Kdo by neznal Jumanji, film o stejnojmenné deskové hře, která nabízí živější prožitek, než je hráčům milé. Snad jen ti, kteří právě strávili bůhví kolik let v džungli, o něm neslyšeli! Možná jsou ale mezi vámi tací, kteří znají Jumanji jen ve spojení s Dwaynem Johnsonem a Kevinem Hartem. To je velká chyba, protože i když jsou doktor Hořan Bravestone, Myš Finbar, Ruby Roundhousová a Shelly Oberon neskutečně vtipní, film z roku 1995 je ještě o něco lepší.
O čem je film Jumanji?
V roce 1969 objevil dvanáctiletý Alan Parish prastarou hru jménem Jumanji. Společně se svou kamarádkou Sárou se rozhodnou si jí zahrát, ovšem už od začátku cítí, že to nebyl nejlepší nápad. Figurky se sami posunují a nejdou sejmout z herní desky, skoro jako by si hra žila vlastním životem. Vyděšená Sára je svědkem toho, jak je po svém tahu Alan vtažen do hry. V panice utíká domů, a čeká jí život plný návštěv terapeutů a nálepka bláznivky.
O šestadvacet let později se do Parishova domu stěhují sourozenci Judy a Peter spolu se svou tetou Norou, která jim nahrazuje zesnulé rodiče. Od první chvíle, kdy do domu vstoupili, slýchají z půdy podivné dunění. Když jej následují, nachází velmi zaprášenou, a velmi starou hru. Tak moc starou, že už dejme tomu v roce 1969 byla stará. Judy a Peter se rozhodnou si jí zahrát. Po prvních hodech kostkou se tak tak ubrání obřím moskytům a tlupě opic. Kde se tam probůh vzali?! A co teprve ten zarostlý divoch! Děti nevěří svým očím, když se jim představí jako Alan Parish, chlapec, který bydlel zde v domě před nimi, a který se jedné noci ztratil a nikdy nebyl nalezen. Alan je zdrcen, když zjistí, že jeho rodiče jsou už dávno mrtví, ale hra na to nebere ohledy. Jakmile ji jednou začnete hrát, musíte jí dohrát.
Ve hře jsou čtyři figurky, ale u hrací desky stojí jen tři lidé. Alan s dětmi musí k hraní přesvědčit i Sáru, která kdysi začala hrát s Alanem, a která si z jeho zmizení odnesla trauma. S každým dalším hodem se objevují stále nebezpečnější výzvy v podobě divokých zvířat, přírodních úkazů i lovce odhodlaného je zabít, neučiní-li tak něco před ním. Je čím dál důležitější, aby Judy, Peter, Alan a Sára hru vyhráli. Svět jinak už nikdy nebude takový, jaký ho znali.
Když jsem tento dobrodružný komediální film viděla poprvé, nemohla jsem se ho nabažit. V následujících dnech jsem ho viděla snad pětkrát, a stále jsem neměla dost. Moje láska k Jumanji se nezmírnila ani po letech, naopak ještě vzrostla, když šlo v roce 2017 do kin Jumanji: Vítejte v džungli plné odkazů na původní film. Bylo nevyhnutelné, aby se u mě doma neoctla desková hra, která je filmem inspirovaná.
Jumanji je semikooperativní hra z dílny Spin Masteru. V češtině seženete hned několik vydání. To úplně nejstarší, je z roku 2018, a právě o něm je dnes řeč. Je naprosto úžasně graficky zpracované, od krabice po herní desku. Řekla bych, že hezčí být ani nemůže, to bych ale lhala. Na světě už je totiž nové vydání, které se od toho z roku 2018 liší nejen ještě krásnějším vzhledem, ale i odlišnými pravidly a novými rozšířeními. Vzhledově nejskvostnější je ale jednoznačně „dřevěná edice“. Hrací plocha se nachází v dřevěné krabičce, podobné té filmové! 1
Jumanji je velmi nenáročná hra, při níž je třeba více štěstí než přemýšlení. Řekla bych, že je to dokonce velmi banální hra. Funguje de facto na stejném principu jako film. Hodíte kostkou, přečtete si, co vám tento tah přináší, a pak se jej snažíte přežít. Jak už bylo zmíněno, jde o semikooperativní hru, což znamená, že hráči většinu času spolupracují, ale vítěz je jen jeden.
Než se pustíme do shrnutí pravidel, pojďme si ještě říct, jaký sortiment v krabici naleznete. Hra je pro 2-4 hráče, najdete tu proto čtyři herní figurky ve čtyřech barvách. Dále figurku nosorožce, která je velmi nepříjemnou součástí hry, a pět kostek: jednu číselnou, a čtyři osmistěnné „kostky záchrany“. Vše, co jsem dosud jmenovala, je graficky moc hezky zpracované, stejně jako třicet „karet nebezpečí“, které spolu s dekodérem, přesýpacími hodinami a herní deskou uzavírají tento výčet.
Příprava hry
Do středu herní desky vložíme kulaté políčko, které hráče vyzívá, aby zakřičeli: „Jumanji!“. Pro budoucí popis pravidel není na škodu, když si představíme jednotlivé části herní desky. Levé křídlo tvoří takzvanou „oblast zkázy“, a na jejím vrcholu, na obrázku nosorožce, je „domeček“ pro figurku nosorožce. Tam vyčkává, než přijde čas, aby vám zničil šance na vítězství. Při pohledu doprava náš zrak spočine na barevných dráhách, která musíte se svou figurkou ve stejné barvě celé projít. Na pravém křídle se nachází místo pro balíček karet, i místo pro jejich následné odkládání.
Karty a nosorožec se umístí na svá místa, a každý hráč dostane jednu kostku záchrany. Číselná kostka a přesýpací hodiny jsou pro všechny hráče společné.
Cíl hry
Cílem hry je dostat se jako první do středu hrací desky. A to dříve, než bude celá oblast zkázy zaplněná kartičkami.
Průběh hry
Jako první hraje se svou figurkou ten, kdo navrhl, abyste si Jumanji zahráli (tento post zastávám zpravidla já). Vaším prvním krokem poté je hod číselnou kostkou, a posun o daný počet polí. Na následujících tazích závisí skutečnost, na jakém políčku jste skončili.
Prázdné políčko
Skončíte-li na prázdném políčku, vezmete si kartičku, kterou pomocí dekodéru přečtete. Na kartičce se nachází říkanka a obrázek živočicha, či přírodního jevu, se kterým máte dočinění. Hráči se setkávají se stejnými nástrahy jako hrdinové filmu, a říkanka je vždy takřka totožná s tou filmovou. Úžasné, že? Jako bychom opravdu hráli Jumanji! Pro hru je ale nejdůležitější obrázek symbolu, který se nachází i na kostkách záchrany. V pravém rohu je číslo, kterého si všímejte jen pokud v následující činnosti neuspějete.
Vaši spoluhráči si vezmou do rukou kostky záchrany, a snaží se, aby jim padl stejný symbol jako je na vaší kartě. Vy v tomto případě neházíte! Jejich snažení trvá, dokud se nepřesypou všechna zrnka v přesýpacích hodinách. Pokud vaši spoluhráči uspějí, odložíte kartu na místo k tomu určené, a je na řadě další hráč. Obrázek přesýpacích hodin na vínovém pozadí je žolík. Pokud neuspějí, odkládáte kartu do oblasti zkázy. Vy se následně přesouváte dozadu o tolik políček, kolik je uvedeno na kartičce vpravo.
Pokud vám štěstí nebude přát často a oblast zkázy se zcela zaplní, hra končí neúspěchem a všichni jste prohráli.
Políčko „čekejte na 5 nebo 8“
Dostanete-li se na toto herní pole, nacházíte se ve stejné situaci, jako dvanáctiletý Alan Parish těsně předtím, než ho hra uvěznila uvnitř sebe. V tomto případě bere hráč po vaší levici do ruky číselnou kostku a hází. Pokud hodí 5 nebo 8, jste za vodou! Zůstáváte na svém místě a váš tah končí. V opačném případě, tedy pokud padne cokoliv kromě pětky nebo osmičky, se posouváte o jedno pole vzad. Číselnou kostkou hází další hráč sedící po směru hodinových ručiček. Dokud nepadne 5 nebo 8, posouváte se vzad. Teprve až jedno z těchto čísel padne váš tah končí.
Políčko Džungle
Džungle je velmi speciální políčko. Je označeno červeným kruhem a na trase ve vaší barvě se nachází celkem dvakrát. Sdílíte je spolu s hráčem po vaší levici a pravici (dávejte si proto pozor, abyste se po uniknutí z oblasti džungle vydali po správné barvě). Dostanete-li se sem, vezmete si kartu, přečtete zadání, a všichni přítomní hráči, včetně vás, berou do rukou kostky záchrany. A začíná boj s časem!
Pokud v časovém limitu všem padne stejný symbol, jako je na kartičce, všichni se posouvají dopředu o počet polí v pravém rohu kartičky. Použitá karta se odloží vpravo na vyznačené místo, a váš tah je u konce. Pokud se vám to ovšem nepodaří, odkládáte kartičku do oblasti zkázy. A tak pořád dokola, dokud se oblast zkázy nezaplní nebo nepadne všem stejný symbol. Nezapomeňte, že symbol přesýpacích hodin na vínovém pozadí na kostkách záchrany je žolík.
Políčko nosorožce
Políčko, na kterém je vyobrazen nosorožec, značí velmi nepříjemný budoucí vývoj. Ten, kdo na něj stoupne rozhoduje, před jakého spoluhráče postaví nosorožčí figurku (nepříjemné je to v tom, že často můžete být tím, kdo „schytá nosorožce“ právě vy).
Hráč, který má tu čest těšit se z nosorožcovy přítomnosti, musí při svém hodu hodit sudé číslo, aby se jej zbavil. Pokud se mu to povede, vrací nosorožce do domečku, posune se o daný počet políček a řídí se pokyny pole, na kterém stojí. Pokud mu ale padne liché číslo, zůstává stát na políčku, kde se právě nachází, a řídí se jeho pokyny. Pokud budete mít – dámy prominou – sakra smůlu, můžete na tomto políčku stát několik kol.
Pokud jste nosorožce dosud neměli rádi, nyní ho budete nenávidět: musíte-li se posunout směrem vzad, nosorožec putuje s vámi. Dokud nepadne sudé číslo, nepustí vás vpřed!
A vítězem se stává…
Hráč, který se o přesný počet políček dostane do středu herní desky a zakřičí „Jumanji!“, právě zachránil tetu Noru od infarktu, který by jí jistě hrozil, pokud by dům spatřila ve stavu, v jakém se jen může dům po monzunovém období probíhajícím uvnitř něj nacházet.
Jak jistě víte, o přesný počet políček znamená jednu velmi otravnou záležitost: stojíte-li dvě pole před středem herní desky, čekáte, než vám na číselné kostce padne číslo tři. Jedno pole, druhé pole a poslední „krok“ vás dostane do středu herní desky. Pokud vám padne jedna či dvě, posouváte se vpřed a řídíte se pokyny daného políčka. Pokud více než tři, stojíte na místě a řídíte se pokyny pole na kterém stojíte.
Zhodnocení
Na první pohled se zdá, že je Jumanji skvěle vymyšlené. A ono vlastně je. Princip hry je podobný filmu, a nachází se zde mnoho odkazů na film, ale v praxi je to až moc jednoduché. Zapamatovat si jaké úkony se konají na jednotlivých políčkách, vám může zprvu působit potíže, ale jakmile si to osvojíte, začne vám hra připadat monotónní. Většinu lidí, které ke hře uvrtám, dokonce nebaví jí se mnou hrát více než jednou.
Časový limit na nahození symbolu z kartičky na kostce záchrany je velmi dlouhý. Možná vám párkrát kostka nebude přát a symbol ne a ne padnout, ale nikdy jsem nezažila, aby se zaplnila celá oblast zkázy. A padne-li vám žolík, vyhráváte nad hrou s prstem v nose. Proto si vždy, když s někým hraju, čas zkracujeme na polovinu a žolík v podobě symbolu přesýpacích hodin je neplatný.
Jeví se mi to jako ideální hra pro rodiny s menšími dětmi. I když nevím, zda děti dnes znají originální Jumanji film (a nedokážu posoudit, jak staré děti pochopí „jumanjí“ humor, jelikož mě se, i díky výchově skrze knihy, zdálo humorných mnoho věcí, které se mým vrstevníkům nezdáli). Protože největším kouzlem této hry je její propojení s filmem, je dobré ho znát. A ne, nestačí když jste viděli ten s Dwaynem Johnosonem. Když pak Jumanji hrajete je opravdu skvělé být ve společnosti lidí, kteří vědí, že pavouky neodfouknete.
Do budoucna bych ráda vyzkoušela novější vydání Jumanji, které má trochu jiná pravidla. Neřekla bych, že desková hra z roku 2018 je nutnost pro každého fanouška Jumanji, ale rozhodněte je tohle hraní moc pěkným zážitkem. To, zda si jej budete chtít zopakovat, se liší od člověka k člověku, protože mě například to i po nějakých čtyřech letech stále baví. Ale koupě litovat určitě nebudete, jelikož jde o hru s jednou z nejhezčích grafických úprav, které jsem viděla.
Tento článek je prvním příspěvkem do Kostky jsou vrženy v roce 2024. Proto vám popřeji do nového roku spoustu pěkně strávených chvil s přáteli a rodinou. Nezapomeňte, že není moudré dráždit spoluhráče, kterým se právě tolik nedaří – nikdy nevíte, kdy vám přiletí nosorožec. A vždy si zkontrolujte, jestli se při cestě pro sekeru do zamčené kůlny nesnažíte dostat dovnitř tou sekerou, pro kterou jdete.2
- Pokud byste si chtěli Jumanji – dřevěnou edici objednat, dávejte pozor, ať si ji nespletete s Jumanji deluxe. Toto vydání se sice nachází na českých e-shopech a vypadá podobně jako dřevěná edice, ale hra je v němčině. ↩︎
- To už je narážka pro opravdu zaryté fanoušků Jumanji, takže pokud se nechytáte, zůstaňme u přání toho nejlepšího do nového roku. ↩︎