Dnešní doba nabízí pro čtenáře nejrůznější vychytávky; lampičky, lepíky, obaly na knihy… Přiznejme si ale, že tou největší je pravděpodobně stále čtečka. Čteček elektronických formátů knih je několik typů, ty nejznámější jsou asi Kindle a Pocket Book. Já sama už druhým rokem vlastním Kindle Paperwhite 10th generation a nemohu si ho vynachválit! Pokud sami také uvažujete nad pořízením čtečky, tento článek by vám mohl poskytnout užitečné informace, ať už o její koupi, tak používání.
V čem je výhoda čteček?
Nejprve si ale pojďme říci, proč jsou čtečky tak oblíbené. Je to především proto, že čtečka je v podstatě miniaturní knihovna o stovkách svazků, která není o moc větší (ale o hodně lehčí) než mobil. Čtečky mají opravdu velkou paměť, díky čemuž si do ní můžete s radostí přidávat další a další knihy. A pak, ať už během dovolené nebo cesty v autobuse z práce, se můžete rozhodnout, že na rozečtenou knihu dnes nemáte tu správnou náladu, a jednoduše si přepnout na jinou.
I když jsou čtečky hodně podobné mobilům, obrazovka čteček nevyzařuje modré světlo, takže z koukání na ní nebolí hlava a ani to není škodlivé pro oči. Dívat se na obrazovku čtečky je v podstatě stejný pocit jako se dívat na papír. Velice užitečné ale je, že u tohoto papíru můžete zvýšit a snížit jas tak, aby vám to bylo příjemné. To, že čtečka je v podstatě mobil, je podle mě nejčastější „čtečkovou“ dezinformací. Teď, když jsme si jí vyvrátili, se pojďte podívat, jakou vybrat.
Jakou čtečku vybrat?
Samozřejmě záleží na financích, které si pro čtečku vyhradíte, a co od čtečky očekáváte, já ale můžu rozhodně doporučit čtečky Kindle. Hodně čtenářů zajímá, jakou čtečku by si měli pořídit, aby si na ní mohli půjčovat knihy z knihovny. Knihy z Městské knihovny na Kindle půjčovat jdou.
Kindle spadá pod firmu Amazon, a pro ty, kteří čtou anglicky, to může být velice výhodné. Amazon často nabízí e-knihy zdarma a skrze Kindle aplikaci, díky které můžete číst i na mobilu, si za určitou měsíční částku můžete z Kindle knihovny posloužit čímkoliv. Já to ale nepoužívám čili nemůžu posoudit. Nevýhoda toho, že Kindle spadá pod Amazon, ale je, že jakožto jediná čtečka na trhu zobrazuje i reklamy. Ovšem ne nutně – každý model Kindlu se vyrábí ve dvou verzích, tedy bez a s reklamami. Rozdíl je okolo sto až dvou set korun, a podle toho, co jsem vyčetla na internetu, se reklamy i na verzi s reklamami zobrazují pouze pokud si čtečku připojíte k Amazon účtu. Reklamám se tedy dá vyhnout, ale na Amazon účtu závisí další vychytávky Kindlů – ovšem pokud byste se bez nich obešli…
A pro čtenáře v angličtině: v Kindlech je nahraný i slovník, takže pokud nebudete rozumět nějakému slovu, Kindle vám zobrazí jeho slovníkovou definici. Překládat neumí, ale možná jednou… Čtečky Kindle se vyrábějí v generacích. Každá další generace je chytřejší a šikovnější než ta předchozí. Ovšem žádné drastické rozdíly to nejsou, zkrátka jeden umí něco, co ten druhý ne. A to je myšleno i tak, že ten novější bohužel neumí to, co uměl starší Kindle a jeho uživatelům to připadalo praktické. Nejnovější na trhu je momentálně jedenáctá generace. Já mám desátou, ale co vím, tak jsme s kamarádkou nepřišly na to, že by se nějak lišila od sedmé.
Kindle má ale jednu nevýhodu: jeho ovládání je pouze v angličtině. Já se sice snažím pomocí určitých, řekněme vymožeností, ne hacků, svůj Kindle naučit Česky, ale zatím se mi to nedaří. Pokud by vám více vyhovovala čtečka v češtině, nabízí se Pocket book. Pocket book má displej stejný jako Kindle, a dají se na ní i přehrávat audioknihy – to díky bluetoothu, který má Kindle mimochodem také. Obě čtečky mají také funkci wi-fi a možnost zapnout letový režim. Zapnutý letový režim je užitečný i když nesedíte v letadle, ale nechcete, aby na vás vyskakovala upozornění, že nejste připojení k wi-fi. (Rada od zkušeného uživatele: i když vám Kindle občas vyhrožuje, že bez připojení k wi-fi něco nepůjde udělat, vždycky to půjde.)
Pocket book mívá ještě ke všemu barevný displej a podporuje i formáty komiksů a mang. Abych se ale přiznala, já bych svůj Kindle nevyměnila za nic na světě. Nevyužívám žádné výhody na Amazonu, mám jej čistě jako věc, do které přetahuji přes kabel knihy, které si na ní následně čtu, ale stejně považuji svůj Kindle za nejlepší věc na svět. Přátelům tvrdím, že to byla moje nejlepší koupě v životě, a stále si za tím stojím.
Co všechno umí Kindle?
Stejně jako já ani nemusíte využívat výhod Amazon účtu (jsou-li nějaké, nevím, protože ho opravdu nepoužívám), abyste ze svého Kindlu byli nadšení. Zprovoznit jej by vám mohlo chvilku zabrat, ale jakmile to máte jednou za sebou, už vás nikdy nic takového nečeká. Baterka Kindlu vydrží i několik týdnů, což potvrzuje i to, že si nemůžu vzpomenout, kdy jsem ten svůj naposledy nabíjela. Paměť má můj Kindle přes 8 GB a podporuje všechny formáty, i když já do něj knihy zadávám pouze ve formátů PDF. Je to pro mě jaksi praktičtější, a poradím vám, že kdybyste měli kdykoliv se svou čtečkou a formátem, v jakém kniha je, problém, PDF to jistí.
Já na Kindlu moc oceňuji i funkci „anotování“, tedy značení pasáží, které se mi líbí. Jednoduše můžete zobrazit všechny označené pasáže či poznámky, které jste si k ní napsali, a hledat mezi nimi tu, kterou jste si označili. Také si můžete v knihách nechávat elektronické „záložky“, ale knihy se vám i bez ní budou otevírat na místě, kde jste přestali číst. Já tedy záložky používám pouze k označení stran, které mě nějak zaujaly, protože stejně jako u označených pasáží, i mezi záložkami můžete snadno překlikávat. Stránku v Kindlu mimochodem otáčíte pouze tím, že kliknete na obrazovku do směru, kterým se chcete v knize posunout – tedy doprava nebo doleva.
Elektronická kniha je samozřejmě jiná než fyzická, a ve čtečce jsou proto jiná stránkování. Většinou to trochu zahýbá i s celkovým počtem stránek, já se ale v Kindlu stejně řídím podle přečtených procent, které se zobrazují v růžku knihy. Kindle umí i další šikovnou věc, a to přibližného zobrazení času, který vám zbývá k dočtení kapitoly.
Přečtená procenta vidíte mimochodem i u každé knihy ve své elektronické knihovničce. Mně tak čtečka vyhovuje i pro čtení tlustých knih, které mě svou velikostí mnohdy děsí. Když nevidím tu velkou část, která mi zbývá k přečtení, ale procenta, jde mi to čtení snáze. Knihy v knihovničce si můžete zobrazit dvěma způsoby (viz foto vpravo). Řadí se podle abecedy, proto doporučuji mít systém pojmenovávání si souborů s e-knihami. Zda nejprve napíšete jméno knihy nebo autora a tak dále… Pokud máte Kindle připojený k Amazon účtu, můžete si knihy srovnat i do kolekcí – jinak řečeno také do složek. Já si do kolekcí řadím především série, mám tak například kolekci Dvory, Kim Stoneová nebo Holubice a had… A pak mám kolekce se všemi knihami od jednotlivých spisovatelů. Jako příklad mohu uvést svou kolekci Colleen Hooverové.
Vím, že lidé čtečky často kupují svým prarodičům či stárnoucím rodičům, aby se mohli věnovat čtení, i když už špatně vidí. Na čtečkách se totiž dají zvětšovat i písmenka. Přijde mi to jako moc dobrý nápad, navíc jsou čtečky velmi snadno ovladatelné. V případě potřeby je jediné, co musíte se čtečkou umět zvládnout, ji dát nabít, zmáčknout tlačítko, aby se zapnula, vybrat si knihu a listovat v ní. Toť vše, ostatní serepetičky se dají vypustit a přetahovat knihy přes kabel mohou zdatnější členové rodiny. Do Kindlu by se mimochodem měli knihy i umět poslat e-mailem, ale já používám jen starý dobrý kabel.
Kde se e-knihy dají sehnat?
E-knihy si můžete koupit a následně stáhnout prakticky na všech e-shopech s knihami. Pokud jste zaregistrovaní u Knih Dobrovský, přistane vám každý měsíc, kdy jste u nich něco koupili, e-kniha zdarma. A ne nějaká zapomenutá kniha, často jde o bestsellerovou novinku! V Dobrovském také občas mají akci, kdy si z uvedených e-knih můžete některé zdarma stáhnout. Vyplatí se to sledovat.
Stovky knih ke stažení jsou ale také na Databázi knih. Většinou jde o klasiku poskytnutou z Městské knihovny, což je moc fajn nejen pokud jste stále student.
Pokud vás ke koupi čtečky nepřesvědčí ani to, že v kapse můžete mít miliony příběhů, doma ušetříte spousty místa, a při čtení se můžete usadit do jakékoliv polohy chcete, protože čtečka je malá asi jako mobil, pak vás nepřesvědčí nic. Ale snad byl pro vás tento článek alespoň trochu zajímavý.
Kolem čtečky panovaly ještě před pár lety předsudky. Abych pravdu řekla, i já jsem je měla – říkala jsem si, že je to jako koukat do telefonu, a že e-kniha není reálná kniha. A teď, když se mě někdo zeptá, co bych si vzala s sebou na pustý ostrov, odpovídám, že jednoznačně svůj Kindle. Nikdy neříkej nikdy, a tento článek ber jako znamení, aby sis tu čtečku, nad kterou právě teď přemýšlíš, pořídil!