraje Shawn Evans, se podívá do zpětného zrcátka, ale nevidí svůj odraz, vidí odraz Johna Thawa, svého staršího já. Pokaždé mi to vžene slzy do očí.
Narážek na knihy a seriál z roku 1987, nebo to nazývejme poctami, je v Endeavourovi kupa. Konstáblem tu je Jim Strange, kterého čtenáři Dexterových knih nebo Inspektora Morse znají jako superintendanta Strange. Morse a Strange se stali životními přáteli, a Strange byl i u Morsovi smrti. Pak podle jeho pokynů tlumočí jeho poslední slova, která zní: „Poděkuj za mě Lewisovi.“
V tomto prequelovém seriálu je více užíváno Morsovo křestní jméno, ale to jen kvůli jeho nadřízeným. On sám ho neprozrazuje na potkání. V prvním díle třetí řady se odehraje i slavná scéna z dvanácté knihy, kdy se čtenáři dozvěděli, že Morsovo křestní začíná na E. Při sledování Endeavoura jsem se také dozvěděla, že Morse dříve nepil (po nástupu do Oxfordu statečně odolával pozvání „na jedno“ od kolegů zhruba půl epizody), nebo odkud pocházejí některé jeho zdravotní indispozici, jako jeho zhoršený sluch, či občasné kulhání.
Celým seriálem provází Morsova milovaná opera. Já jsem si tu dokonce našla několik skladeb, které se mi tak zalíbily, že je často a opakovaně poslouchám. To je i jeden z důvodů, proč je Endeavour můj nejoblíbenější seriál: spanilý Oxford, klasická hudba a vraždy – co víc chtít!
Endeavour se vysílal v letech 2012-2023, a na žebříčku nejlepších britských krimi pořadů, kterému vládne Inspektor Morse, se umístil na čtvrtém místě. Nesetkal se zcela pozitivními ohlasy, někteří příznivci knižního a původního seriálového Morse spínají ruce a ptají se, zda je producentům vůbec něco svaté. A já je chápu, protože pokud bych jako první objevila knihy a Inspektora Morse z roku 1987, dost možná bych k nim také patřila.
A teď k tomu všeobecnému zmatku, do kterého jsem na chvíli spadla také. Dexterovi knihy a seriál z roku 1987 se v České republice netěší tak obrovské popularitě, jako v Británii. Projevuje se to například tak, že knihy o Morsovi seženete už jen v antikvariátech. A tak, když čeští diváci poprvé viděli Endeavoura, vůbec netušili, že v něm jsou nějaké narážky, a na co. Vznikají tak nedorozumění, jak vůbec Endeavour zapadá do Dexterovy tvorby. Třeba má babička byla velmi zmatená, když v Posledním autobusu do Woodstucku objevila místo svého oblíbeného naivního mladíka starého bručouna, a divila se, proč tam není Thursday. Tak si to pojďme jen rychle ujasnit:
- Jakákoliv forma obsahu – knižní, seriálová, rozhlasová apod. – kde se objeví Morse, vychází z knih Colina Dextera.
- Do češtiny bylo přeloženo všech třináct románů o inspektoru Morsovi a jedna povídková kniha.
- Nejpřesnější kopií těchto knih je seriál Inspektor Morse z roku 1987.
- V seriálu Lewis se neobjevuje inspektor Morse, zobrazuje pravou ruku knižního inspektora Morse, seržanta Lewise, po Morsově smrti, kdy získal hodnost inspektora.
- Seriál Endeavour popisuje Morsovy začátky u policie, když byl ještě konstábl. To, co sledujete v seriálu, nemá knižní podobu.
- V rozhlase se Morse objevil kromě již zmiňovaného roku 1985 i v roce 1990 v podobě příležitostného třídílného seriálů.
- V roce 2010 se objevila divadelní hra Inspektor Morse, kterou má na svědomí autorka čtyř scénářů k seriálu Inspektor Morse.1
To jsou podle mě všechny praktické a nezáživné teoretické informace, které by vás ohledně postavy inspektora Morse mohli mást. Kdo by chtěl trochu více odborné hatmatilky, může se podívat na tuto bakalářskou práci, která má jako téma inspektora Morse. O něco zajímavější je ale ta praktická část, kdy se pustíte do jejich čtení/sledování.
Colin Dexter je považován za autora, jehož tvorba měla největší dopad na produkci detektivní beletrie. Psal opravdu velmi chytlavě, vymýšlel nesmírně důmyslné zápletky a právem je řazen mezi klasiky svého žánru. Celé jeho jméno zní Norman Colin Dexter a narodil se ve Stamfordu. První román mu vyšel, když mu bylo 42 letech. Celý život měl zhoršený sluch a v pozdějších letech bojoval s cukrovkou. V roce 1965 se oženil s Dorothy Cooperovou, se kterou měl dceru a syna. Do Oxfordu se spolu přestěhovali na penzi, a v Oxfordu, ve svém domě v roce 2017 tento velký muž zemřel. Bylo mu 86 let. Pro mnohé je ztělesněním britské detektivky. Jednoznačně je ale legendou, která vyplodila další legendu, tedy Morse. Navždy mu budu vděčná za odkaz, jaký nám tu zanechal.
„Ještě jste mi neřekl, co si myslíte o tom Owensovi – o tom bezprostředním sousedovi mrtvé.“
„Smrt je vždycky bezprostřední soused,“ řekl Morse pochmurně. „Ale nenechte se tím ovlivnit v řízení, Lewisi!“
- Lewise zde hrál Lee Ingleby, jehož další role byl seržant Bachus z George Gentlyho – jak již víme, tento seriál byl natočen díky úspěchu Inspektora Morse ↩︎