Bylo nebylo…Kdysi dávno žili elfové, měňavci, obři, draci, lidé i vodní nymfy v míru. Všichni si byli rovni. Jejich území a říše prosperovaly a nepřátelé se před jejich mocnými armádami třásli strachy. Roky ubíhaly a všichni postupně začali zapomínat na to, co je nejdůležitější – láska, odvaha, věrnost.
A to způsobilo jejich pád. Ve své nevědomosti a pýše dovolili, aby se do jejich krajin vkradla temnota, jako zloděj v noci. Začalo to pomalu.
V srdcích vodních nymf se usadila marnivost, mezi draky se rozbujela chamtivost, obry posedla krvežíznivost, lidi závist, měňavce pýcha a elfové propadli apatii, která z jejich srdcí vymáčkla poslední kapku soucitu.
[…]
Lidé se o tomto novém zdroji bohatství rychle dozvěděli. Záviděli měňavcům jejich zázračnou rostlinu a nový král, který chtěl rozšířit moc a vliv své říše, neodolal pokušení. Jeho chamtivost předznamenala nový věk krveprolití, předsudků, závislostí a zkažeností.
Vítejte v Rozvrácených královstvích.
Ohaři jsou královská garda, a ti, kdo mezi ně patří, pocházející z rozvětveného rodu Madridů s typicky modrými vlasy. Jsou předurčeni k tomu, aby sloužili koruně a ochraňovali poddané. Vždy to byli pouze muži. Nepředpokládalo se, že to může být někdo jiný než muž. Ale pak se objevila malá holčička, které právě zemřela matka, a která podle barvy svých vlasů jednoznačně patřila k Madridům. Jmenovala se Tempest a král rozhodl, že se může začíst cvičit spolu s dalšími adepty na Ohaře. Tempest tak vyrostla v kasárnách a její rodinou se stali právě Ohaři.
Roky plynuly a Tempest v osmnácti letech konečně složila závěrečnou zkoušku a stala se první ženskou Ohařkou. Jenže mimo šlechetná předsevzetí si v sobě nese ještě něco dalšího, něco, o čem nemá nikdo ponětí: touhu pomstít smrt své matky. Když si Tempest vyhlédne král a nepříliš skrytě jí naznačuje, že by jí rád přivítal ve svém lóži a možná z ní udělal i královnu (což je to poslední, o co by stála), rozhodne se toho Tempest využít, aby byla vyslaná na misi na území měňavců (tedy lidí, kteří se dokáží měnit v určité zvíře). Oficiálně jde najít důkaz, že za tajemnou nemocí, která se nebezpečně rychle rozšiřuje a vyhlazuje celé vesnice, stojí měňavci v čele s vůdcem podsvětí přezdívaným Šprýmař, neoficiálně chce pátrat po vrahovi své matky. Její strýčci Ohaři jsou zděšení: první den ve funkci a už odjíždí na takhle náročnou a dlouhou misi. Ale Tempest věří, že je připravená. Jenže není. Udělá strašnou chybu a padne do zajetí měňavců, kteří by mohli být napojeni přímo na Šprýmaře. Chovají se k ní sice slušně, ale něco od ní chtějí. A to Tempest změní celý život.
Ohař a liška je první díl ze šestisvazkové akční fantasy série spisovatelky Frost Kayové. Již od první stránky je to jízda; autorka nejprve v krátké předmluvě vysvětlí, že celý příběh je lehce inspirovaný pohádkou o Sněhurce, konkrétně tou částí o lovci, který měl královně přinést Sněhurčino srdce (v dnešní době je tohle oblíbený koncept a říká se mu retelling), protože Tempest má králi v dřevěné skříňce přinést Šprýmařovo srdce. Předmluva autorky je spíš pár řádkové navnadění, které svůj účel velice dobře splňuje. A hned na další stránce si autorka může odškrtnout důležitou položku všech fantasy knih, a to představení konceptu světa. Jednoduše dosavadní vývoj a historii popsala na jedné stránce, čímž čtenáři ušetřila zběsilé listování, když si bude během čtení chtít něco ověřit. A právě u čtení tohoto textu na mě poprvé dolehl pocit, že to bude velké a epické. A taky že bylo!
Děj úžasně odsýpá a je tak lákavý a pro čtenáře atraktivní, že jsem četla každou volnou chvilku. Ohař a liška je kniha, se kterou se příjemně tráví čas už jen proto, jak pozitivně laděný celý příběh je. Pokud jste knihu četli, tak si asi vybavujete pasáže o vymřelých vesnicích a možná si říkáte, že musím na něčem jet, když mi to připadá pozitivní. Máte samozřejmě pravdu, tohle moc pozitivní není, ale já mám na mysli třeba takovou Tempest. Tempest není žádná traumatizovaná hrdinka, které jsou vděčnými hlavními postavami, a u které se zničehonic projeví dávná síla. Ne, Tempest je úplně obyčejná sympatická holka, ve které sice vře pomsta, ale jinak je vyrovnaná a se svým životem moc spokojená. A to, že je první ženskou Ohařkou, už je sám o sobě takový úspěch, že nepotřebuje žádnou pradávnou moc, díky které bude největší bojovnicí na světě. Pravdou ale je, že Tempest není tak dobrá bojovnice, jak by se mohlo zdát, a není ani hrdinkou, která je ve všem nejlepší. Doma na cvičišti je sice lepší než někteří Ohaři, ale mezi měňavci se ukáže, jak nezkušená ve skutečnosti je. A příjemné bylo, že si ani nenalhávala opak.
Kniha se sice jmenuje „Ohař a liška“, ale přesnější název by byl „Ohařka a lišák“. Vedle Ohařky Tempest je tu totiž ještě jedna důležitá postava, a to liščí měňavec Pyre přezdívaný Lišák. Právě on je tím, kdo Tempest drží v zajetí (ještě jednou je ale potřeba zmínit, že jí nedrží v žádné hladomorně ale v normální domě, kde má vše, co potřebuje – jen jí nenechá odejít) a co vám budu povídat, je okouzlující. Tempest z něj naštěstí nejde nijak zvlášť do kolen i přesto, že je jasné, že je to její mužský protějšek, ale já z něj do kolen šla. A to, že se zakoukám do hlavního hrdiny, se mi prosím pěkně už dlouho nestalo. Většinou jsou totiž popsáni tak okouzlující, až mi přijdou jako nesnesitelní idioti. To Pyre okouzlující opravdu je, šarmu má na rozdávání a jen tak mimoděk Tempest oslovuje „lásko“ nebo „miláčku“. Sice je to proto, aby jí jaksi degradoval, usadil a dal najevo, jak hloupoučká podle něj je, ale kdo by to řešil, že? Pyre ale není dokonalý svůdník s kamennou tváří (další oblíbená věc u hlavních hrdinů: všichni mají kamennou tvář). Pyre se umí naštvat, někdy je pěkně náladový až brutální… Ale není to případ pro psychiatra a Tempest navíc ví, co má dělat, když jí někdo přiloží dýku k hrdlu, takže opět: kdo by to řešil. 😀
Po prvním díle jsme teprve na začátku příběhu. Skoro celý jsme ho s Tempest strávili v zajetí a teprve teď jsme se vrátili do království, kde se budeme muset vyrovnat se zjištěním, které jsme společně učinili. Kniha má pouhých tři sta stran a rozhodně by mohla být delší, takhle je to pouhá jednohubka. A končí velmi napínavě – druhý díl by měl naštěstí vyjít už v říjnu!
Kromě výše zmíněných sympatických postav a skvělého tempa příběhu se Ohař a liška může pyšnit i velice inteligentními dialogy. A pak je tu ještě feministický podtón, kdy autorka ve svém příběhu sice naznačuje, že muži a ženy si v jejím světě nejsou zcela rovny, ale zároveň nevytváří pro Tempest potřebu, aby byla co nejlepší jen proto, že je žena, a musí mužům ukázat zač je toho loket. Autorčiny myšlenky se mi moc líbily a oceňuji, že se neprojevovala nijak radikálně. Feministky je totiž podle mě třeba dělit na dvě skupiny (stejně jako všechna podobná „sdružení“). Máme tu radikální feministky, které mají hlavně potřebu vykřičet svůj názor a přitáhnout pozornost, například tak, že budou na umělecká díla házet polévky. A pak jsou tu vzdělané a rozumné ženy, které vědí, o čem mluví, a když chtějí něčeho dosáhnout, zvolí civilizovanější cestu. A mezi ně určitě patří i Frost Kayová.
Frost Kay nebo Kayová, chceme-li, má v angličtině vydané již čtyři série (dvě z toho rozepsané), které dohromady čítají 21 knih. Mezi ty dokončené patří i šestidílná série Rozvrácená království, jejímž prvním dílem je právě Ohař a liška. O Tempest, Pyreovi, králi Destinovi, který se Tempest nehodlá jen tak vzdát, a o Šprýmařovi jsou celkem tři knihy. Následující tři knihy v sérii jsou na sebe nenavazující retellingové romány, které se nejspíš budou odehrávat ve světě Rozvrácených královstvích. Jsem velmi ráda, že Frost Kay dorazila i do českých knihkupectví a nemůžu se dočkat jejích dalších knih. Frost se mi trefila do noty i způsobem vyprávění; vypráví sice z er-formy, ale v jednotlivých kapitolách se soustředí pouze na pohled jedné postavy. Nejvíc kapitol má samozřejmě Tempest, ale zdárně jí sekunduje Lišák Pyre. A i král Destin dostal svou kapitolu (povím vám, že z jeho strany čichám čichám velké problémy)…
V angličtině má kniha pěknou obálku, ale troufnu si říct, že v češtině máme mnohem hezčí. Dělala jí ilustrátorka Adéla Stopka, známá především na young adult literární scéně, a odvedla opravdu skvělou práci. Knihu vydalo nakladatelství Mystery press a nezanechali v ní ani jednu pravopisnou či stylistickou chybku. Doufám, že se časem pustí do vydávání dalších autorčiných románů… Teď si ale piště za uši, že druhý díl by měl vyjít 22. 10. a Ty, čtenáři, si do té doby rozhodně musíš přečíst první díl! Ohař a liška je navíc mimochodem z hlediska erotiky velice nezávadná young adult fantasy, takže s ní určitě uděláte radost i mladým děvčatům.
Podtrženo, sečteno: hodnotím 9,8/10 a nechávám si rezervu pro další díly.
Ohaře a lišku si můžete objednat přímo na e-shopu Mystery press.