Mnoho z nás, těch, co rádi čteme, už jsme určitě aspoň jednou pomysleli na to, jaké by to bylo, kdybychom sami něco napsali. A mnoho z nás to dokonce udělalo. Jenže co pak? Odeslat rukopis do nakladatelství? Co když přijde záporná odpověď? Když to nezkusíme, tak to nezjistíme. Co když se jim to naopak bude líbit a vám to změní život? A i kdyby přeci jen přišla z každého nakladatelství záporná odpověď, stále ještě není všem nadějím konec. Slyšeli jste někdy o Pointě? Ne? Tak pozorně čtěte dál, protože to může být cesta, jak si splnit svůj sen.
Doporučuji si tento článek zobrazit na počítači, obsahuje hodně obrázků, které se na mobilech nemusí zobrazit správně. 😉
Pointa je platforma, skrze níž se spojují redaktoři, korektoři, grafici a další, bez kterých by knihy nebyly takovými, jaké jsou, spolu s autorem, který má hotový rukopis. Není klasickým nakladatelstvím, je spíše pro autory zjednodušenou formou samonákladu, když už bychom jí chtěli k něčemu přirovnat. Zároveň se skrze ni pořádají finanční sbírky, které pokryjí náklady na vydání, a na které přispívají budoucí čtenáři knih. Z pohledu čtenáře je to velmi prosté: zaujme-li vás nějaký projekt, ať už svou anotací, odezvou beta čtenářů anebo přiloženou ukázkou, můžete jeho vydání finančně podpořit. Za částku, kterou si zvolíte, dostanete „odměnu“, jak to v Pointě nazývají. Samozřejmě, že odměnou nejčastěji bývá samotná knížka (na výběr bývá se slevou 20 % či vyšší, anebo za plnou částku – záleží na čtenářových finančních možnostech a jeho nadšení pro projekt) a oblíbenou odměnou je i knížka s podpisem či její elektronická podoba. Možností, kolik peněz přispějete a co za to dostanete, je mnoho, ale zjednodušeně to funguje na stejném principu, jako předobjednávka knihy.
„Bez vás kniha nevyjde!“ zmiňuje se často na webu Pointy. A není to nic než holý fakt – pokud se nevybere částka, která byla stanovena, nezačnou práce na knize a všem přispěvatelům se vrátí peníze, místo aby jim za pár měsíců přišla forma jejich odměny. Práce na knize začíná opravdu až ve chvíli, kdy je vybraná celá částka, a při pročítání informací o knize, u které se rozhodujete, zda jí podpoříte anebo ne, vidíte profily lidí, kteří se na ní budou v budoucnu podílet. Tak totiž funguje autorova cesta za vydanou knihou, nejprve si v Pointě on-line vybere profil korektora, redaktora a grafika a domluvíme se s ním na finančním ohodnocení jeho práce. Pointa totiž není jen pro autory a čtenáře. Máte-li nějaké zkušenosti s betováním rukopisu, zabýváte se grafikou nebo designem, anebo sháníte práci jako redaktor nebo korektor, můžete si na Pointě založit profil. V něm se představíte, a uvedete, na jakých knihách či projektech jste pracovali, a odešlete ke schválení. Jakmile ho vedení Pointy schválí, stačí už jen čekat, než vás někdo z autorů osloví. Oslovit můžete ale i vy je.

Velkou výhodu představuje Pointa v tom, že snad všechny procesy před vydáním knihy řeší za vás. Tvrdí, že vše vyřídíte prakticky na pár kliknutí, třeba i smlouvy s korektory a redaktory. Pointa se v tomto ohledu stará za vás, a má na bedrech i vypočítání nákladů, zajištění tisku a ISBN (to je číselný kód, který má každá kniha zcela unikátní). To je, řekla bych, hlavní rozdíl mezi vydáním knihy skrze organizaci, jako je Pointa, a vydáním knihy samonákladem, což je další způsob, jak vydat svou knihu. O své zkušenosti s vydáním knížkou samonákladem píše na svém blogu Anna Tausigová (a je to velmi zajímavé čtení), autorka knihy Sivera: dědici Remiey, na níž jsem psala recenzi. Tehdy osmnáctiletá Anička se pro samonáklad, tedy vydání na vlastní náklady, rozhodla, protože měla jasnou představu, jak by Siverai měla vypadat. Dnes můžeme jen spekulovat, zda by v Siverai bylo třeba úvodní představení jitřních a nočních alfů, kdyby vyšla v nějakém nakladatelství – sama Anička si myslí, že spíše ne. To je i výhoda vydání knihy skrze Pointu: podoba vaší knihy je jen na vás.
Samozřejmě, že Pointa má i své nevýhody. Například zde není záruka, že svou knížku kdy uvidíte v knihkupectví, to podle toho, jaký o ní bude zájem, anebo musíte sami řešit její propagaci. Je tu ale velká šance, že i tak bude vaše knížka úspěšná, protože mnoho nakladatelství nechává knihy českých autorů „zaniknout“ v záplavě knih zahraničních autorů. Pokud se ale se svým rukopisem trefíte do černého a máte tak od nakladatelství plnou propagační podporu, máte samozřejmě vystaráno. Ale když se to nepovede, je Pointa úžasným způsobem, jak vydat svou knihu, a to s minimálními starostmi. Je potřeba totiž říct, že redaktoři s politováním odmítají i rukopisy, které se jim líbí, protože se například v současnosti nehodí do edičního plánu. Takový je příběh hned mnoha autorů, jejichž kniha vyšla skrze Pointu. Vězte, že ne všechny rukopisy, které nakladatelství odmítají, jsou špatné, to ani náhodou! V dnešní době je jich taková záplava, že se zkrátka nedá přes nakladatelství vydat každá kniha.
Ovšem co není, může být… Třeba taková Kristina Waagnerová vydala svou fantasy sérii Zlatá Grai skrze platformu podobnou Pointě, ale ještě, než dopsala poslední díl, ozvalo se jí nakladatelství Host, zda by u nich nechtěla celou sérii vydat znovu. Samo od sebe! Po Zlaté Grai už nějakou tu chvíli pokukuji, takže plánované 2. vydání knih od Hostu mi přišlo vhod. Horší to ale mají ti, kteří mají přečtené všechny tři dosud vydané díly, protože ten poslední vyjde až pod Hostem. Je-li tu někdo takový, velmi s vámi soucítím!

Knihy, které už díky finanční sbírce vyšly, si na webu Pointy můžete stále zakoupit. Jen to tentokrát bude za klasickou e-shopovou cenu. Neustále však probíhá mnoho sbírek, které můžete podpořit, máte-li chuť. Já po Pointě brouzdám moc ráda, mám při tom pocit, jako by mi přímo před očima ožívaly příběhy. Ráda podpořím vydání knížek, které mě opravdu zaujmou – minulý rok jsem si takhle objednala knížku Narcis a pivoňka od Kataríny Brányikové, která mi před pár dny konečně přišla! (A samozřejmě se tu brzy objeví recenze. 🙂)
Nevím, čím to je, ale na Pointě mě povětšinou zaujmou spíše romantické příběhy. Nedávno to tak učinila například knížka Dej sbohem zítřku od Markéty Málkové, ze které jsem už četla ukázku, a jejíž předprodej začíná právě dnes, 13. května. Po dočtení ukázky jsem si moc přála číst dál, a i když si na to ještě počkám, nesmírně se těším! Hlavní postava Dej sbohem zítřku Amelie si sbalila batoh a odletěla na cesty po Evropě. Jak dlouho tam bude, to neví, ale na tom jí nijak nesejde (také vám přijde, že utíká před něčím, co se stalo v její rodné zemi?). Poznává nejen turisticky provařená, ale i Bohem zapomenutá místa, nové přátele a lásky. S batohem chodí po světě, a tam, kam dojde, přespí. Druhý den jde zase dá. Čmárá si do deníku, fotí a skoro by mohla být i šťastná, kdyby jí nepronásledovali nepříjemné vzpomínky.
Další romanťárna, která mě zaujala, pochází z pera Michaely Labákové, a jde o pokračování jejího románu Venkov. Ten se zabýval dystopickou společností rozdělenou na dva tábory a láskou mezi dvěma jejich příslušníky. Návrat na Venkov řeší to, co zůstalo v prvních dílech otevřené. Mě především zaujalo, že se autorka plánuje tak trochu obout do své hlavní hrdinky z prvního dílu, Becky. Hlavní mužský protagonista Návratu na venkov Adam tehdy skončil se zlomeným srdcem, a autorka říká, že chování, jakého se mu dostalo v prvním díle, nebylo zcela v pořádku, a čtenáři by si proto neměli Becky idealizovat. Předprodej už pomalu končí, tak neváhejte, chcete-li si v rámci odměny zakoupit knížku i s jednou ze dvou vůní (anebo oběma, samozřejmě) krásných vonných svíček z české firmy Abyss candle, která kromě klasických svíček dělá i ty s knižní tématikou.1
Jako důkaz, že na Pointě najdete mnoho rozlišných žánrů, vám můžu předložit cestopis Ondřeje Pulkrábka Za Svatým Jakubem a na Konec světa. Ondřej se vydal na velmi oblíbenou cestu k hrobu svatého Jakuba ve španělském Santiagu de Compostela. Jeho cesta trvala šedesát dní, ušel během ní přes patnáct set kilometrů a poznal nespočet krásných míst i lidí. Protože bych se na v budoucnu na podobnou cestu chtěla vydat, s radostí si knihu předobjednám. Předprodej trvá ještě 23 dní, ale není proč váhat, pokud vás knížka zaujala stejně jako mě.

Mezi projekty, u nichž ještě nebyl spuštěn předprodej, je i román pro dívky Útočiště od Michaely Kocourkové. U ní se na předprodej velmi těším, protože přiložená ukázka mi přišla moc hezky a čtivě napsaná, a ráda se dozvím, co bylo dál. Mimo romantický žánr mi do oka padla Dívka z Bohnic, autobiografický román Andrey Bartschové, která je v současnosti spokojená maminka s milujícím manželem po boku, ale během dospívání zažila události, které vedly až k její hospitalizaci v psychiatrické nemocnici v Bohnicích. I tento rukopis teprve čeká na předprodej, stejně jako Tariel – z ohně zrozená od Zdeňka Pelikána, což je epická dračí fantasy pro mládež.
Autor Tariel má dopsaný i druhý díl, a momentálně pracuje na třetím. Všechny by ale měly být plné intrik, nečekaných spojenectví, magie, bojů za správnou věc a draků. Netřeba asi zmiňovat, že mě kniha na první pohled zaujala právě díky nim, neboť od dočtení Čtvrtého křídla se mi po dracích velmi stýská. 😁 A po přečtení ukázky na mě velmi příjemně působí i fakt, že je kniha psaná ve třetí osobě – to mi evokuje kvalitní fantasy knihy, třeba ty od Sapkowského. Už aby byla spuštěný přeprodej (autor to odhaduje na začátek června). Co předprodej, už aby byla Tariel doma!

Jestli jsem to mohla být právě já, kdo vám představil Pointu, bylo mi ctí. Možná jsem měla na začátek článku přidat varování, že je to nebezpečné místo – já sama mám zapsaných asi pět knížek, na které jsem náhodou narazila, když jsem si dělala rešerše, a o kterých si ještě musím přečíst, než se rozhodnu, zda si je koupím. A jaká je vůbec pointa tohoto článku? Nevzdávej vydání svého rukopisu! I kdyby přinesl radost „jen“ jednomu člověku, tak to stálo za to! A nezapomeň: i sestry Brontëovy mnohokrát odmítly. A jak jsou nyní čtené. 😁
- Vídám je u blogerek, které sleduji, a vůbec se jim nedivím, že je mají pouze jako sběratelský či dekorativní předmět; svíčky od Abyss candle jsou tak pěkné, že je až škoda je zapálit. Na e-shopu Abyss candle najdete svíčky inspirované Cizinkou, Dvory, Skleněným trůnem a Půlměsíčním městem od Sarah J. Maas, Zaklínačem, Hobitem a Pánem prstenů, nebo klasickými knihami jako jsou Malé ženy a Pes Baskervilský. ↩︎
Comments (2)